Повідомити новину

Поширити:

Цими днями українці відзначають 78 річницю створення Української повстанської армії – армії народу, в якого була перервана державність, армії, яка воювала проти нацистів, червоних партизан, підрозділів Армії Крайової і військ НКВС/МДБ. Розповімо про людину, яка доклала чималих зусиль до створення УПА, була організатором і першим командиром УПА на Волині, – мого земляка Дмитра Клячківського (псевдо Клим Савур), його героїчну боротьбу, обставини загибелі і вшанування пам’яті в часи незалежності України.
Дмитро Клячківський народився 4 листопада 1911 року у місті Збараж Тернопільської області, яке було  на той час повітовим містечком Австро-Угорщини. Хлопчина виріс у сім’ї банківського клерка. Дмитро закінчив Станіславську гімназію та юридичний факультет Львівського університету. Його студентські роки припали на складний історичний період, коли Галичина була частиною Польщі. На той час офіційна Варшава проводила шовіністичну політику щодо національних меншин. Було обмеження на вступ українців у вищі навчальні заклади – не більше 5-10 відсотків від загальної кількості студентства.
У жовтні 1937 року Дмитро Клячківський був заарештований польською поліцією за членство в ОУН,  деякий час перебував в ув’язненні. Згодом він – член управи спортивної організації «Сокіл» у Збаражі.  Після цього очолив провід юнацтва ОУН на Станіславщині (1939—1941 рр.), де займався організаційною роботою серед молоді.
В 1940 році Клячківський стає членом референтури молодіжної організації ОУН, діє в підпіллі в Західній Україні. Був заарештований НКВС у Львові, засуджений на процесі 59-ти до смертної кари, яка була замінена на 10 років тюремного ув’язнення. У липні 1941 року підпільник втікає з Бердичівської тюрми, оскільки  її адміністрація поспішно евакуювалася на схід.
Взимку 1941-1942 років, після несподіваної смерті відомого провідника ОУН на Волині Володимира Робітницького, Дмитро Клячківський займає пост провідника ОУН на північно-західних українських землях.
Із січня 1942 року Дмитро Клячківський — провідник ОУН м. Львова, крайовий провідник ОУН на Західноукраїнських землях; член Проводу ОУН. А в 1943 році  став одним з організаторів УПА, а згодом  очолив УПА-Північ.  Із 1944 року – член Головного військового штабу УПА.
Дмитро Клячківський відіграв значну роль в організації та розбудові відділів УПА на Поліссі і Волині, де займався розробкою тактики боротьби з гітлерівцями, формуванням кінних підрозділів УПА, організацією самооборони. Він відіграє важливу роль в організації перших відділів УПА та розбудови її структури на Волині і Волинському Поліссі.
Весь цей період Дмитро Клячківський, аж до своєї героїчної загибелі, був головним командиром УПА-Північ. 12 лютого 1945 року Дмитро Клячківський («Клим Савур») загинув на Оржівських хуторах під час сутички зі спецзагоном НКВС. В 1952 році його  було посмертно нагороджено Золотим Хрестом Заслуги з наданням  звання полковника.
В архіві управління СБУ в Рівненській області є зведення від 19 лютого 1945 року: «12 лютого ц. р. о 14:30 під час проведення операції військовослужбовцями 233-го особливого стрілецького батальйону ВВ НКВС і працівниками УНКВС у районі села Суськ Олександрійського району виявлено три учасники ОУН-УПА, які намагалися сховатися від переслідування, але вбиті бійцями ВВ НКВС. Серед убитих виявлений командуючий УПА «Клим Савур», він же «Охрім». Особи інших двох убитих не встановлені. Зі схрону вилучено: автоматів – 3, пістолетів – 2, револьверів – 1, автоматних магазинів – 5, набоїв – 150. Інші документи, пов’язані з діяльністю УПА і фотокартка «Клима Савура».
Є ще кілька свідчень про обставини цього бою. Збереглися спогади лейтенанта Пуся, який стверджував, що сержант Данилейченко, обійшовши переслідуваних повстанців з флангу, прицільним вогнем вбив «Клима Савура». Охоронці ж загинули від пострілів сержанта Баронова і молодшого сержанта Соколова.
Після встановлення осіб загиблих їхні тіла 13 лютого було перевезено у Рівне, де провели судово-медичну експертизу. Акт цієї експертизи містить детальну інформацію про причини смерті трьох повстанців. У ньому зазначено, що «відповідно до характеру поранень, виявлених на тілі Дмитра Клячківського,  смерть була спричинена пострілами з вогнепальної зброї, здійсненими з відстані 20-25 метрів. Куля влучила у спину з правого боку, а вийшла з правого боку грудей (наскрізна рана грудної клітки).
