Нещодавно Кабмін затвердив нову Стратегію управління державними фінансами на 2017-2021 роки, одним із аспектів якої є гендерне бюджетування.
Наприкінці лютого голова обласної державної адміністрації Степан Барна зустрівся з представниками проекту «Гендерно-орієнтоване бюджетування (ГОБ) в Україні». Адже саме таке бюджетування визнане в усьому світі ефективним інструментом для досягнення гендерної рівності, який сприяє підвищенню ефективності використання бюджетних коштів.
«ГОБ поєднує два процеси, не пов’язані між собою: забезпечення гендерної рівності і управління державними фінансами. З одного боку, заходи із забезпечення гендерної рівності переважно належать до сфери захисту прав людини. З другого, управління державними фінансами – суто технічний процес розподілу фінансових ресурсів, в тому числі і через бюджет.
Гендерно-орієнтоване бюджетування поєднує ці процеси та засвідчує той факт, що принципи гендерної рівності можуть і повинні бути включені у бюджетний процес.
У такий спосіб бюджет враховує потреби усіх споживачів: чоловіків і жінок, хлопчиків та дівчаток. Гендерно-орієнтовані бюджети відповідають реальним потребам суспільства», – наголосила національний експерт проекту Марина Шаповал.
Тернопільщина стала 19-тою областю, яка долучилися до ГОБ. На її території робоча група береться за дослідження двох проектів, пов’язаних із освітньою галуззю.
Перший має назву «Надання загальної і середньої освіти загальноосвітніми спеціалізованими школами-інтернатами з поглибленим вивченням окремих предметів і курсів до поглибленої підготовки дітей в галузі науки і мистецтв, фізичної культури і спорту, інших галузях, ліцеями з посиленою військово-фізичною підготовкою».
«Робоча група буде аналізувати, чи є рівність в освітній галузі між хлопцями і дівчатами. Чи однаково доступна освіта мешканцями сіл та міст», – зауважила Марина Шаповал.
Назва другого проекту звучить так: «Надання загальної і середньої освіти спеціалізованими загальноосвітніми школами-інтернатами, школами та іншими навчальними закладами для дітей, які потребують корекції фізичного та розумового розвитку».
«Наша мета – проаналізувати, скільки таких закладів є на території Тернопільської області, чи фінансують їх з обласного бюджету, скільки там навчається дівчат і хлопців, чи мають вони рівний доступ до освіти.
Також ми дослідимо, чи притаманна для Тернопільщини фемінізація освіти. Тобто, чи переважають серед викладацького складу жінки, а керівні посади обіймають здебільшого чоловіки», – зазначила пані Марина.
Відповіді на усі питання комісія дасть у червні. Як наголосив голова облдержадміністрації, для Тернопільщини це важливо.
«Нам дуже приємно, що Тернопільщина стала учасником проекту. Адже, як відомо, сьогодні понад 90 країн світу впроваджують різні гендерні бюджетні ініціативи, що охоплюють громадянське суспільство, уряди і міжнародні організації. Досвід цих країн доводить, що гендерне бюджетування сприяє покращенню якості послуг для населення, спрямуванню бюджетних витрат на конкретного споживача, підвищенню темпів економічного розвитку територій, ефективному використанню наявних ресурсів. А для нас це дуже важливо», – підсумував Степан Барна.
Довідково: Проект «Гендерне бюджетування в Україні» (ГОБ Проект) фінансується Шведським агентством міжнародного розвитку (Sida) та впроваджується консорціумом трьох консультаційних компаній: Indevelop, CPM та НІРАС.
Метою проекту є підвищити економічну ефективність і прозорість бюджетних асигнувань з урахуванням різних потреб жінок і чоловіків шляхом впровадження гендерно-орієнтованого бюджетування в Україні.
Кінцева мета ГОБ – посилення результатів бюджетної політки шляхом запровадження гендерного і соціального аспекту як аналітичної категорії, що безпосередньо сприяє реформуванню управління державними фінансами в Україні.
Наталя ЛУКІВ