Повідомити новину

Поширити:

Під такою назвою у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся круглий стіл у форматі наукової дискусії за мотивами X Бандерівських читань.

Темою для обговорення стало історичне есе «Бачення власних геополітичних інтересів та зовнішньополітична стратегія Києва» випускника ТНПУ ім. В. Гнатюка, кандидата історичних наук, волонтера, призера конкурсу Х Бандерівських читань, голови громадської організації «Історичний меридіан» Івана Янюка.

Дискусія відбувалася за участі науковців тернопільських вишів, політологів, представників влади, учасників бойових дій (АТО, російсько-української війни), письменників, журналістів, студентської молоді.

Серед поважних гостей, що висловлювали свою думку-позицію,  були: голова комісії з питань освіти, науки, молодіжної політики, фізичної культури і спорту Тернопільської облради Володимир Мисик,  депутат, член постійної комісії з питань духовності, культури, свободи слова та інформації Тернопільської облради Михайло Тимошик, заступник директора департаменту, начальника управління ТОВА Ігор Кульчицький, декан історичного факультету ТНПУ ім. В. Гнатюка Володимир Місько, громадський діяч, військовослужбовець ЗСУ  Євген Філь, почесний професор ЗУНУ, учасник АТО та російсько-української війни Микола Лазарович.

Головними тезами наукової дискусії стали питання  відновлення України після перемоги; основні геополітичні завдання; розпад росії та сприяння творенню вільних національних держав на її руїнах;  побудова післявоєнного духовного культурного, економічного становлення  України.

Іван Янюк у вступному слові зазначив, що потрібно скористатися можливостями для нашої держави, яку надасть їй перемога, для європейського самовизначення.

Євген Філь розповів про історію створення Бандерівських читань. Перше засідання відбулося у 2014 р. на барикадах Майдану.

Ініціатором Бандерівських читань є Юрій Сиротюк – політв’язень, історик, журналіст, аналітик, політичний діяч, парламентар, а нині – гранатометник 5-го окремого штурмового полку, воює на Бахмутському напрямку.

Чому Бандерівські? Бо саме Степан Бандера став символом незламності в боротьбі української нації за волю в XX столітті, а організація, яку він очолював (ОУН), не лише показала приклад безкомпромісної боротьби проти всіх окупантів, але й в умовах підпілля вела серйозну роботу щодо устрою майбутньої української держави.

Володимир Місько наголосив, що головне завдання, яке стоїть перед українським суспільством, — це побудова післявоєнного життя України. Як науковець-освітянин, він вважає важливим виховання успішного молодого покоління, яке буде розвивати наше економічне, культурне життя в майбутньому.

Микола Лазарович підкреслив вплив інформаційної політики на свідомість українців, особливо тих, хто проживає на сході України. Адже війна між Україною та росією триває вже майже чотири століття. Війна йшла у різних формах, не лише військових, а  у тому числі через голод,  репресії, мову тощо.

Він  акцентував увагу на сьогоднішній згуртованості української нації. Він наголосив, що люди прийдуть  з війни з певними проблемами. Треба думати про це вже сьогодні. Дружини, мами втрачають синів, чоловіків. До цих людей треба ставитися по-особливому, щоб вони не оббивали бюрократичні пороги, а отримували підтримку та розуміння.

Михайло Тимошик зупинився на питаннях боротьби на інформаційному фронті, проблемах релігійного характеру, української мови, викликах, що постають перед суспільством нині і постануть  після нашої перемоги.

Володимир Мисик вів мову про місце України в Європейському геополітичному просторі та подолання російського терору. Він зазначив, що Росія це терорист, що  напала на Україну  без оголошення війни.

Ігор Кульчицький відзначив, що кожен нині тримає свій фронт: ідеологічний, педагогічний, економічний, духовний, волонтерський. Війна триває і з цим, на жаль, потрібно жити,   результат перемоги найбільше залежить від військових, але й від кожного.

Нині завдання держави – нові ініціативи, опіка над родинами, що втратили на війні  рідних, підтримка переселенців і тих, чиї  рідні на війні. І на місцях треба розвивати  економіку, сплачувати   податки,  боротися з корупцією бо тільки економічно сильна держава має перспективу. А за підтримки світу ми переможемо ворога, Україна стане такою,  за яку  боролися, молилися  віками мільйони українців.