gazpostach

Як не втратити право на субсидію: 6 порад

Монетизація субсидій, завдяки якій громадяни почали отримувати «живі» гроші для оплати житлово-комунальних послуг, актуалізувала питання контролю за справедливим розподілом коштів соціальної підтримки, які формуються за рахунок наших податків.

За словами генерального директора Директорату сім’ї та соціальної підтримки Міністерства соціальної політики України Віталія Музиченка, 55,1 млрд гривень передбачено у бюджеті цього року на підтримку оплати за житлово-комунальні послуги, у тому числі  на житлові субсидії. І важливо забезпечити, щоб ці кошти потрапляли саме до тих, хто їх потребує, а не збагачували спритників і шахраїв.

Що слід пам’ятати одержувачеві житлових субсидій, щоб не опинитися серед порушників і не втратити право на допомогу? Експерти проекту «Справедлива підтримка», який Мінсоцполітики  впроваджує за сприяння Світового Банку, підготували  6 порад.

  1. Правильно вказуйте у декларації реальні доходи

Для отримання житлових субсидій та більшості видів соціальних виплат потрібно надавати декларацію про доходи і витрати. І ставитися до її заповнення слід з усією відповідальністю, адже на підставі внесених до неї даних держава спрямовує гроші платників податків.

Згадайте і вкажіть усі доходи членів вашого домогосподарства, не забудьте про дохід від здачі житла в оренду (якщо він є), премії, надходження від підприємництва тощо. Фахівці рекомендують звірити дані про дохід у місцевому фіскальному органі (довідка надається безкоштовно). Такого документа для призначення субсидії ніхто не вимагає, але не зайве пересвідчитися, що ви насправді вказали усе.

  1. Не приховуйте справжній майновий стан

Неправильно вказаний майновий стан – ще одне типове порушення, що призводить до припинення надання допомоги, адже право на її призначення і подальше отримання визначено чіткими критеріями.

Приміром, не зайве пересвідчитися, що у базі транспортних засобів на вас досі не «висить» авто, молодше 5 років, яке ви передали комусь за дорученням і не стали декларувати.

Також важливо бути переконаним і мати можливість підтвердити, що протягом року до звернення про отримання субсидії, ви не робили придбань на суму понад 50 тис. гривень. Тобто, якщо ви, приміром, «розжилися» чимось на таку суму і більше – новою квартирою, меблями, човном тощо – і «оминули» цей епізод під час заповнення декларації, до вас невдовзі у держави можуть виникнути питання. Логіка тут проста: якщо людина має гроші на придбання дорогої речі , то чому держава за гроші усіх громадян має компенсувати її витрати на комірне?

  1. Працездатні офіційно працюють або шукають роботу

Неофіційне працевлаштування – ще одне типове порушення, у разі виявлення якого надання субсидії може бути припинено.

Звичайно, до тих, хто перебуває на пенсії, хворий, працює офіційно або зареєстрований у службі зайнятості як безробітний, запитань не виникає. А от якщо громадянин працездатного віку систематично декларує «нульовий» заробіток і при цьому офіційну роботу не шукає, постає цілком логічне питання: а за які кошти він живе? Тобто: або така особа лінується, або працює нелегально і свій заробіток «у конверті» не декларує. Чому ж тоді «комуналку» за такого громадянина мають сплачувати ті, хто офіційно працює і чесно платить податки до бюджету?

  1. Правильно вказуйте всіх членів сім’ї і тих, хто зареєстрований у помешканні

Невідповідність реального складу домогосподарства задекларованому теж є порушенням, виявлення якого може спричинити припинення надання соціальної допомоги. Не випадково при призначенні субсидій вимагають інформацію не лише про всіх осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, а й відомості про членів сім’ї, незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (чоловіка, дружини, неповнолітніх дітей).

Інколи виявляється, що отримувач соціальної допомоги «забув» вказати у декларації члена сім’ї, особливо того з них, хто заробляє найбільше. І як тільки ця обставина з’ясується, кошти доведеться повертати.

  1. Вчасно повідомляйте про будь-які зміни

Життєвим обставинам властиво змінюватися. Хтось із членів вашої родини виписався з помешкання або туди прописався. Хтось знайшов роботу чи, навпаки, звільнився або ж взагалі вийшов на пенсію. Чи, приміром, раптом з’явилися кошти і будь-ким з вашого домогосподарства було щось придбано на суму понад 50 тисяч гривень і більше. Або так трапилося, що у вас змінився набір комунальних послуг -наприклад, ви відмовилися від централізованого опалення і встановили котел. Про усі зміни слід повідомити орган, що призначив субсидію, у місячний термін. Не пізніше!

  1. Не допускайте виникнення заборгованості

Пам’ятайте: якщо загальна сума заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг перевищить 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян – а це 340 гривень – субсидію  на наступний період призначено не буде.

Якщо особисто до вас питань бути не може, але вам відомі факти незаконного надання чи отримання субсидій, інших видів соціальної допомоги, соціальних послуг – про такі випадки можна повідомити на «гарячу лінію» 0-800-502-757 (з 9:00 до 18:00 у робочі дні без обідньої перерви). А отримати консультацію чи подати скаргу з питань надання житлових субсидій та інших питань соціального захисту можна за телефоном урядової «гарячої лінії» 15-45.Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*