gazpostach

Максимівка названа на честь мого прапрадіда26082Доброго дня, шановна редакціє «Свободи»! Надсилаю вам статтю про те, звідки походить назва села та залізничної станції Максимівка. Мені дуже приємно, що вони названі на честь мого прапрадіда Максима Загородного, який у другій половині XIX століття був війтом у містечку Підволочиськ та запровадив будову залізниці неподалік свого села Добромірка Збаразького району.

Раніше я про це не знав, але мої родичі, які проживають у далекій Австралії, в місті Сідней, нещодавно відправили мені до Львова книгу «Подорож однієї сім’ї зі Львова до Сіднею». Книгу видали у місті Мельбурн Тадей-Олександер (брат мого діда Івана) та моя тітка Дарія Загородні. Тадей та Дарія емігрували до Австралії ще у 1949 році. У їхній книзі описана нелегка доля  родини Загородних.

Із книги я й довідався, що у 1992 році Тадею до Австралії прийшов лист від його двоюрідного брата Стефана Загородного з Тернополя із цікавою новиною щодо історії нашої родини. Лист містив інформацію, що Стефан знайшов документ, де був названий мій прапрадід Максим Загородний  війтом у містечку Підволочиськ. Максим прославився тим, що запровадив будову залізниці неподалік свого села Добромірка Збаразького району.  Після закінчення будівництва залізничну станцію назвали на його честь – Максимівкою. Максим Загородний був розумним статечним чоловіком, його всі любили і поважали. Мене зацікавила інформація і я почав досліджувати це питання.

Довідався, що залізничну станцію Максимівка було відкрито 4 листопада 1871 року одночасно із відкриттям руху на всій лінії Тернопіль—Підволочиськ. У 1892 році біля цієї станції засноване село, яке назвали також Максимівкою, теж на честь мого прапрадіда Максима Загородного. Сучасна назва станції — Максимівка-Тернопільська вживається після 1950-х років.

У Державному архіві Тернопільської області я знайшов  старі записи із церковної книги села Добромірка. Записи містять наступну інформацію: «Максим Загородний народився 1 лютого 1850 року в селі Добромірка. Батько Максима  — Теодор Загородний, мати — Текля, дочка Івана Заяця. 13 жовтня 1876 року Максим одружився на Параскевії Ручинській. Свідками на весіллі були Степан Блазко та Михайло Заяць. Максимові на день одруження було 26 років, а його дружині — 23. Дружина Параскевія народилася 11 грудня 1853 року теж у Добромірці. Батько Параскевії — Василь Ручинський, мати — Анастасія Яремус. У Максима та Параскевії було восьмеро дітей. Записи про народження всіх дітей також містяться у цьому архіві».

Зібравши всі знайдені дані докупи, я відкрив сторінку про Максима Загородного на сайті Вікіпедія. Буду вдячний усім, хто володіє додатковою інформацією про життя та діяльність Максима Загородного. Також мені цікаво довідатися, коли помер і місце поховання мого прапрадіда.

Писати мені можна на адресу: м. Львів, 79014, вул. Некрасова, буд. 53/55, кв. 47.

Андрій ЯДЛОСЬ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*