gazpostach

Держава у державі, або Як тернополяни співіснують із ромами3113Нещодавно всі інтернет-видання Тернопілля облетіла звістка про те, що дві циганки хотіли (і їм це майже вдалося) викрасти дворічну дитину практично з-під носа матері.

Як це було

Мати з дитиною гуляли у дворі. Дитя безтурботно гралося, а жінка розмовляла із сусідами. Коли ж озирнулася, дитини ніде не було. Гукала, плакала, кричала. На допомогу їй прийшли сусіди й усі небайдужі перехожі. Та дитини не могли знайти. Тим часом інша сусідка поверталася додому. Назустріч їй ішли дві циганки, які вели за руку дитину. Жінка звернула увагу, що дитя було біленьке. Придивившись пильніше, побачила, що воно – її сусідки. Жінка не розгубилася, одразу ж наробила галасу, почала видирати перелякану дитину у жінок. Вони почали її штовхати, обзивати, нецензурно лаятися. Захисницю це не спинило. На допомогу їй прийшли чоловіки. Гуртом відібрали маля у циганок і викликали поліцію. Проте викрадачкам вдалося утекли.

Думка поліції

Ми поцікавилися в Оксани Смільської прес-секретаря патрульної поліції Тернополя, чи надходив до них виклик щодо цього шокуючого конфлікту і наскільки часто тернополяни скаржаться на ромів.

«Так, сигнал до нас надходив. Патруль одразу ж виїхав на місце події, проте факт викрадення, чи то спроби викрадення, не було підтверджено. Тому коментувати про наявність такої ситуації, і чому про неї мовчать свідки не буду. Від початку роботи патрульної поліції у нас не було скарг від тернополян на циганів. Та й ми не ділимо людей за якимось критеріями: національністю, соціальним статусом тощо. Якщо виявляємо підозрілих, доправляємо їх у відділ поліції для встановлення особи», – сказала прес-секретар.

Розповіді тернополян

Я ж, щоб переконатися, чи насправді цигани не дошкуляють тернополянам вирішила зробити невеличке опитування. Як з’ясувалося, чимало людей незадоволені тим, що не можуть спокійно погуляти в центрі, бо повсякчас хтось шарпає за рукава і щось просить. Інші ж кажуть, що сприймають цей факт нормально, мовляв, хто хоче, той подасть милостиню, а ні – то пройде повз.

Проте, погодьтеся, бувають випадки, коли в кишені залишилося лише на проїзд, а тут дитина чи вагітна жінка не те, що просить, а просто вимагає віддати останнє. Коли ж ігноруєш цих людей, у твій бік летять як нецензурна лайка, так і незрозумілі іншомовні слова.

Ірина Пінкас із Козови розповіла, що сиділа в кав’ярні з подругою і її синочком. До них підійшли двоє  циганських діток. Їм не було і шести років. Почали просити грошей. Коли ж дівчина відмовилася їх давати і намагалася прогнати циганчат, вони почали гладити сина подруги по голові і щось незрозуміле шепотіти. Дитина перелякалася, дівчина одразу ж перехрестилася і сказала, щоб те ж саме зробила і подруга з сином. Циганчата у відповідь тільки посміялися. «Вони не виявляли зла, але я їх дуже боюся, тому так зробила. Напевне, в їхніх очах ми виглядали дуже смішно», – поділилася Ірина.

А ще неприємний випадок стався з моєю колегою. Ось що вона розповіла: «Я саме поспішала на зустріч. Розмовляла по телефону з директором, пояснювала, чому запізнююсь. Не озиралася, не звертала уваги на довколишніх. Та враз відчула якусь слабкість, оглянулася. Позаду стояла вагітна циганка. Вона злісно на мене дивилася і сказала: «Не можна відмовляти вагітним! Тобі буде погано!» Я нічого не  відповіла і помчала далі, бо вже добряче запізнювалася. Однак туди так і не потрапила, оскільки  мені стало настільки погано, що я знепритомніла. Пам’ятаю, тоді довго почувалася недобре. Не знаю, чи це був збіг, чи й справді сила циганських прокльонів настільки велика…»

Поради народних цілителів

Тож як себе вберегти, як поводитися, щоб не накликати на себе гнів ромів? Про це ми запитали у народної цілительки з Бережан Люби Іванівни Завадівської.

«Насамперед, хочу сказати, що цигани, (але вони не люблять, щоб їх так називали, вони називають себе роми) достойна нація. І, повірте, нічим не краща чи гірша, ніж ми. Так, у них інший спосіб життя, інші закони. І ми повинні їх поважати, це право кожного. Звісно, як у кожного народу, в ромів є гідні люди, які опанували ту чи іншу професію і працюють, а є й ті, які жебракують, крадуть. А що, серед українців усі багаті й чесні?

Дорогі читачі, хочу наголосити на тому, що з ромами потрібно бути дуже обережними. Адже чимало з них – сильні екстрасенси, хіроманти, ясновидці. А ще вони – професійні психологи і можуть розповісти про людину чимало. Також багато з них володіють сильним гіпнозом і можуть ввести в ступор будь-кого. Але це не означає, що вони використовують свої здібності тільки зі злочинною метою. Ще раз наголошую, серед них є люди, які заслуговують на повагу.

У них свої закони, звичаї, за недотримання яких жорстоко карають. Жінки – дуже гарні матері, мають багато дітей. Їхня спільнота – це маленька держава, яка перебуває в нашій державі. Так, вони поважають українські закони і традиції, але передусім дотримуються своїх.

Якщо вас просять подати кілька копійок, то зробіть це, якщо маєте можливість, а ні, то спокійно пройдіть повз, не дивлячись їм в очі. Коли просить вагітна, то постарайтесь дати, що можете. Бо й справді, вагітній краще допомогти. Ніколи не вступайте з ними в конфлікт, не кричіть, не проганяйте. Перестрахуйтеся, не накличте на себе і своїх рідних біди. Ми всі – люди, однакові перед Богом. Звісно, звичаї, обряди, традиції, спосіб життя у кожного народу свій, та головне, щоб залишалась людяність у серці.

Щодо історії зі спробою викрадення дитини. Матері, будьте обережні, стежте за своїми малюками. На жаль, нині на них з усіх боків чатує небезпека. Це і лихі люди, не важливо якої національності, і безпритульні собаки, і небезпечні предмети. Пам’ятайте, що життя вашої кровиночки залежить від вашої турботи й опіки».

Зоряна ДЕРКАЧ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*