Повідомити новину

Поширити:

240001На Тернопільщині ще з 1989 року функціонує обласне відділення Міжнародного історико-просвітницького, правозахисного та благодійного товариства «Меморіал». Воно займається відновленням історичної правди стосовно політичних репресій в СРСР у XX сторіччі та правозахисною діяльністю. 
Днями я зустрілась із головою обласної організації «Меморіал» ім. В.Стуса Богданом Хаварівським і попросила розповісти про основні напрямки роботи його спільноти.
– Наша організація веде активну пошукову роботу про події та героїв національно-визвольної боротьби у часи тоталітарного більшовицького режиму на території краю. Ми проводимо розкопки, перезахоронення героїв, які загинули в національній боротьбі. Раніше брали активну участь у виданні книги «Реабілітовані історією», організовували будівництво пам’ятників майже по всій Тернопільщині. А тепер займаємося благодійництвом – збираємо книжки для дітей зі Східної України, допомагаємо малозабезпеченим сім’ям і родинам воїнів АТО.
– Хто є основою вашої організації?
– В її активі – колишні політв’язні, репресовані, учасники національно-визвольних рухів, які багато літ провели в тюрмах і на засланні у сибірських мерзлотах. Більшість із них матеріально не забезпечені, з мізерними пенсіями й підірваним здоров’ям, тож ми просимо допомоги у місцевої влади.
До розбудови нашого товариства вагомо долучився легендарний повстанець світлої пам’яті Ілько Оберишин. Він надихнув нас до пошуку архівів УПА в криївках. Документи зберігали здебільшого у бідонах з-під молока. Від 90-х років знайдено майже півтора десятка таких сховків. Два «архівних» бідони із села Озерна Зборівського району стали надбанням сучасників завдяки колишньому народному депутату України Андрію Зарудному. Згодом громадянин Канади українського походження Потічний за океаном видав  кілька томів (майже 1000 сторінок) унікальних документів періоду національно-визвольної боротьби.
– Які масові акції учасники обласного «Меморіалу» планують найближчим часом?
– 3 липня в обласному центрі відбудеться похід на цвинтар, щоб ушанувати пам’ять жертв більшовицьких сатрапів у тернопільській тюрмі. Ми щороку йдемо походом через увесь Тернопіль.
Також вшановуємо 994 в’язнів чортківської тюрми, які гинули дорогою до Умані, а тих, хто витримав цей  пекельний марафон, бандити-енкаведисти розстріляли. Активісти тернопільського «Меморіалу» сприяли встановленню пам’ятного знака в Умані. Цього року з молитовною згадкою цим кривавим шляхом відправляться наші соратники із Чорткова, Бучача, Гусятинщини.
– А як працюють ваші низові осередки?
– Наші колеги у Шумську й на Кременеччині встановлюють чимало пам’ятників. Бучацька і Козівська районні організації ведуть результативну пошукову роботу. нині до праці в музеї взяли учасника АТО Олега Стефанишена. Активізувалася молодь на Кременеччині, Лановеччині й Шумщині. Маємо спільний намір видати книгу про «Меморіал» і АТО.
– Що вважаєте своїм найголовнішим завданням сьогодення?
– Першочерговим у всі часи було і залишається встановлення історичної справедливості. Московська татарва упродовж 300 літ безсоромно ганьбила українську історію. І сьогодні цинічно нищить наших захисників, плюндрує українську землю й нахабно бреше світовій спільноті про те, що її військових немає на сході України.
Звісно, з огляду на вік, більшість із нас уже не може протистояти агресорові на передовій, але своєю патріотичною позицією, просвітницькими акціями ми намагаємося донести молодим українцям і зарубіжним друзям, соратникам і опонентам, що Україна – волелюбна й мирна держава, але ми ніколи і нікому не дамо зазіхати на нашу соборність і незалежність.
Анастасія ГОРА,
студентка ТНПУ ім.В.Гнатюка