До аптек сьогодні потрібно ходити зі своїми заспокійливими. Адже ціни на лікарські препарати вражають. Для багатьох аптека перетворилася у справжній супермаркет: стелажі рясніють барвистими упаковками і рекламними плакатами — хоч-не-хоч, а обов’язково купиш що-небудь непотрібне. Ось тільки ліки — не цукерки. Кожен препарат — це суміш хімічних речовин, які не тільки допомагають впоратися з тією чи іншою недугою, а й мають побічні ефекти. Тому до завдання побороти хворобу додається ще одна — мінімізувати шкоду для організму. Вирішити останню і з усього розмаїття препаратів вибрати один необхідний може тільки лікар. Але з’являється інше питання – де взяти гроші на дорогі ліки?
Хочеш бути здоровим – плати
Нещодавно до нас у редакцію прийшов літній чоловік. Поки піднявся на 9 поверх (того дня якраз ремонтували ліфт, тому іншого варіанта, аніж піднятися сходами, у нього не було) – страшенно задихався. Іван Миколайович зізнався, у нього проблеми з серцем, але після останнього походу до аптеки воно стало боліти ще сильніше.
«З кожним роком доводиться все частіше звертатися за допомогою до кардіолога. Після останньої нашої зустрічі він виписав мені цілий список препаратів, серед них і «Екватор». Пішов в одну аптеку – купив частину ліків, проте «Екватора» у них не було. Запропонували замовити. Ціна – 265 грн. Я погодився, але чомусь вирішив зайти до сусідньої аптеки і дуже здивувався, коли на вітрині побачив той самий препарат, але вже за 112 грн.
Зателефонував до онука, попросив його допомогти розібратися в цінах. Він пошукав в Інтернеті і зовсім мене шокував. Каже, що такий препарат можна замовити навіть за 100 грн. А якщо купувати аналог, то й у 60 грн. можна вкластися.
Тепер не знаю, до кого звернутися. Не хочу переплачувати таку суму за одні таблетки, але й у моєму віці економити на здоров’ї – небезпечно», – розповів Іван Миколайович.
Один препарат – різна ціна
З’ясувалося, що навіть в одній аптеці ціни на один і той самий препарат можуть бути різними. Все залежить від того, коли їх закупили. Загалом, відповідно до Закону, аптеки можуть робити націнку на медикаментах не більше 50%.
«Всі товари прив’язані до курсу долара. Так само і ліки. Різні аптеки закуповують препарати у різних оптових постачальників, та все ж існує ринкова ціна, за межі якої намагаються не виходити. Адже покупець завжди має право вибору. І зрозуміло, що він обере ту аптеку, де ціни дешевші», – розповіла завідувач аптеки «Подорожник» у Тернополі Марія Філик.
«Вітчизняні» проти «імпортних»: хто кого?
Сьогодні ліків, які пройшли сертифікацію в Україні, налічується більше 12 тисяч. Основні з них — препарати, які здатні впоратися з усіма захворювання, що піддаються лікуванню — не більше 500. Все інше — генерики (препарати, створені за формулою зарубіжних оригіналів) і так званий «фуфломицин» (препарати, дія яких не доведена, недостатньо досліджена або вони є гомеопатичними).
«З точки зору хімії, діюча речовина оригінальних ліків й генерика та сама, але різна технологія виробництва, можливий різний ступінь очищення. Є й інші фактори, що впливають на ефективність препарату. Наприклад, тривалий час різні фірми не могли домогтися тієї ж ефективності ацетилсаліцилової кислоти для генериків, як у фірми Bayer — виробника оригінального препарату «Аспірин». Виявилося, що справа не тільки в чистоті сировини, а й в особливому способі кристалізації, що дає в результаті дрібніші кристали. Можливий і протилежний результат, коли генерик виходить вдалішим, ніж оригінальні ліки», – продовжує завідувач аптеки «Подорожник».
Саме тому Марія Філик не рекомендує одразу ж шукати дешевий відповідник імпортного препарату. Насамперед, варто порадитися з лікарем, який виписує вам ліки, а відтак, несе відповідальність за ваше життя. Також не варто займатися самолікуванням.
З рецептом
У країнах Європи без рецепту від лікаря можна придбати тільки біологічно-активні добавки і деякі легкі препарати, на зразок нашого «Цитрамону». В Україні ж рецептурними вважаються ліки в основному наркотичної та психотропної дії. Проте багато антибіотиків можна купити без призначення лікаря і приймати згідно з власним уявленням про лікування. А це сприяє тому, що препаратів стає все більше.
Кілька років тому МОЗ зробив спробу зобов’язати аптеки відпускати препарати тільки за рецептом. Але ця ініціатива так і «не прижилася» – люди, як і раніше, йшли повз лікаря, а аптекарі не вимагали рецептів.
Велика кількість реклами тільки посилює бажання займатися самолікуванням. Нагадаємо, що при формуванні нового уряду в 2014 році в одному з пунктів коаліційної угоди йшлося про повну заборону реклами ліків. Цей пункт, як і багато інших, залишається нереалізованим. «Завдяки» цьому батьки бездумно призначають лікування своїм дітям, а літні люди витрачають великі гроші на препарати «для довголіття», які їм зовсім не показані.
Наталя ЛУКІВ