Повідомити новину

Поширити:

До редакції «Свободи» почали надходити телефонні дзвінки від жителів області щодо пропозиції невідомої досі на тернопільському ринку землі компанії «Агрі Інвест Україна» укласти угоду оренди земельного паю аж на 49(!) років.
Мешканці Гусятинського, Кременецького, Теребовлянського, Борщівського та інших районів повідомляють, що у відповідь на дзвінки за номером телефону (0800)303-099 адміністратор київської фірми «Агрі Інвест Україна» з’єднує з її тернопільським представництвом (номер 096 028-05-90), де пояснюють, що громадянин, який укладе з їхньою фірмою договір оренди землі на 49 років, отримає разово за весь період оренди 16 тисяч гривень за 1 гектар. Добре це чи погано? Селяни просять редакцію з’ясувати чи це, бува, не чергова афера або обман юридично некомпетентних людей.
На наше прохання цю ситуацію коментує тернопільський юрист Володимир Мужевич:
– Останнім часом на Тернопільщині через зростаючий попит на землю та конкуренцію серед заїжджих орендарів почастішали випадки спокусливих обіцянок із укладенням договорів оренди землі на тривалий термін. Так, на початку травня одразу у кількох районах області нікому невідома київська фірма ТОВ «Агрі Інвест Україна» із статутним капіталом аж одна тисяча гривень та зарубіжними співвласниками почала агітувати місцевих селян віддати свою землю в орендне користування на максимальний термін – аж на 49 років.
Приманкою від майбутніх горе-орендарів за покровительства латифундиста з російським капіталом Андрія Веревського є обіцянка провести одноразово розрахунок  із власниками землі за оренду  за весь період користування. І все це з однією метою – отримати право на землю. В умовах тотального безгрошів’я та безробіття ця  обіцянка, на перший погляд, виглядає привабливою. Однак вона містить багато прихованих небезпек.
Щодо запропонованої суми у 16 тисяч гривень за 49 років оренди одного гектара землі, то простою арифметичною дією можна визначити, що згадувана фірма пропонує за рік оренди лише 326 гривень за 1 га.
Минулого року у нашій області місцеві господарства, які орендують землю, в середньому за 1 гектар виплачували по 1500 гривень. Це у п’ять разів більше, ніж пропонує «Агрі Інвест Україна».
Подібних орендарів землі зазвичай не цікавить соціальне облаштування села та створення робочих місць. Треба врахувати й те, що на селян чекають ще й інші неприємні сюрпризи. Власник землі, який укладе договір із «Агрі Інвест Україна», або його спадкоємець впродовж 49 років сплачуватиме земельний податок, як це роблять нинішні орендарі.
Максимальний термін оренди землі обмежує право розпоряджатися своєю власністю. Ця земля не приноситиме доходу для спадкоємців. Якщо у спадкоємця земельного паю виникне бажання самому працювати на землі, то цей намір уже не можна буде зреалізувати. Де-факто ця земля стає чужою як для власника, так і його спадкоємців.
Отже, пропозиція столичної фірми «Агрі Інвест Україна» несе в собі більше ризиків, ніж користі. А чи є це вигодою, чи обдурюванням наївних селян – судити самим власникам землі.