07.02.2023 00:36

Повідомити про новину

Поширити:

В українців, які скептично поставилися до нового президента США Дональда Трампа (через його загравання з Путіним), з’явилися надії на те, що лідер найсильнішої держави світу виявить сентименти до нашої країни. Такі сподівання зажевріли, щойно стало відомо, що зять нового господаря Білого дому і водночас його радник — 36-річний торговець нерухомістю, власник газети «New York Observer» Джаред Кушнер, який сім років живе у шлюбі з донькою Трампа Іванкою, — пов’язаний з Україною родинними узами! Вони тягнуться до містечка Підгайці.
Про своє українське коріння Кушнер обмовився американським журналістам, які під час виборчої кампанії у США «розбирали по кісточках» родину Трампа.  Архівні пошуки засвідчили: прадід зятя американського президента по маминій лінії,  Давид Штадтмауер, справді народився у Підгайцях на Тернопільщині. Тут на цвинтарі, каже колишній мер цього містечка Степан Колодницький, є могили його рідні. Інші родичі Кушнера, засвідчують літописи, походили із сусіднього міста Козова, а також із села Краковець, що неподалік українсько-польського кордону на Львівщині. За словами  Джареда Кушнера, його предки у 20-х роках минулого століття виїхали з України до Нью-Йорка.

Десь серед цих єврейських могил, переконаний Степан Колодницький, покоїться прах предків зятя американського президента…
Зятя Дональда Трампа «поправив» 66-річний житель Підгайців Степан Колодницький, колишній мер цього міста, а ще раніше — вчитель української мови та літератури, якого знають як громадського активіста, пристрасного дослідника цього краю.
— Як тільки я почув про те, що прадід зятя американського президента походить з мого міста, — розповів  «Високому Замку» Степан Гілярович, — полистав книгу «Sefer Podhajce» (івритом — «Місто Підгайці»). Її видали євреї-підгайчани, котрі пережили Голокост і перебралися в Ізраїль та США. На одному зі знімків цього видання побачив члена сіоністського гуртка Фріду Штадтмауер, яка сфотографувалася у 30-х роках, перед репатріацією.  Це означає, що не всі родичі Кушнера покинули Підгайці у вказаний ним період, а залишалися жити тут довше… На початку минулого століття євреїв у Підгайцях було до п’яти тисяч, тобто більше, ніж усіх теперішніх жителів.
Пан Степан мешкає біля єврейського цвинтаря. Кладовище (колись називали його «окописьком») займає більше півтора гектара, збережених надгробних пам’ятників (мацев) на ньому понад півтори тисячі, півсотні з них датовано XVII−XVIII століттями. Краєзнавець пригадує, що 2011-го у Підгайці разом зі своєю науковою експедицією приїжджав доктор мистецтвознавства Єврейського університету в Єрусалимі Борис Хаймович. Робив обміри, досліджував надгробки. Сфотографували кожну мацеву і написи на них, пообіцяли, що перекладуть тексти, а дані «розшифрування» оприлюднять в Інтернеті. Якби цю роботу було завершено, можна було б дізнатися, чи є серед уцілілих могил та, в якій покоїться прах родичів зятя американського президента…
— Однозначно, що предки Джареда Кушнера поховані у Підгайцях, — переконаний Степан Колодницький. — Але чи збереглися сліди цих поховань, важко сказати. Десь половину мацев у війну знищили німецькі солдати, які камінь з єврейських могил використовували для ремонту доріг і будівництва бліндажів (під час обох світових воєн фронт проходив по річці Стрипа, що за 17 кілометрів від Підгайців). У післявоєнний час «визволителі» відновлювали зруйновані будинки, в тому числі — за рахунок надгробних плит з «окописька».
Від інформації про похованих на єврейському цвинтарі залежить, чи навідається у Підгайці, на батьківщину своїх предків, зять американського президента. Хоча Степан Колодницький не сумнівається в цьому!
— За час моєї краєзнавчої роботи сюди приїжджало багато євреїв з різних куточків світу, серед яких були знаменитості, наукові світила. Вони хочуть побувати на землі, де їхнє коріння, більше дізнатися про історію своїх родин. Чому б не зробити цього Джареду Кушнеру? Рано чи пізно, коли піде розголос про Підгайці, він захоче розшукати сліди свого прадіда і приїде.
Іван ФАРІОН
На фото: донька президента США Іванка Трамп із чоловіком Джаредом Кушнером, старшим сином Джозефом, донькою Арабеллою і найменшим сином Теодором; Степан Колодницький на єврейському цвинтарі в Підгайцях.