Благодатна Заліщицька земля за свою багатовікову історію зродила плеяду обдарованих людей, які прославили цей край у пісні й поезії, на художньому полотні чи в музичній композиції. До таких належить і відмінник освіти України Михайло Сопилюк – автор унікального шеститомного видання про Заліщики.
З нагоди його пошанування у Заліщицькому аграрному коледжі ім. Є.Храпливого відбувся творчий вечір-портрет «Дослідник краю», на який завітали керівники району і міста, літератори та представники громадськості.
Михайло Васильович розповів про свою працю над багатотомним виданням: «У 1990-х роках я вперше прочитав працю відомого історика Петра Сіреджука «Першовитоки». Вона мене дуже зацікавила, але тема потребувала подальшого дослідження. Тож у подальшій краєзнавчо-пошуковій роботі я опрацював багато першоджерел. Моїми вчителями і порадниками в роботі були письменник і журналіст Петро Ковальчук, заслужений учитель України Онисій Тур, громадський діяч Василь Дрозд, кандидат історичних наук Юрій Малєєв, поет і прозаїк Петро Мельник, краєзнавець Василь Олійник. Окремо хочу згадати талановитого літератора Лева Тишковського. Після виходу моєї першої книги «Від садівничої школи – до агроколеджу», приуроченої 100-річчю заснування навчального закладу, у районній газеті «Колос» він високу оцінив мою працю. Це був великий аванс і водночас стимул до подальших історичних досліджень про місто Заліщики».
Директор агроколеджу Володимир Глова наголосив, що ми не маємо права забувати про минуле, бо без нього немає майбутнього. Про це власне засвідчує книга «На переломі століть…», у якій йдеться про становлення і розвиток фахового освітнього закладу.
Свого часу на презентації цього видання поет світлої пам’яті Василь Дрозд сказав: «Це – не просто книжки, це обширне історичне полотно, вишите різнокольоровими нитками, в узорах якого – понад столітній шлях навчального закладу».
«Михайло Сопилюк покликаний Господом Богом як людина творча, історик і справжній християнин, – зазначив о. Іван Сендзюк. – Він немов бджілка, без зайвого галасу робить добрі справи. Від усієї парафії сердечно дякуємо йому за книгу про церкву Покрови Пресвятої Богородиці».
Ще однією гранню таланту Михайла Васильовича є любов до музики. Чверть століття він є учасником славного колективу аматорської народної хорової чоловічої капели «Гомін». Теплими і щирими словами винуватця дійства привітав художній керівник колективу Мирослав Голов’яник.
Швидкоплинний Дністер срібною підковою огортає наші Заліщики – перлину Тернопілля. Край чарівної природи, давніх традиції і звичаїв, батьківщина талановитих людей. Власне їм чудовий життєпис «Заліщики: роки, події, люди» присвятили Михайло Сопилюк та Микола Бачинський. Ірина Галько, заступник директора школи ім. Осипа Маковея підкреслила: «Ця книга – глибоке фундаментальне дослідження. У списку використаної літератури – понад 880 позицій використаних джерел, зібраних і перекладених із восьми мов».
Редактор районної газети «Колос» Оксана Дяків зазначила: «Ці видання – літопис, справжні фоліанти, які розповідають про минувшину, вчать жити сьогоденням і дивитись у майбутнє. Усі книги Михайла Сопилюка – це реальна зброя українця. Читати і вивчати книги Михайла Васильовича потрібно кожному, щоб не бути безбатченками і манкуртами».
Голова РДА Борис Шипітка та завідувач відділу з питань освіти Надія Підгребя висловили слова подяки М.Сопилюку за вагомий доробок у вивченні історії нашого краю, а міський голова Алла Квач повідомила про рішення міськради присвоїти Михайлові Васильовичу звання «Почесного громадянина Заліщик».
Надія ЄМЧУК, Світлана ДУТЧАК
Фото Юрія ВІЙТИКА