Повідомити новину

Поширити:

Два роки у Тернополі не можуть внести зміни до Генерального плану міста – основного містобудівного документа. За цей час громадські активісти неодноразово пікетували міську раду, мовляв, частина пропонованих змін до Генплану порушує чинне законодавство, тобто, земельні ділянки були видані у непризначених для будівництва місцях, наприклад, парках і зелених зонах. Справа навіть дійшла до суду, а поки там триває її розгляд, активісти та депутати знову б’ють на сполох. Адже питання змін до головного містобудівного документа Тернополя стоїть на порядку денному сесії Тернопільської міської ради, яка відбудеться 24 лютого.
Проте питання не мало повноцінного обговорення на земельній комісії. Відтак депутат міської ради, голова земельної комісії  Андрій Шкула просить колег не голосувати за те, що їм підсунуть на найближчій сесії міської ради. Адже замість діючого Генерального плану місто отримає кота у мішку.

Генплан – новий, гріхи – старі

«Частина змін, які планують внести до Генплану, має на меті приховати маніпуляції і злочини попередніх років, коли земельні ділянки давали там, де цього робити не можна. У 2010 році діючий Генплан сховали під грифом «ДСК» (для службового користування), а адаптована версія з’явилась 2012-го на сайті міської ради. І в цьому є велика загроза. А на сесії депутатам пропонують легалізувати усі ті зміни, щоб потім кінці в воду сховати. Особисто я за нього голосувати не буду», – розповів Андрій Шкула.
Аби не бути голослівним, депутат опублікував на сторінці у Facebook для порівняння фото справжнього Генплану та того, що викладений на офіційному сайті з певними відмінностями. Також надіслав їх на електронні адреси кожному депутатові.
«Генеральний план та містобудівна документація доволі об’ємна і важка для сприйняття штука, – каже пан Шкула. – Природно, що депутати, які не є в профільній комісії, не тямлять у тому. Аби після голосування, якщо воно буде, не звучало «я не розібрався», «я не знав», «мені ніхто не пояснив», я потратив трохи часу і підготував кожному депутату, розіславши на офіційні електронні скриньки та через організаційний відділ міської ради, порівняння: «було-стало». Мова про десяток ділянок, які в справжньому Генеральному плані є зеленими зонами, а в фальшованому, на основі якого розробляли зміни для голосування депутатів, ділянки вже відведенні під будови. Якщо спрощено, то пробую донести до депутатів, як у тих місцинах, де давали землю під будову, не можна було її давати шляхом підробки Генерального плану. В сесійну залу ми всі маємо прийти з чітким розумінням, що відбувається і що ми можемо натворити своїм голосуванням».
Тиснути на міських обранців в жодному разі не можна, наголошує депутат. Вони вільні в своєму виборі, але повинні розуміти: про їх вибір знатиме громада, тож виборці в округах знатимуть, із кого питати.

Суд покаже, хто винен

На сьогодні порушене кримінальне провадження за фактом фальсифікації Генерального плану за заявою юриста Олени Степанової. Був проведений допит посадових осіб і голову комісії. Нині триває розслідування, і лише його результати вкажуть на винуватців.
«Я переконана, що несуть відповідальність безпосередньо ті органи місцевого самоврядування, які мають доступ до документів, ті, які заливали на сайт адаптовану версію, і ті, які на сьогодні тримають його під грифом «ДСК», коли законодавством передбачено його скасувати, – зазначає пані Олена.  – До того ж, органи місцевого самоврядування намагаються усунути громадськість від розроблення Генплану. Зокрема, запропоновані зміни були зроблені з порушенням усіх процедур, наприклад, не було проведено громадських слухань».

Із Тернополя тікають будівельні фірми

Начальник управління містобудування, архітектури та кадастру Василь Бесага переконаний, що всі розуміють важливість Генплану для стратегічного розвитку міста. Він вважає, що саме депутати відповідальні за зміни, адже їм лише доводиться впроваджувати ухвалені ними рішення.
«Генплан – це стратегічний розвиток міста. Документ має гриф «для службового користування», бо так вирішила не міська рада, а  проектувальник – Державний інститут.
Генплан потрібно затвердити, бо місто має розвиватися. Ми повинні залучати інвесторів, а натомість від нас тікають будівельні фірми до Львова, Києва та Польщі.
Хочу нагадати, – наголошує В.Бесага, – що за Генплан та зміни до нього голосують депутати. Але тепер нові народні обранці просять скасувати рішення своїх попередників. Проте сесія не має права скасовувати  попередньо ухвалені рішення, їх можна змінювати лише в судовому порядку».
Начальник відділу земельних ресурсів Віктор Кібляр запевняє, що земельні ділянки не надають за рахунок земельних насаджень, оскільки їх віддають відповідно до проектів землеустрою.
«На сьогодні у Тернополі обліковано 587 га зелених насаджень. Тернопільська міська рада проводить інвентаризацію цих земельних насаджень. Жодних забудов, що суперечать вимогам чинного законодавства, у парках не проводять. У 2012-2013 рр. були затверджені межі парків, відтак забудовувати цю зону категорично заборонено», – коментує пан Кібляр.

Громадян слід залучати до обговорення Генерального плану

Депутат Тернопільської міської ради Роман Навроцький наголошує, що ухвалення Генерального плану, передусім, залежить від волі депутатів, тому варто брати до уваги їх зауваження, щоб у мешканців не виникало ніяких питань.
«За Генеральний план я голосувати не буду. Зокрема, на моєму окрузі на вул. Текстильна, 2 є маленький скверик, де, згідно з затвердженим Генпланом, зелена зона, але насправді там планують житлову забудову. Мешканці будинку проти цього».
Представники виконавчих органів заперечують той факт, що не брали до уваги думку жителів. Зокрема, наголосили, що на сайті Тернопільської міської ради було опубліковане повідомлення про те, що приймаються зауваження і пропозиції щодо зміни Генплану.

«Ми не дозволимо узаконити беззаконня»

Свою думку щодо ситуації висловив Мирослав Загорський, один із мешканців будинку, біля якого на місці скверу потенційно може розпочатися будівництво автомийки. Такі зміни, ймовірно, внесуть в оновлений Генплан на сесії. Чоловік неодноразово реєстрував електронні петиції, де розповідав про проблему, проте скаржиться на їх нерезультативність.
«Я автор двох петицій на сайті міської ради. Чиновники особисто давали мені відписку, що на вулиці Миру не буде жодного будівництва, але фактично все для цього готується. Виходить, що на скарги 600 мешканців довколишніх будинків можна просто не звертати уваги. Шановні депутати, якщо ви проголосуєте за ті зміни до Генплану, які вам підсовують, ви узаконите беззаконня», – зауважив пан Мирослав.
Висловивши свої думки й вислухавши різні пропозиції, депутати, зокрема, ті, які входять до земельної комісії, заявили, що голосувати за Генплан на сесії не будуть і закликатимуть інших цього не робити, а лише після громадського обговорення й з урахуванням їхніх пропозицій. Що з цього вийде – побачимо 24 лютого на сесії Тернопільської міської ради.
Наталя ЛУКІВ