Повідомити новину

Поширити:

Тарифи на газ підвищили, щоб покрити збитки газового монополіста спричинені вищим керівництвом компанії
Що відбувається? НАК “Нафтогаз України” з 1 листопада підвищив ціну на газ для населення.Вартість газу зросла на 80 % порівняно з серпнем. Головна причина зростання ціни на газ — помилкові рішення ухвалені керівництвом “Нафтогазу” навесні цього року. Про це повідомив ексвиконавчий директор державного газового оператора Юрій Вітренко в інтерв’ю поважному виданню “Економічна правда”.За словами ексчиновника “Нафтогаз” збитки компанії виникли через неправильне управління. “Нафтогаз” не продавав газ у “високий сезон” навесні, коли його можна було продати найдорожче. Натомість продовжував зберігати газ у сховищах. Тепер цей газ намагаються продати за ціною вищою від ринкової.
Підтверджує слова екскерівника “Нафтогазу” і колишній міністр ЖКГ Олексій Кучеренко. Він стверджує, що навесні цього року “Нафтогаз” з подачі керівництва закупив газ за завищеною ціною.  За словами Кучеренка “Нафтогаз” платив по 8 грн за куб метр газу. Ця ціна була вищою від ринкової приблизно на 30-35 %. Тепер, щоб покрити збитки, “Нафтогаз” прикриваючись “формулами” та “європейською ціною” регулярно підвищує вартість “блакитного палива” для населення. Адже за півроку “Нафтогаз” через непродумані рішення керівництва має збитків на 11,5 млрд грн. Уряд при цьому воліє не помічати відвертих схем, які влаштував державний монополіст, а перекладає увесь тягар боргів газового монополіста на простих людей. Адже підвищення ціни на газ неодмінно призведе до зростання вартості тепла і гарячої води.
Як ціна стає “європейською”? Як відомо, Україна видобуває близько самостійно близько 20 млрд куб м газу. За даними фахівців, власного газу для споживання населенням і теплокомунальними підприємствами вистачило б на 30-ть років.  70 % видобутку газу припадає на державну компанію “Укргазвидобування”, яка передає цей газ “Нафтогазу” за ціною, що приблизно у два рази менша за європейську. А вже “Нафтогаз” з подачі уряду робить ціну європейською, яку розраховують за так званою формулою “Амстердам +”. Суть цієї формули проста –  до “європейської ціни” газу додають ще і вартість “доставки з Амстердаму”, хоча газ реально видобувався на Полтавщині.
За рахунок таких оборудок — українцям продають український же газ вже за європейською ціною. Хтось платить напряму, а хтось сплачує через тарифи на тепло і гарячу воду, який також залежить від вартості газу. Крім того, щоб забезпечити інтереси олігархів, власників обл та міськгазів, уряд дозволив нараховувати так звану “плату за розподіл” відому українцям, як “друга платіжка”.
Що можна зробити? Допоки у конфлікті людей та уряду, на стороні людей лише місцеве самоврядування. Наприклад, у Тернополі з ініціативи міського голови Сергія Надала вже більше 5-ти років діє програма з впровадження енергоефективних технологій. Зокрема тут на умовах співфінансування відбувається утеплення будинків, встановлення індивідуальних теплових пунктів, модернізація міських теплокомуненерго. Вже зараз місто споживає в середньому на третину менше газу і на чверть менше електроенергії, ніж це було, ще 5-7 років тому. Якщо б на рівні міста не вживалися, то рахунок у кожній квартирі був би вищим ще на 200-400 грн. Однак, глобально проблему може вирішити лише розумне управління надрами з боку уряду, коли принаймні на потреби населення газ надходитиме за ціною видобування з мінімальною націнкою.