Повідомити новину

Поширити:

На фасаді Львівського університету імені Івана Франка встановлено меморіальний барельєф, на якому поряд із портретами вигравіювано:
МИРОН ЗАРИЦЬКИЙ 1889-1961
ВОЛОДИМИР ЛЕВИЦЬКИЙ 1872-1956
МИКОЛА ЧАЙКОВСЬКИЙ 1887-1970
ВИДАТНІ УКРАЇНСЬКІ МАТЕМАТИКИ. ДІЙСНІ ЧЛЕНИ НТШ.
ПРОСВІТНИЦЬКІ ДІЯЧІ, ПРОФЕСОРИ ЛЬВІВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ.
Але, напевно, не всім відомо, що всі вони – наші земляки із Тернопільщини: Мирон Зарицький народився на Теребовлянщині і навчався у Бережанській гімназії, Володимир Левицький – у Тернополі і навчався у місцевій гімназії, Микола Чайковський від народження і до закінчення гімназії проживав у Бережанах. Оскільки Бережани від Завалова розташовані найближче, та, окрім того, Микола Чайковський тоді «наближався» до свого 120-річчя, на пропозицію методиста Тернопільського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Ірини Михайлівни Пришляк «чимось здивувати» учасників семінару методистів районних методичних кабінетів, я вирішив пошанувати саме Миколу Андрійовича, до речі, сина відомого письменника Андрія Чайковського.
В короткому часі склав сценарій «Микола Чайковський – учений, математик, вихователь, громадянин», десь зо два місяці разом з учнями та вчителем музики довелося працювати над його втіленням, скомпонував презентацію. І на самого Андрія 2006-го року отих самих районних методистів з математики ми у Завалові прийняли. Учні переповідали біографію вченого, «прикрашаючи» її українськими піснями, зокрема й тими, які були популярними у сім´ї Чайковських, танцями… «Драйву» додали виступи відомих бережанців, які спеціально приїхали на моє прохання – тодішнього директора місцевого історико-краєзнавчого музею Галини Брицької та ученого секретаря державного історико-архітектурного заповідника Надії Волинець, котра хоч і народилася в іншому місті, але, як і Микола Чайковський, «ні за які скарби світу не віддала б своїх Бережан».
Районний методичний кабінет також «приклався» до проведення семінару: щоб продемонструвати, що «не єдиною математикою живе вчитель математики», у мене «конфіскували», роздрукували і вручну зшили 25 примірників моїх виховних сценаріїв, котрі через рік склали основу першого видання книжки «Село Завалів в історичних подіях та біографіях знаних людей» (березень 2008-го). Їх і вручили його учасникам.
А через два тижні я вже любувався сценарієм пошанування Миколи Чайковського у столичній газеті «Математика». До речі, у наступні роки у цьому ж виданні були поміщені мої конспекти сценаріїв пошанування інших визначних українських математичних світочів – Мирона Зарицкого, Володимира Левицького, Михайла Остроградського, Михайла Кравчука, Георгія Вороного…
Володимир ЧИСТУХ