Повідомити новину

Поширити:

Цьогоріч патріоти нашого краю відзначатимуть величну дату – 75-річчя створення ОУН-УПА. З цієї нагоди з 7 по 8 жовтня відбудуться святкування у селі Бишки Козівського району. Чому саме у цьому населеному пункті, а також про те, що чекатиме на гостей свята, нам розповів заступник голови обласної ради Василь Деревляний.
«Бишки – були столицею воюючої України, центром Бишківської республіки, до якої належало п’ять районів. Там налічувалося до 12 тисяч вояків УПА. Це єдине село на всю країну, де збиралися усі провідники ОУН-УПА. І де, як не тут, вшановувати їх героїчні подвиги?
Цьогоріч ми започатковуємо добру традицію – відзначати річницю створення ОУН-УПА саме в Бишках. Плануємо зробити святкування спершу на обласному, а згодом і на всеукраїнському рівні. Звісно, потрібно чимало зробити. Насамперед – дорогу, адже вона у жахливому стані, через це водії відмовляються туди їхати. На жаль, попри свою історичну цінність, Бишкам ще далеко до Європи», – розповів Василь Тимофійович.
Та краще один раз побачити, ніж сто разів почути, зауважив пан Деревляний і відвіз нас у славнозвісні Бишки, заодно проконтролював, як відбувається підготовка до святкувань.
Василь Тимофійович розповів, що донедавна сам не знав історію цього села. Громадсько-політичний діяч Євген Філь досконало вивчав історію Української повстанської армії. І запевняв пана Деревляного, що Бишки – унікальне село. Отож, Василь Тимофійович виніс на розгляд депутатів обласної ради пропозицію, щоб цьогоріч відзначити 75-річчя створення ОУН-УПА саме у цій місцевості. Його задум підтримали.
«Так, цими вихідними відбудуться святкування, які, маю надію, згуртують безліч однодумців. До прикладу, у суботу, 7 жовтня, після молебню будуть організовані різноманітні виставки марок підпільної пошти, стендів про визвольну війну. А ще – відкриття та функціонування молодіжно-вишкільного табору. А ввечері гості матимуть змогу пройтися стежками бойової слави повстанців», – розповів пан Деревляний.
Ще цікавіші дійства на учасників святкування очікуватимуть наступного дня, 8 жовтня. Зокрема –  презентація сучасної стрілецької зброї (проведуть бійці АТО, добровольці-афганці), посвячення меморіальної дошки і криївки, посмертне нагородження вояків ОУН і УПА (нагороди отримають їхні рідні), закладення саду з фруктових дерев, а також цікава та пізнавальна реконструкція бою повстанців із москалями.
«Нам потрібно відроджувати славу наших героїчних предків. Вони до останнього відстоювали честь і гідність нашого народу», – додав Василь Тимофійович.
Василь Деревляний розповів чимало надзвичайно цікавих фактів з історії села Бишки. Тож ми й не помітили, як приїхали до місця призначення. Сказати, що там гарно, мальовничо, це нічого не сказати. Нас зустрів директор школи Іван Мартинюк. Він розповів про підготовку до святкування, провів екскурсію визначними місцями села. Показав і криївку, яку посвячуватимуть цими вихідними, музей, а також бойові стежки, якими ходили повстанці.
«Ми завжди пишалися своєю історією. Часто намагалися пояснити попередній владі, що наше село потрібно відроджувати. Та нас не чули. Тож опустилися руки і ми припинили стукати у двері. Та цьогоріч завдяки моєму доброму товаришу Євгену Філю, першому заступнику голови облради Василю Деревляному та й усім небайдужим наша давня мрія здійсниться. Про Бишки дізнаються, наше село прославлятимуть», – зворушливо сказав пан Іван.
Чоловік розповів, що у Бишках побував і Шухевич, і у 1931 році Степан Бандера. До слова, шкільний музей   підтримує зв’язки із Лондонським музеєм імені Степана Бандери. «Гідно оцінює значимість нашого села і Львівський музей Степана Бандери. А ось нашим тернопільським можновладцям було не до нас…»
«Думаю, тепер усе зміниться, – приєднався до розмови Василь Деревляний, – і жителі нашої області дізнаються про це визначне село. Хочу подякувати усім, хто безкорисно долучився до організації цього свята. Зокрема, гендиректору «Тернопільобленерго» Ігорю Юхимцю, громадському діячеві Михайлові Ратушняку і всім, хто одразу ж зголосився допомогти».
До зустрічі на святкуванні 75-річниці створення ОУН-УПА у Бишках!
Зоряна ДЕРКАЧ