gazpostach

Чи доживатимуть українці до пенсії?28076Пенсійна реформа вже восени: працювати до 67 років і скасування пільг…

Розмови про те, що українці занадто рано виходять на пенсію, ведуться вже давно. Більшість політиків і експертів кажуть, що на сьогодні в Україні на одного працюючого припадає один пенсіонер. А оскільки природного приросту населення не спостерігається, відбувається старіння нації. У результаті через кілька років на одного працюючого буде припадати більше ніж один пенсіонер.

Проблема не лише України

Через збільшення тривалості життя та зниження рівня народжуваності, в Європі вже кілька разів піднімали пенсійний вік . У нас же поки тільки підвищили його для жінок. Але, мабуть, найближчим часом влада ініціює нову реформу.

Міністр соціальної політики Андрій Рева каже, що рано чи пізно Україні доведеться піти на це.

– Ми їдемо на Захід позичати гроші, приїжджаємо в Німеччину, зустрічаємося з Ангелою Меркель і скорботно говоримо їй, що у нас не вистачає грошей на пенсії, – заявив він нещодавно. – Про що вона подумає, якщо вік виходу на пенсію в Німеччині планують збільшити до 67 років?

Правда, вже минулого тижня він говорив, що наразі підвищувати пенсійний вік не будуть і що навіть МВФ від нас цього не вимагає. Але знаючи, як швидко змінюють свою думку наші політики під тиском західних партнерів, концепція може кардинально змінитися.

Тим більше, що один з радників Петра Порошенка Іван Міклош про вимоги МВФ говорить зворотне. За його словами, Міжнародний валютний фонд однією з умов надання нового траншу кредиту назвав підвищення пенсійного віку. А чого не зробиш заради кількох мільярдів доларів…

Виходить, що все-таки пенсійний вік підняти мають намір, але ніхто з політиків не хоче стати автором такої непопулярної реформи. Адже потім його ім’я може стати загальним. Та якщо дуже припече, то, за словами експертів, реформу можуть розпочати вже восени.

Почнуть зі спецпенсій

Кому ж насамперед варто починати боятися? Економісти впевнені, що пенсійну реформу потрібно починати з тих, хто йде на заслужений відпочинок раніше за інших.

– Армія пільгових пенсіонерів в Україні велика, – вважає виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень “CASE Україна” Дмитро Боярчук. – Пенсійні пільги одним категоріям встановлені законом, іншим – постановою Кабміну. Це довгий перелік професій, який відомий під назвою “Список 1” та “Список 2”. За даними ПФУ, на початок 2016 р. кількість пенсіонерів, яким пенсія була призначена достроково, склала 2 мільйони 700 тис. осіб. Це більше 20% усіх пенсіонерів.

За його словами, на пенсії пільговиків витрачається третина пенсійного бюджету. Відбувається це через те, що пільговики-пенсіонери зазвичай не тільки отримують пенсію достроково, але часто їх пенсія значно вища від середньої.

– Наприклад, середня пенсія водіїв вантажівок 2190 грн., залізничників – 2337 грн., водіїв міського транспорту – 1786 грн., – каже експерт. – При цьому середня пенсія по Україні до початку 2016 р. становила 1700 грн. Причини “пільговості” для деяких категорій пенсіонерів не зрозумілі. Чому пільговий вихід на пенсію повинен бути в артистів, спортсменів, водіїв транспорту, механізаторів, геологів? Може, тоді нехай на дострокову пенсію виходять перукарі, сантехніки і водії таксі?

Тому, ймовірно, уряду доведеться відредагувати ці самі “Список 1” та “Список 2”.

За грецьким сценарієм

Однак і всім тим, хто не претендує на спецпенсію, варто готуватися до гіршого. Депутати вже озвучують можливі варіанти підвищення віку виходу на заслужений відпочинок – чоловікам накинуть три роки, жінкам – два. І це, схоже, тільки початок.

– Що стосується рівня, до якого може бути підвищено пенсійний вік, то яскравим прикладом може виступити Греція, де нині громадяни виходять на пенсію у віці 67 років, – говорить аналітик Антон Козюра. – Безумовно, враховуючи поточні показники тривалості життя в Україні, такого різкого стрибка очікувати не доводиться, однак підняття пенсійного віку на 2-3 роки вже восени цілком ймовірне.

За його словами, в Греції підняття пенсійного віку, з одного боку, призвело до сплеску соціальної напруги в країні, що змусило владу вдатися до референдуму, на якому розглядалася можливість відмови від співпраці із зовнішніми кредиторами, очевидно, орієнтуючись на досвід Ісландії. З іншого боку, підняття пенсійного віку дозволило Греції економити близько 1,2 млрд. дол. на рік. Узагальнюючи, цілком можливо припустити, що аналогічні дії уряду України дозволять економити суму, яка приблизно вдвічі перевищує цей показник.

