Повідомити новину

Поширити:

 Світ зрадів, од задоволення навіть ахнув. Ще б пак! Виникла ще одна! Однак цього разу не в сонячній, але далекій од нас Італії, а в хоч і не такій сонячній, та значно ближчій до нас Скала-Подільській на Борщівщині. І вже маємо вагоме підтвердження цьому. Тут підготували і видали ошатний томик «Перша ластівка «La Skala» (320 стор.), який акумулював краще з доробку членів місцевого творчого об’єднання, створеного у селищі два роки тому. А називається воно, як ви вважаєте? Звичайно ж, «La Skala». Мовляв, ми теж не ликом шиті. Такий вибір наймення – небезпідставний. А у відомому італійському оперному театрі свого часу співав уродженець містечка Мирослав Скала-Старицький, якого називали тенором з Божої ласки, і його слава сягала рівня ще однієї нашої видатної землячки – Соломії Крушельницької.
Збірка, котру впорядкувала і разом з відомим тернопільським поетом Євгеном Зозуляком відредагувала уродженка Севастополя Аліна Червоноока, яка з дев’яти років мешкає в Скалі-Подільській, закінчила Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка, складається з трьох частин. Перша – ґрунтовний екскурс наукового співробітника Скала-Подільського краєзнавчого музею Оксани Ундерко у становлення і розвиток літературно-мистецьких традицій містечка, розповіді про кращих їх носіїв. Край має ким гордитися. Це –  художник, педагог і громадський діяч Микола Анастазієвський, який виконував обов’язки живописця й графіка у Міністерстві освіти Української Народної Республіки (1918-1919 рр.), теж випускник Краківської академії мистецтв, живописець та різьбяр Антін Шурма, письменник Лев Сапогівський (справжнє прізвище Василович), драматичний актор Василь Юрчак (за визначенням Степана Чарнецького, «один з великих, може найбільших (поруч Плашевського, Рубчакової та Леся Курбаса) артистів, які ходили по дошках української сцени в Галичині за весь час її існування), священик Олександр Левицький та його син – хоровий диригент, співак, музично-освітній діяч Модест Левицький, церковний дяк, громадський діяч Григорій Старицький та, звісно ж, його син, уже згаданий Мирослав Скала-Старицький (1909-1969; справжнє прізвище Старицький, сценічний псевдонім Міро Скаля), котрий ще хлопчиком, навіть не дістаючи очима до батькових нот, разом з матір’ю співав у хорі Святомиколаївської церкви у Скалі.
Другий розділ збірки має назву «Майстри пера». Серед представлених тут літераторів – Левко Биць, Марія Бойко, Євген Зозуляк, Іван Наконечний, Надія Кахуцька, Сніжана Ковток, Алла Собіщанська, Павло Трембовецький, Аліна Червоноока, Ігор Човник – усього 21 автор, і ці поети репрезентують різні покоління. На сторінках книги юність, огорнута мріями і коханням, сплелась із життєвим досвідом, посрібленим сивиною. Читач порине у вир національно-визвольної боротьби, почує плач за полеглими героями, постріли «градів» на сході України і тиху материнську молитву, зануриться у спогади про своє дитинство, нап’ється цілющої води з бурхливого джерела юнацьких поривань. Окремі автори пишуть і пісні, музика до яких представлена нотами В. Кирилюка, О. Морозюк і А. Собіщанської (її пісенний доробок – найбільший).
У третьому розділі – «Творчі мистецтва» – збірка ознайомлює з чотирма не менш цікавими особистостями. Це – графік Андрій Дольний (він виконав дизайн обкладинки згаданої книжки), живописець Євген Шпак (подані репродукції обох цих художників), народний майстер художнього писанкарства Ірина Харитін (є світлини її робіт) та музикант і аранжувальник Василь Кирилюк. Як і належить у виданнях такого типу, подані знімки усіх авторів, вміщено біографічні довідки про них. Також світлини відображають життя творчого об’єднання «La Skala».
Вітаючи скала-подільчан із таким ваговим творчим здобутком (добре було б, щоб їхній приклад наслідували в інших містечках та великих селах, як, скажімо, Великі Гаї Тернопільського чи Біла Чортківського районів), упевнений, що не забариться й друга «Ластівка», ще привабливіша й багатша за змістом, аніж перша. У цьому не сумніваються ні натхненник ідеї, директор Скала-Подільського краєзнавчого музею Євген Шпак, ні її головний реалізатор, очільник спілки «La Skala», талановита поетеса і прозаїк Аліна Червоноока, що вона довела своєю книжкою «Мовою серця» (2013 р.) і публікацією віршів та пісенних текстів у першій «Ластівці».
Богдан МЕЛЬНИЧУК,
головний редактор журналу «Літературний Тернопіль»