gazpostach

Іда ФІНК: «Обов’язок пам’яті змушує мене до цього повертатися…»У читальній залі Тернопільської обласної наукової бібліотеки відбулася презентація  першого українського видання нашої талановитої  землячки, уродженки Збаража, Іди Фінк «Подорож». Модератором творчого заходу виступив голова ГО „Гельсінська ініціатива-ХХІ” Олександр Степаненко.

Книгу, що побачила світ у    львівському “Видавництві Старого Лева”, презентувала її перекладачка Наталка Римська. За її словами  представлення книжки  письменниці світового масштабу, що йшла додому 75 років,  відбудеться у шести містах України: у Львові, Бучачі, Чорткові, Збаражі, Тернополі та Києві.

–              «Подорож» – це не героїчний міф, каже Наталка Римська, – а змалювання життя людей в окупації, знищення євреїв на Тернопіллі, зокрема у Збаражі. Розповіді про ті часи беруть за душу і не відпускають,  адже йдеться про реальні історії зламаних доль, про людей, що у багатьох випадках  і могил не мають.  Іда  майстерно описала історії тих, хто загинув, щоб вони не залишилися безіменними.

Іда Фінк-Ландау народилася у 1921 р., померла у  2011 р. У Збаражі минули її дитячі та юнацькі роки, тут вона пережила катастрофу Голокосту. Після втечі зі збаразького єврейського гетто під вигаданим ім’ям перебувала на примусових роботах у Німеччині. Після Другої світової війни мешкала у Польщі.  У 1957 році емігрувала до Ізраїлю. І ось звідти, уже після смерті, нарешті повернулася додому, в Україну.

Іда Фінк-Ландау  писала польською мовою. Головна тема її творів  – долі людей у роки нацистської окупації, перебування на межі життя та смерті.

Герої книги «Подорож» мають конкретні прізвища і конкретні обличчя, їх фото на презентації книги представила працівниця «Замків Тернопілля» Тетяна Федорів.

Як було зазначено на презентації книги «Подорож», автобіографічний роман Іди Фінк було видано в Ізраїлі, Німеччині, Голландії, Данії, Норвегії, Франції, Італії, Британії, Росії, США. І от нарешті – на її Батьківщині…

Галина ВАНДЗЕЛЯК

Фото авторки

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*