Повідомити новину

Поширити:

Безбожно дорожчає усе, починаючи від найнеобхіднішого: олії, цукру, борошна… На носі опалювальний сезон, і багато хто заскочений зненацька: субсидії може не отримати, бо у липні набув чинності Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги. Таке неприємне відкриття очікувало і на тернополянку, яка бореться з важкою недугою.
Три роки тому ця молода жінка була сповнена енергії та навіть зухвала – здавалося, що жодні виклики долі їй не страшні. Познайомилися за таких обставин: у селі сусідньої області визнали відумерлою спадщину по бабусиній сестрі, яка проживала самітницею. Тобто, хатина і город, які залишила по собі старенька, перейшли у комунальну власність. Ірина (так звати жінку) дуже обурювалася, бо ж насправді після покійної залишилася спадкоємиця – вона. А те, що не знала про смерть родички, то лише через те, що ніхто й не повідомив. Словом, затята жінка відвойовувала спадок через суд і таки домоглася свого.
І ось – дзвінок від неї. Кволий голос, у якому пригнічення, й навіть сліду нема від колишнього гонору та бадьорості. З’ясувалося, за минулі два роки життя Ірини кардинально змінилося: розлучення, страшна недуга і невдалі спроби прийняти себе – понівеченою після важкої операції.
Хоч рак молочної залози був першої стадії, Ірині повідомили, що пухлина гормонозалежна, а це означає, що треба видаляти усі жіночні органи та лімфовузли. На той час вона була уже розлученою. Десятирічний син, дякувати Богу, ріс здоровим розумним хлопчиком. Допомога – лише від колишньої свекрухи, але радше моральною підтримкою і любов’ю, бо матеріально пенсіонерка не могла зарадити.
Поміч прийшла звідти, звідки й не очікувала. Колишня однокласниця, яка багато літ проживає у США, дізнавшись із переписки у соціальній мережі про страшний діагноз Ірини, надіслала їй тисячу доларів. «Ірко, ти давай одужуй. Ще потроху тобі допомагатиму», – писала вона. Упродовж наступних двох місяців від однокласниці надійшло ще два перекази на загальну суму 500 доларів. Потім вона написала: «Вибачай, у нас карантин, заробітку нема».
Гроші пішли на операцію та подальше лікування. Зараз Ірина почувається погано, каже, дуже набрякають руки – лімфа застоюється, бо немає лімфовузлів. Їй оформили інвалідність. Окрім пенсії вона має підзаробіток на колишньому місці роботи, щоправда, на скромнішій посаді  й на пів окладу. Дякує роботодавцю і за це, бо повноцінно працювати уже не може.
Так от, вперше у житті Ірина розраховувала на поміч держави – хотіла оформити субсидію. Але дочиталася, що у дохід зараховуються і перекази з-за кордону. А отже, плакала її субсидія?
Разом читаємо оновлений  Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги. Отож які доходи особа повинна декларувати?
«Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія; соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані з-за кордону; інші доходи.
До сукупного доходу домогосподарства не включають такі соціальні виплати: частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово; частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово; одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України “Мати-героїня”;
державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
До сукупного доходу також не враховуються: аліменти, отримані на дітей; сплачені аліменти (за умови документального підтвердження фактичної сплати); спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб; доходи від розміщення депозитів; оплата праці членів виборчих комісій, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів; допомога громадських та благодійних організацій; допомога на поховання; одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності; вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, технічних та інших засобів реабілітації, в тому числі грошова компенсація вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації; суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я, що пов’язане з виконанням ним трудових обов’язків».
Добре для Ірини те, що аліменти не включають у дохід, щоправда, вони мізерні…
Оскільки жінка має намір оформити субсидію на опалювальний сезон, то для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід громадян розраховується за I-II квартали поточного календарного року. Саме тоді, у січні-березні, Ірина отримала перекази із США.
На онлайн-калькуляторі рахуємо, чи вийде субсидія. Півтори тисячі доларів у гривневому еквіваленті зводять нанівець усі сподівання. Якби не ці перекази, дохід Ірини, який складається з пенсії по інвалідності та скромної зарплати, і відсутність доходів у малолітнього сина дали б можливість жінці розраховувати на суттєве дотування від держави.
Втім, вона однаково звертатиметься, бо ж ці гроші –  допомога на лікування. Сподівається, що комісія вникне в її ситуацію.
Є ще один вихід. У разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону, враховують доходи за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії. Отож, якщо звернутися пізніше (опалювальний сезон триває з жовтня по квітень), можна буде уникнути у сукупному доході отих грошових переказів.
Приховувати доходи немає сенсу, бо держава погрожує перевірити кожного, хто отримує бодай дещицю якихось соціальних чи інших виплат з бюджету. Стоси кримінальних справ за минулі роки свідчать, що «жартувати» не варто.
Між тим,  Міністерство фінансів України суттєво скоротило видатки на субсидії у проєкті Державного бюджету України на 2021 рік. Пояснюють: через підвищення мінімальної заробітної плати.
«Субсидії нараховують відповідно до можливостей громадян. Ми суттєво збільшуємо розмір прожиткового мінімуму, мінімальну заробітну плату. В умовах, коли ціни на енергоносії є доволі низькими, порівняно з попередніми роками, буде економія субсидій», – прокоментував міністр фінансів Сергій Марченко.
Натомість експерти стверджують, що субсидії зменшаться приблизно на 40 відсотків не через зростання зарплат, а через зміну формули розрахунку субсидій.
Стосовно зарплат – промовисто прозвучали цифри і факти з уст Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової на Соціальному форумі Ради ООН з прав людини. З огляду на суму прожиткового мінімуму – 75 доларів та мінімальної зарплати – 176 доларів, більше чверті  населення України перебуває за межею бідності. «Незважаючи на збільшення рівня оплати праці, в Україні спостерігається таке явище, як бідність працюючих. За оцінками експертів, кожному третьому працюючому не вистачає заробітної плати на задоволення необхідних життєвих потреб, а кожен другий працездатний працює на умовах вторинної зайнятості», – вказала Денісова.
При цьому особливо високим залишається рівень бідності серед пенсіонерів. Пенсію в розмірі нижче або на рівні межі монетарної бідності отримують близько 80% із них.
Ольга КУШНЕРИК