Повідомити новину

Поширити:

Учора відомі тернопільські адвокати Назарій Редьква та Андрій Гуцалюк здобули перемогу у резонансній справі, яка, без сумніву, стала знаковою у Тернополі. Йдеться про безпрецедентне свавільне захоплення чужої нерухомості у Тернополі на вулиці Гайовій, 44.
Повернувшись з перемогою зі Львова, де у стінах Західного апеляційного господарського суду проголосили постанову, якою підтверджено право власності тернопільських підприємців, адвокати не приховували позитивних емоцій. Йдеться не просто про черговий виграш правників, а про ціннісні речі, як от непорушність права приватної власності, на якому базується устрій сучасних держав.
Нагадаю, у грудні 2018 року невідомі молодики захопили приміщення, які належали приватному підприємству «АМН Транс». Законних власників не підпускали навіть під ворота. Останні були просто шоковані, викликали поліцію, звернулися до ЗМІ. Усе відбувалося неначе у кіно. Ті, хто захопив і забарикадувався у приміщеннях, доказували, що усе це їхнє. А справжні господарі днювали і ночували під ворітьми, не йнявши віри, що у правовій європейській державі, яка сповідує непорушність права власності,  у якусь мить можна позбутися геть усього.
З того часу минуло півтора року. Увесь цей час адвокат Назарій Редьква надавав правову допомогу підприємцям, яких обікрали.
– Пане Назарію, рейдерське захоплення приміщень тернопільського підприємства – прецедент, принаймні у межах обласного центру. Розкажіть, як взагалі таке можливе?
– Якщо коротко, рейдери озброїлися рішенням одного із судів Донецької області, на основі якого «чорний» нотаріус у Києві переоформив право власності на приміщення на вулиці Гайовій на інших власників. Окрім договорів купівлі-продажу, було проведено понад 20 реєстраційних дій. Майно ділили, здавали в оренду, а згодом – у суборенду. Захопили приміщення саме  суборендарі. Це – ціле кубло пов’язаних між собою фірм, які за допомогою «чорних» нотаріусів та адвокатів де-факто і де-юре заволоділи чужою нерухомістю.
– Пригадую, коли конфлікт лише розпочинався, поліція не давала чітких коментарів, й виглядало так, що хтось не може розділити бізнес, що це внутрішня війна на підприємстві…
– Рейдери надали поліції витяги з держреєстрів, у яких чорним по білому було написано, що це їхня власність, а тому для з’ясування усіх обставин, а саме – як чужинці набули право власності тернопільських підприємців, знадобився час. Хоча, кримінальне провадження завели за фактом шахрайства, вчиненого за допомогою електронно-обчислювальної техніки. Досудове розслідування триває досі.
Між тим, законні власники нерухомості змушені були доказувати право на майно у порядку господарського та цивільного судочинства, звертатися до Міністерства юстиції.
– Відразу запитаю: чи законні власники мали підстави остерігатися якихось зазіхань, бо виглядала ця втрата наче сніг на голову…
– Саме так і було – раптово, неочікувано і безпідставно. Директор «АМН Транс» придбав цю спірну нерухомість за кредитні кошти. У 2013 році він повністю виплатив кредит і, що цікаво, не зняв банківських обтяжень на відчуження. Це – аби ніхто не міг ось так – за допомогою чорних схем та правників – відібрати майно. Однак навіть ці банківські обтяження не спинили рейдерів.
Коли засновники підприємства звернулися по адвокатську допомогу, першим ділом ми з Андрієм Гуцалюком звернулися в антирейдерську комісію, яка діє у Міністерстві юстиції. Розглянувши справу, вона скасувала усі реєстраційні дії, які були вчинені на користь рейдерів. Згодом київського нотаріуса, який своїми нотаріальними діями фактично узаконював захоплення чужого майна, звільнили.
Відразу скажу, що рейдери діяли професійно, можна припустити, що не вперше вони захоплювали чужий бізнес. Окрім зазіхання на нерухомість, вони увігнали законних власників у штучні мільйонні борги. Так би мовити, «вбивали» за усіма фронтами. Як це відбувалося? За підробним дорученням відкрили у банку рахунок на підприємство, періодично перераховували на нього по 149 тисяч гривень (сума, на яку ще не поширюється фінансовий моніторинг) й майже відразу перекидали гроші на рахунок іншої фірми. Так вони закумулювали борг більш, ніж на сім мільйонів гривень. Щоправда, нам вдалося «відбитися» від цих штучних боргів у судовому порядку, але довелося дійти аж до касаційної інстанції.
– Що відбувається зараз? Кажуть, законний власник досі не може потрапити у свої приміщення, бо там порядкують рейдери?
– Судова війна виявилася затяжною, адже доводилося відстоювати право власності і в господарських судах, і у судах загальної юрисдикції. Зокрема, ми заявили позов про визнання права власності на нерухомість та витребування майна з чужого незаконного володіння (так званий віндикаційний позов). Власне, і отримали перемогу у суді першої інстанції. Товариство «Блекбренд-сервіс» подало апеляційну скаргу на це рішення до Західного апеляційного господарського суду. У зв’язку з карантином розгляд апеляції затягнувся, що було дуже на руку апелянтам, які вдавалися до будь-яких методів, аби не віддавати захоплену власність. Врешті-решт у вівторок, 22 вересня, Західний апеляційний господарський суд поставив «крапку» у справі – виніс постанову, якою залишив у силі рішення Тернопільського господарського суду. Чому кажу «крапку»? Бо після розгляду в апеляційній інстанції судове рішення набуло чинності.
– Що це означає на практиці?
– Це означає, що рейдери, які досі утримують чужу власність, користуються нею і нищать, повинні її повернути у добровільному порядку. Якщо ні, то справа – за виконавчою службою, поліцією. Рейдери, а я стверджую, що у Тернополі діє організована група рейдерів, має або добровільно піти з Тернополя, або її примусово виставлять за двері. Є усі законні підстави для цього – передусім рішення, яке набуло чинності.
Назарій Редьква зазначив, що держава має унеможливлювати ось такі майнові захоплення жорсткими санкціями, зокрема кримінального законодавства. Хакерські атаки на держреєстри, присутність у правничих професіях, м’яко кажучи, недоброчесних людей робить хитким право власності і не додає довіри до самої держави. Тернопіль має бути очищений від свавілля – кожен підприємець, який працює, вкладає свої ресурси на власний страх і ризик, має бути спокійний за те, що завтра хтось не привласнить його набутки. До слова, захист прав підприємців – одна із складових передвиборчих програм адвокатів Редькви та Гуцалюка, які балотуються до Тернопільської міської ради.
Ольга КУШНЕРИК