Один з вбитих охоронців мав вік приблизно 30-32 роки, був невисокого зросту зі світло-каштановим волоссям і сіро-голубими очима, загинув від автоматної черги, яка влучила у ноги ззаду і призвела до больового шоку і великої втрати крові. Другий охоронець мав 19-20 років і загинув від вогнепальних поранень голови, завданих одночасно із різного роду зброї, але далі у документі зазначалось, що він загинув від двох автоматних куль, які влучили у чоло». Сьогодні вже відомі псевдоніми двох охоронців Дмитра  Клячківського – це «Івась» та «Орлик».
У якому саме місці біля села Суськ сталася ця подія, куди передали вилучені зі схрону документи УПА, фотокартку «Клима Савура» і де пізніше поховані «Клим Савур» та інші два вбиті, у зведенні не зафіксовано. Інших даних в архівах управління СБУ в Рівненській області наразі немає.
Під час виїзду працівників Служби безпеки України на місце проведено опитування мешканців сіл Суськ, Дюксин, Клевань, Грабів і хутора Адамівка, яким могли бути відомі окремі факти загибелі Дмитра Клячківського, але ніхто з них нічого конкретного не повідомив.
На сьогодні керівництвом Рівненської обласної організації Українського Народного Руху  встановлено, що разом із «Климом Савуром» перебував і загинув 12 лютого 1945 року Борис Бедрик на псевдо «Див», «Клим». Було  встановлено, що він родом із села Стрільче Горохівського району, перебував на посадах начальника штабу групи «Турів» УПА-Північ та розвідки УПА-Північ.
А тоді, в 1992 році, на заклик Рівненського осередку Руху та за безпосередньої участі Рівненської управи Руху, в неділю, 16 лютого, була вперше проведена акція вшанування пам’яті на місці загибелі головнокомандуючого УПА в урочищі Лісничівка, що недалеко від населеного пункту Суськ.
Там же була насипана символічна курган-могила та встановлений хрест. Акція вшанування пам’яті «Клима Савура», організована Рівненським осередком Руху, була знаменна ще тим, що вперше в заходах такого масштабу в урочистій обстановці складали військову присягу на вірність Україні кандидати до Національної гвардії України, а також офіцери запасу. Саме тоді на честь пам’яті організатора і першого командуючого УПА-Північ Дмитра Клячківського почесна варта з воїнів Рівненського гарнізону новостворених Збройних сил України салютувала з автоматичної зброї. Це була одна з перших акцій, організованих Рівненським осередком Народного Руху України на відзначення 50-ї річниці  створення УПА на Волині.
З’ясування додаткових обставин  загибелі та встановлення місця поховання першого командуючого УПА-Північ Дмитра Клячківського мало продовження. З ініціативи голови Рівненської обласної організації Українського Народного Руху, народного депутата України Василя Червонія знову було порушено питання щодо додаткового дослідження обставин трагічної загибелі та встановлення місця поховання Дмитра Клячківського.
На депутатське звернення на ім’я голови Служби безпеки України Віталія Радченка 24 березня 2001 року народному депутату Василю Червонію було надано офіційну відповідь, в якій сказано, що в результаті проведених СБу додаткових досліджень вдалося з’ясувати нові обставини загибелі командуючого УПА. Згідно з отриманою інформацією, тіла загиблих – «Клима Савура» та двох його побратимів доставлено до міста Рівне у в’язницю обласного управління НКВС і захоронено в районі «Грабник» міста Рівне, де була розташована в’язниця та обласне управління НКВС.
А нещодавно вдалося встановити прізвище одного з керівників спецоперації. Це  – старший лейтенант НКВС  Шатяєв, який помер наглою смертю.
9 липня 1995 року на батьківщині Дмитра Клячківського, у місті Збараж, Клячківському було встановлено пам’ятник. У зборі коштів на монумент найбільшу активність виявив Іван Додик, а також єпископ Австралії, Нової Зеландії і всієї Океанії, уродженець Збаража кир Іван Прашко. Автори пам’ятника — скульптор Володимир Мельник та архітектор Василь Скочеляс. Ще один пам’ятник було встановлено у місті Рівне на вулиці Соборна, 16.
Збаражани пам’ятають героїчну боротьбу Дмитра Клячківського. У місті діє Збаразька районна організація Братства ОУН-УПА імені «Клима Савура», яка проводить пам’ятні заходи, присвячені як постаті Дмитра Клячківського, так і національно-визвольній боротьбі в нашому краї.
Подвиг воїнів УПА і визвольні змагання українців у 20 столітті були недаремними, оскільки Українська держава відродилася.
Іван РИБЧАК,  екскурсовод Національного заповідника   «Замки Тернопілля»