Повідомити новину

Поширити:

Зміна тягне за собою багато інших змін й ходіння по інстанціях.
Хоча карантин триває, пари, які запланували одруження заздалегідь, таки стають під вінець. Так, у Тернополі за час карантину побралися понад 200 пар. Віднедавна храми відкрили двері для прихожан, відтак, будуть вінчання. 
Здавна повелося, що новоспечена дружина переходить на прізвище чоловіка. Це, радше, звичаєве право, бо Сімейний кодекс дає вибір, зокрема, наречена та наречений мають право: залишити своє прізвище; взяти прізвище нареченого/нареченої; до свого прізвища приєднати прізвище нареченого/нареченої. Щодо подвоєння прізвища, то є така вимога: на першому місці має стояти те прізвище, яке було у нареченої або нареченого до подружжя.
Складання більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає зі звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений. У такому разі він або вона мають право замінити одну із частин свого прізвища на прізвище другого.
То чому все таки наречена зазвичай переходить на прізвище нареченого? Справа не лише у традиціях, багато хто вважає, що сім’я під одним прізвищем – це символ міцності, єднання, одна доля, а різні прізвища – це виокремлення, індивідуалізація, що аж ніяк не на користь сім’ї. Видається, останнє – трохи надумане. Скажімо, моя колега – відома журналістка, виходячи заміж, не змінила прізвища. Чоловік не заперечував, бо молода поетеса дуже цінувала своє рідкісне прізвище і не хотіла його міняти. Більше тридцять літ вони разом, хоч і на різних прізвищах. Їхній син – на прізвищі батька. За її словами, це не спричиняє якихось труднощів чи проблем, й геть не впливає на сімейні стосунки.
Інша моя знайома двічі змінювала прізвище, бо побувала у двох шлюбах. Зараз збирається змінювати втретє – після чергового розлучення повертатиме дівоче. Каже, цього не робила б, та наполягає чоловік, з яким розлучилася. Та й самій осоружно носити прізвище того, хто тепер чужий. Вона каже, що від тих змін – одна морока. По-перше, її діти від різних шлюбів – на різних прізвищах. А коли вона поверне собі дівоче, то вже й усі в сім’ї стануть «різнофамільними». Виникали усілякі формальні перепони, скажімо, під час проїзду з дитиною у залізничному транспорті, отриманні довідок – завжди треба доводити родинні стосунки.
Та найбільше проблем треба подолати при зміні прізвища, бо це тягне за собою зміну й інших документів.  Передусім – це новий паспорт. Слід також змінити закордонний паспорт. Посвідчення водія можна й не змінювати, але завжди треба мати з собою документ, який підтверджує зміну прізвища. 
Треба обов’язково піти до банку й привести у відповідність банківські рахунки та кредитні картки. Причому це стосується абсолютно всіх карток – і зарплатних, і кредитних, і «для виплат». Будь-які взаємовідносини з банком мають бути чітко регламентовані з відповідною фіксацією в договорі.
Також слід відвідати податкову та повідомити про зміну прізвища для внесення змін до реєстру платників податків. Ідентифікаційний номер платника податків залишиться той самий, зміниться лише прізвище.
Загалом треба внести зміни в усі укладені договори, наприклад, договори страхування або про надання житлово-комунальних послуг (останнє не є терміновим, але доречно вчасно здійснити зміну, щоб уникнути непорозумінь у майбутньому). 
Без внесення змін до реєстру виборців не вдасться проголосувати на найближчих виборах – через невідповідність прізвищ у документах. Тож змінити своє прізвище у реєстрі можна у відділенні Державного реєстру виборців за місцем реєстрації. 
Що не потребує змін? Документи про освіту: дипломи про середню і вищу освіту, дипломи кандидатів і докторів наук, сертифікати про проходження курсів з підвищення кваліфікації. Документи, що встановлюють право на майно, наприклад, договір купівлі-продажу квартири не підлягає заміні, а залишиться в тому вигляді, в якому він і є.
    Трудова книжка – залишається та сама, тільки у відділі кадрів повинні внести в неї відповідне уточнення.
 
Ольга КУШНЕРИК