Повідомити новину

Поширити:

На п’ятій сесії Тернопільської обласної ради шостого скликання прийнято довгоочікувану «Програму розвитку лісового господарства Тернопільщини на 2017 – 2021 роки».  Вона спрямована на усунення дисбалансів у лісовому господарстві між нормами залісненості території області та її реальним станом, враховуючи потреби у грунтозахисній, водорегулююча, лісогосподарській, оздоровчо-естетичній та екостабілізаційній функціях лісів, а також на подолання основних дестабілізуючих факторів екологічної ситуації, в тому числі ерозії ґрунтів, виснаження річок, збереження й відтворення біорізноманіття рослинного і тваринного світу з урахуванням інвазивних видів  та регулювання динаміки їх популяцій.
Розробник Програми – Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства.
Уперше до її розробки залучено галузі, котрі комплексно можуть вирішувати питання щодо збільшення та збереження площ лісів. Це  – Тернопільське обласне управління водних ресурсів, департамент агропромислового розвитку ОДА, Служба автомобільних доріг.
Слід зазначити, що Тернопільщина належить до малолісистих областей України. Площа земель лісогосподарського призначення станом на 01.01.2016 року становила 201,4 тис. га, з них 183,2 тис. га земель, вкритих лісовою рослинністю. Лісистість становить 13,3%, що нижче за науково-обгрунтований показник для регіону (20%) та середній для України (16%).
До екологічного нормативу не вистачає 90 тисяч гектарів лісу!
Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства має у відомстві 157,3 тис. га лісів (78%), що перебувають у постійному користуванні шести державних підприємств, а решту розпорошені по інших галузях.
Тільки у трьох районах залісненість становить більше 20%: у Бережанському – 31,4%,  Монастирському – 24.2%, Шумському – 23,6%. Райони, які фактично не мають лісів (у них лісистість нижче 10%), це: Збаразький – 8,3%, Козівський, Лановецький – 5,3%, Підволочиський – 4,6%, Теребовлянський – 7,7%, Тернопільський – 7%.
Науковими дослідженнями доведено, що під наметом лісу забрудненість повітря у сотні разів менша, ніж у місті (до 500 разів). Один гектар лісу у віці стиглості за рік може поглинути близько 1 тонни шкідливих викидів, очистити 18 млн. куб. м повітря. А один гектар хвойного лісу відфільтровує 30-35 тонн пилу в рік, листяного, відповідно, – 50-70 тонн.
Окрім того, ліс виконує найважливішу для людини функцію – водорегулюючу. Є ліс – є вода. Щороку проблема нестачі питної води стає все більш актуальною. Вчені пов’язують стан заліснення з екологічним благополуччям території та здоров’ям громадян. За даними управління охорони здоров’я ОДА, в області щороку від раку помирають 1800 громадян.
Окремою темою є площі колишніх лісів радгоспів, за якими фактично не здійснюється нагляд, не ведеться лісовпорядкування. Ліс використовується, на жаль, тільки для рубок. Ліси інших галузей потребують негайної інвентаризації та відповідального ставлення.
До комплексного вирішення проблеми заліснення області мають долучитися керівники районів та місцевих громад. Потреба заліснення у районах становить  від 3 до 13 тис. га.
Програма розвитку лісового господарства Тернопільщини на 2017 – 2021 роки відкриє нові можливості для реалізації вищезазначених завдань.
Вчені усього світу визнали, що пріоритетом соціально-економічного розвитку регіонів, країн має бути, насамперед, екологічна складова.
Усіх мешканців краю просимо відповідально ставитися до збереження водних ресурсів, лісів, усього живого. Щоб передати наступним поколінням край, придатний для життя.
О. ФІЛЬ, голова громадської організації  «Екоальянс»