Повідомити новину

Поширити:

 
З 2 квітня по всій Україні стартувала масштабна кампанія із підписання декларацій із лікарями первинного рівня медицини «Лікар для кожної сім’ї». Як розповіли в Тернопільській обласній державній адміністрації, станом на 11 квітня цією можливістю вже скористалось 4 637 жителів області. Голова ТОДА Степан Барна також наголосив, що цей процес повинен позитивно вплинути на якість надання медичних послуг та дозволить людям самостійно за власним бажанням обрати сімейного лікаря.
Загалом на Тернопільщині вже сформована «наявна мережа первинної ланки медицини», тобто це всі медичні заклади «первинки», які працюють в області. Так, у нас є 22 центри первинної медико-санітарної допомоги, 215 амбулаторій загальної практики сімейної медицини; 734 фельдшерсько-акушерських та фельдшерських пунктів. Проте з них лише у 178 амбулаторіях загальної практики – «спроможної мережі первинної медицини» – жителі області можуть підписати декларації:
– Нормативна база, яка сьогодні регулює нашу позицію в питаннях підписання декларацій це – закон України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»; наказ МОЗ від 19 березня 2018 року “Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги та форми декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу», – розповідає Степан Барна – У нас сформована так звана «спроможна мережа», до якої увійшло 17 районів; 178 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини в тому числі: 76 амбулаторій групової практики та 102 амбулаторії моно практики. Ці 178 амбулаторій надають можливість підписати декларації про надання медичної допомоги або медичних послуг.
За словами голови ТОДА первинну меддопомогу на Тернопільщині надає 547 медиків: сімейні лікарі, терапевти, педіатри. Декларації слугують саме тим «містком», який і дає можливість населенню самотужки обрати того лікаря, у якого хочуть отримувати послугу.
– Сьогодні ми повинні проінформувати людей, щоб вони підписували декларації з сімейними лікарями. Вже з липня гроші з ваших податків підуть до лікаря, якому ви довірили своє здоров’я. Обирати лікаря можна у будь-якому закладі незалежно від місця прописки, – додав Степан Барна.
В той самий час за словами начальник управління охорони здоров’я ТОДА Володимира Богайчука, підписувати декларацію можна із будь-яким лікарем первинної ланки незалежно від прописки чи розташування медичного закладу, в якому він працює.
Також варто зазначити й те, що в будь-який момент людина має право змінити лікаря та укласти декларацію з новим, в той час як медики не можуть відмовлятись від пацієнтів. Більше того, якщо лікарі несумлінно виконуватимуть свої обов’язки та надаватимуть неякісні медичні послуги, можуть втратити дозвіл на практику.
– Пацієнт може змінювати сімейного лікаря буквально протягом дня декілька разів. Звісно, якщо це дозволить електронна система. Тобто сьогодні підписав декларацію, завтра захотів змінити лікаря. Це відбувається автоматично. В такому випадку перша декларація просто анулюється. З липня кошти «підуть за пацієнтом». В вересні-жовтні дадуть можливість доукладати договори, але вже з нового року не буде такої системи фінансування, яка є тепер. «Гроші ходитимуть за пацієнтом». Максимум один лікар може підписати 2 тисячі декларацій з пацієнтами. Якщо більше, то це розглядатиме Національна служба здоров’я, – пояснив Володимир Богайчук.
Також в адміністрації проінструктували як покроково обрати лікаря та підписати з ним декларацію:

  1. Оберіть за вашими особистими критеріями заклад чи лікаря. Ви можете скористатися порадами знайомих. Або відвідати найближчі заклади та дізнатися про лікарів там.
  2. Перевірте, чи вже можна підписати декларацію у вибраному закладі. Вам у цьому допоможе наліпка «Тут можна обрати свого лікаря».
  3. Візьміть із собою паспорт, ідентифікаційний код і мобільний телефон. Якщо потрібно підписати декларацію для дитини до 14 років — візьміть також свідоцтво про народження дитини.
  4. Зверніться у реєстратуру медзакладу та повідомте, що хочете підписати декларацію.
  5. Уповноважений працівник медзакладу (працівник реєстратури, медсестра або лікар) введе ваші дані в електронну систему.
  6. На мобільний надійде СМС з кодом. Повідомте цей код працівнику закладу.
  7. З електронної системи роздруковується декларація з вашими даними. Уважно перевірте, чи всі ваші дані вірні. Якщо потрібно — працівник закладу внесе зміни в системі та роздрукує декларацію ще раз.
  8. Підпишіть два екземпляри роздрукованої декларації. Один — ви забираєте з собою, інший лишається у закладі.
  9. Працівник закладу підтверджує вашу декларацію електронним підписом і відправляє в електронну систему.

 

Тетяна ВІТЕНЬКО