Обрізка плодових дерев – найнеобхідніший спосіб для формування крони, росту і плодоношення. У комплексі догляду за садовими деревами вона має не менш важливе значення, ніж внесення добрив, полив, аерація, мульчування чи обробка від шкідників і хвороб.
Обрізка крони зберігає здоров’я та сприяє довголіттю дерева, вона однаково необхідна як молодим, так і старим деревам. Дана тема є актуальною адже весняне обрізання є найменш шкідливе.
Коли обрізати дерева:
1. Обрізка дерев рано навесні (початок березня): проводиться до початку сокоруху, коли мине небезпека сильних морозів. У березні обрізку починають з молодих зерняткових садів – яблунь або груш.
2. Весняна обрізка (кінець березня – початок квітня): обрізка більшості культур зерняткових і кісточкових (черешня, вишня, абрикос тощо), починаючи з молодших дерев. Обрізку і формування молодих дерев потрібно закінчувати до початку сокоруху, тому що обрізка в більш пізні терміни послаблює молоді рослини через втрату запасних поживних речовин, які є у гілках.
3. Пізньо-веняна обрізка дерев (травень-червень). Її роблять під час і після цвітіння, іноді навіть в першій половині червня. Можна обрізати дорослі дерева, та найбільш бажано обрізати в пізні терміни старі дерева – для обмеження розмірів крони, щоб послабити відновлювальні ростові процеси.
Увага! Проводити обрізку рекомендується, коли мине загроза сильних заморозків. Температура повітря повинна бути не нижче, ніж -10 °C.
Типи обрізки плодових дерев:
Способи обрізки плодових:
Прорідження — гілка видаляється на кільце, або на окремій гілці видаляють цілі розгалуження. При цьому довжину самої гілки не зменшують. В результаті крона краще освітлюється, збільшується продуктивність і довговічність дерева.
Вкорочення — видалення верхньої частини гілки. До цього способу обрізки переходять після прорідження. Воно може бути слабким (видалення менше третини гілки), помірним (видалення більше третини) та сильним (видалення понад половини довжини гілки). Завдяки вкорочуванню можна регулювати силу росту гілок.
Не забувайте дезінфікувати інструмент під часу переходу від дерева до дерева.