Повідомити новину

Поширити:

Жити серед лісу без собаки ніяк. Подружжя Рудиків, що мешкають на хуторі біля с. Бариш Бучацького району, шість років охороняв безпородний пес на кличку «Вів». 22 січня господарі виявили Віва застреленим двома кулями, присипаним сміттям. Про це 66-річний Володимир Рудик написав у листі до редакції.
«Ми тримали собаку на прив’язі. У зв’язку з тим, що зараз збільшилося лисів – не боялися навіть у присутності дружини брати курей, ми змушені були собаку  спустити з ланцюга. «Вів» відганяв і лисів, і яструбів. Нікого він не кусав, лише гавкав.
22 січня зранку собака ще був. Та коли дружина винесла йому їсти, не прийшов. Зять з онуками пішли його шукати, знайшли мертвим у ямі, присипаним сміттям. Тоді почали шукати вбивцю собаки. Ним виявився (далі автор листа називає прізвище особи, яка, на його думку, вбила собаку). Я з ним зустрівся, він сказав, що з Бучача приїхали, собаку забили і поїхали. Але так зранку ніхто не може приїхати. Тоді дружина пішла до сільського голови. Той сказав, що було в того чоловіка (до речі, він є родичем сільського голови) право стріляти у собаку, бо він за рушницю заплатив.
Я передплачую «Свободу» з дня заснування, то розтлумачте мені, будь ласка, чи є таке право – вистрілювати собак і котів. Голова сільської ради сказав моїй дружині, що вона може їхати у Бучач, але однаково нічого не доб’ється» .
У телефонній розмові сільський голова Михайло Стасів заперечив те, що начебто говорив, що хтось має право відстрілювати собак.
– У Рудиків була велика собака, схожа на вівчура. Люди неодноразово скаржилися, що не можуть пройти біля їхньої хати (подвір’я у них не огороджене), бо собака кидається. Я й сам з дитиною втікав від того пса. Ми неодноразово попереджували господарів, щоб вони прив’язали собаку, але ті ігнорували вимогу.
На запитання, чи були письмові скарги до сільської ради і чи покусав когось собака, Михайло Стасів відповів, що письмових звернень не було і, на щастя, покусаних теж немає. А чи повідомив сільський голова дільничного інспектора про подію? Виявляється, теж ні. Кожен населений пункт затверджує свої правила благоустрою, розроблені на основі Типових правил. То невже у бариських правилах «освятили» відстріл собак кожним, хто має дозвіл на рушницю? Сільський голова заперечив: «Звісно, ні, бо це суперечило б законодавству». От лишень тоді не зрозумілим є, чому факт відстрілу собаки сільський очільник залишив без реагування.
Останнім часом «собача тема» у межах нашої області неабияк загострилася. Нагадаю: саме на Бучаччині наприкінці минулого року керівник місцевого товариства мисливців та рибалок застрелив собаку мисливців-браконьєрів. Згодом стався ще один потужний інформаційний привід: собаки поблизу приміського до Тернополя села Петриків погризли тіло мертвої пенсіонерки.
Собаки-друзі, собаки-вороги… У Кримінальному кодексі є стаття, яка передбачає відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Власне, господарі «Віва» мають усі підстави звернутися з відповідною заявою до поліції. Дільничним інспектором, який обслуговує територію Бариша, є Спепан Вікарчук, його телефон: (098)944-64-48.
Відстріл собак суперечить як вітчизняному, так і міжнародному законодавству, ратифікованому Україною. Також власники собаки можуть заявити цивільний позов до винуватця про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
 
Ольга КУШНЕРИК