А як у них…

Плани підвищення пенсійного віку в країнах Євросоюзу:

Австрія – до 2033 року для всіх 65 років;

Болгарія – до 65 років для всіх;

Великобританія – для жінок – з 60 до 65 років до 2018 року, а до 2020 року до 66 років (для всіх);

Угорщина – з 62 до 65 років для чоловіків після 2018 року, для жінок – з 2020 року;

Німеччина – до 2029 року до 67 років;

Данія – з 65 до 68 років до 2030 року;

Ірландія – в 2021 році – 67 років, в 2028 році – 68;

Іспанія – планує підняти вік виходу на пенсію з 65 до 67 років для всіх;

Італія – до 2050 року для чоловіків – до 68 років, для жінок – до 65;

Нідерланди – поетапне підвищення з 65 років до 67 років до 2025 року;

Польща – обговорюється підняття до 67 років;

Румунія – до 2030 року підвищення до 65 років;

Хорватія – до 2018 року вік чоловіків і жінок зрівняється (зараз жінки – з 60 років, чоловіки – з 65);

Чехія – цього року збільшують вік до 62 років для жінок, 63 – для чоловіків…

Живемо ж не стільки…

Проте, як можна говорити про підвищення пенсійного віку і порівнювати Україну з державами Євросоюзу чи світу, якщо ми суттєво відстали від лідерів середньої тривалості життя у світі. Складається враження, що держава хоче зробити  так, аби українці взагалі не доживали до пенсії.

Україна посідає 88 місце серед 144 держав світу за прогнозованою тривалістю життя громадян. Про це свідчить база даних Всесвітнього економічного форуму.

Для України середнє значення становить 70,9 року (не таємниця, що жінки живуть суттєво довше від чоловіків).

Лідерами списку стали Гонконг (спеціальний адміністративний район Китаю) – 83,5 року; Японія – 83,1; Італія – 82,9; Ісландія – 82,9; Швейцарія – 82,7; Франція – 82,6; Іспанія – 82,4; Сінгапур – 82,1; Австралія – 82,1; Ізраїль – 81,7; Швеція – 81,7; Великобританія – 81,5; Норвегія – 81,5; Люксембург – 81,4; Південна Корея – 81,4.

Нагадаємо, за інформацією Держстату, найдовша тривалість життя серед українців у мешканців Києва, Тернопільщини та Львівщини – понад 73 роки, а найменша – у мешканців Кіровоградщини, Дніпровщини та Донеччини – трохи більше 69 років.

Виплати можуть навіть зменшитися

У найближчі роки реальна пенсія може знизитися, якщо не вжити заходів.

З одного боку, Україна – бідна країна з надзвичайно незбалансованою економікою. З іншого – один з лідерів навантаження Пенсійного фонду на ВВП. Ця частка витрат сьогодні становить близько 13% і є однією з найвищих у світі. Про це розповів економічний експерт Андрій Блінов.

Низький рівень пенсій пояснюється кількома причинами, головна з яких – низький ВВП. Зараз український ВВП становить близько 90 млрд. доларів, хоча ще три роки тому було 185 млрд. Для порівняння: ВВП Польщі становить 550 млрд. доларів.

Ще одна причина – значний тіньовий сектор. Близько 40% української економіки перебуває в тіні. Це означає, що з 40% доходів не сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до Пенсійного фонду.

І, нарешті, вагома причина низьких пенсій – демографія. У нас один працюючий утримує більше, ніж одного пенсіонера, а щоб розмір пенсії був хоча б не смішним, співвідношення необхідне як мінімум 1:1. Тобто при 42 млн. населення необхідно, щоб хоч 21 млн. чоловік працювали і сплачували єдиний соціальний внесок.

– У нас же при 18 млн. працездатних ЄСВ платять 9,5 млн. людей – ось вони фактично і фінансують всі пенсії, – говорить Блінов. – При такому співвідношенні ніколи не буде високих пенсій!

Крім того, продовжує Блінов, щоб підвищити пенсії, потрібно стимулювати українців платити податки, борючись таким чином з тіньовою економікою. Для цього має бути мінімальна кількість лазівок для ухилення. В ідеалі податки на зарплату варто встановити на рівні 20-25%.

Також треба переглянути трудовий стаж, умови виходу на пенсію і перевірити одержувачів пенсій, щоб не було “мертвих душ”.

news24.if.ua

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*