Повідомити новину

Поширити:

В обласній організації НСЖУ відбулася нарада відомих редакторів і журналістів краю
Коли кілька років тому Верховна Рада України проголосувала Законопроєкт про роздержавлення національних друкованих засобів інформацій, то, мабуть, мало хто із редакторів, журналістських колективів як центральних, так і регіональних газет усвідомлювали наскільки серйозними і проблемними вже у найближчій перспективі стануть випробування фінансового виживання їхніх інформаційно-аналітичних видань. Тодішні державні, комунальні співзасновники ЗМІ в особі, держадміністрацій, рад різних рівнів, спритно «вмивши руки», негласно заявляли, мовляв, ви хотіли свободи слова, то тепер її маєте. Захищайте, розвивайте її, але далі самостійно, бо в бюджетах грошей немає на підтримку газет. Хоч ще два-три роки тому Кабмін на клопотання Держкомтелерадіо і Національної спілки журналістів України обіцяв реформованим друкованим ЗМІ виділити по 100 тисяч гривень для стартового розвитку, але, як ми розуміємо сьогодні, то були лише слова.
Отже, нині особливо регіональні друковані видання залишилися разом зі своїми читачами наодинці перед складними суспільно-економічними викликами у рідній державі. У такій ситуації елекронні носії, а також телебачення все частіше в інформаційному просторі витісняють ще зовсім недавно популярні і досить читабельні паперові видання. Як результат – падають стрімко наклади, а через низькі мінімальні зарплати в редакціях набирає обертів ще одна суттєва проблема – кадрова. Зовсім не випадково подекуди у редакціях залишилося двоє-троє працівників. Відповідно, як і передбачалося зовсім недавно, так би мовити, з дистанцій сходять як центральні, так і регіональні місцеві газети. Не обминає, на жаль, ця чаша і видання тернопільського краю. Першою закрилася газета колишнього Тернопільського району, а ось днями через фінансові труднощі заявляють про неоголошення передплати на наступний 2021 рік ще декілька місцевих видань.
З приводу такої критичної ситуації днями Тернопільська обласна організація НСЖУ скликала на нараду членів правління – керівників провідних друкованих ЗМІ області. ТОО НСЖУ, зрозуміло, не володіє фінансовими ресурсами, аби втримати, бодай тимчасово на плаву журналістські творчі колективи, але намагається публічно акцентувати увагу нещодавно обраних на виборах місцевих рад очільників краю на проблемах газетярів. На творчій зустрічі члени правління обласної професійної спілки Віктор Уніят (газета «Свобода»), Богдан Дікальчук («Вільне життя»), Зінаїда Кушнірук («Наш день»), Ярослав Сиривко (підволочиська газета «Гомін волі»), юрист Роман Руснак наголошували, що сьогодні новообрані голови обласної ради, Тернопільської, Кременецької та Чортківської районних рад, голови ОТГ уже у найближчому майбутньому – як місцеві патріоти-державники – просто зобов’язані звернути увагу на редакційні проблеми крайових видань і на чергових сесіях закласти дотаційні кошти, якими зможуть впродовж наступного року розплачуватися за можливі владні публікації, спілкування на сторінках тижневиків зі своїми виборцями, а нашими читачами. То було б чесно і на благо розбудови держави. Тому просимо усіх керівників рад, новообраних депутатів сприйняти розмову у Спілці як Звернення щодо активної співпраці зі своїми місцевими газетами вже сьогодні, бо завтра-післязавтра може бути запізно.
Одночас на нараді редактори самокритично торкнулися й іншого боку медалі – виживання друкованих ЗМІ в умовах ринкового самостійного спілкування з читачами. Газетний продукт, як і інші товари інтелектуального вжитку, повинні бути доступними і цікавими для споживачів, бо конкуренція і в цьому плані на інформаційних прилавках сьогодні неабияка. Тим паче, що мало не щодня газети витісняють нові новинарні носії двадцять першого століття на кшталт Facebook, Instagram, Google… Тому привабливий зміст газети – то також запорука достойних тиражів, а значить чисельних оголошень і реклами від передплатників і не тільки… Як приклад, згадувалася продуктивна і наполеглива діяльність менеджменту таких обласних газет, як «Сільський господар», «Вільне життя», «Свобода», «Наш день» та інших. А також тижневиків у Шумську, Кременці, Чорткові, Бучачі, Підволочиську, Теребовлі, Козові, Зборові, Ланівцях…
І наостанок. На зустрічі редакторів вкотре вирішили направити листи-звернення з проханням підтримати реформовані друковані ЗМІ фінансово – до Президента України і Кабміну. Сподіваємось, що журналістів регіональної української преси на цей раз почують у столичних кабінетах. Бо інформаційний захист молодої держави сьогодні є надто важливий як для нинішнього, так і завтрашнього покоління  українців.
Василь ТРАКАЛО,
голова Тернопільської обласної організації НСЖУ.