22.02.2024 05:34

Повідомити про новину

Поширити:

Zemanta Related Posts ThumbnailМетодологія Держстату недосконала, заявляє доктор економічних наук Андрій Ревенко і робить висновок, що “в Україні занижують офіційну інфляцію”.
Методика і практика розрахунків індексу споживчих цін (ІСЦ), рівень прозорості і адміністрування дають підстави засумніватися в невірності офіційних цифр Держстату, пише доктор економічних наук Андрій Ревенко.
Автор нагадує, що інфляція в Україні в останні два роки була дуже високою. “За оцінками ЦРУ, інфляція в Україні в 2015 р. була найбільшою серед 225 країн світу, поступаючись лише Венесуелі, за якою даних поки немає”, – стверджує економіст. ІСЦ формується на базі щомісячної реєстрації приблизно 200 тис. цін і тарифів у 86 містах України. ІСЦ, крім свого основного завдання, використання для коригування заробітної плати, пенсій, робить вирішальний вплив на формування ряду інших важливих макроекономічних показників, йдеться в статті. Проте, пише автор, “показники реальної чистої зарплати (за винятком податків та інших обов’язкових платежів), скориговані за індексом споживчих цін, дають результати, які навряд чи можуть викликати довіру у більшості громадян. Виходить, що за 2000–2014 рр. вона зросла в 4,31 разу, а реальні пенсії, які є другим за величиною компонентом грошових доходів населення, збільшилися аж у 6,31 разу”. Крім того, при настільки високій інфляції протягом календарного року Держстат не наводить ніяких даних по середніх цінах і тарифах. Вони з’являються тільки в березні наступного року і всього лише з 22 продуктів харчування. “Спостерігається багаторічна незмінна позиція не наводити всіх індивідуальних індексів споживчого набору й особливо середніх цін і тарифів, а відбуватися тільки віртуальними загальним і груповими ІСЦ. Такий підхід можна було б ще якось виправдати при євросоюзівській, а не нашій інфляції”, – робить висновок економіст.
Джерело://dt.ua