2 лютого 1845 р. у містечку Гримайлів народився видатний учений у галузі прикладної фізики, математики, астрономії, філософії, теології, електротехніки, блискучий педагог Іван Пулюй.
З нагоди відзначення 180-річчя від дня народження вченого у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки діє книжкова виставка «Світоч української науки та духовності».
На виставці представлено праці І. Пулюя: «Непропаща сила: науково-популярні та популярно-публіцистичні твори з додатком аналітичних матеріалів з погляду сьогодення» (2020), «Нові і перемінні звізди: (астрономічні оповідання)» (2010), «Іван Пулюй. Листи: епістолярна спадщина» (2007).
А такод до уваги користувачів – видання, які висвітлюють життєвий і науковий шлях ученого.
Серед книжок, запропонованих для ознайомлення: «Ювілейна книга Української гімназії в Тернополі», «Фізико-технічні ідеї Івана Пулюя» С. Нагорняка, М. Медюха, «Іван Пулюй: «Лампаду одні другим передадуть» О. Збожної, Р. Пляцко, «Мовний портрет Івана Пулюя за листами мислителя: монографія» І. Фаріон, «Наука своєю мовою – нездоланна твердиня: збірник матеріялів відкритих Пулюївських читань» (за редакцією І. Фаріон), яка містить розвідки відомих українських дослідників про І. Пулюя, а також дописи та публіцистичні статті самого мислителя.
У 2021 р. вийшла з друку книжка «Біблія в життєдіяльності І. Пулюя» Я. Стоцького.
На книжковій виставці також представлено книжки, наукові збірники, довідкові видання, у яких публікуються статті, присвячені І. Пулюю. Серед них: «Золота книга української еліти», «Видатні постаті в історії України ХХ ст.: короткі біографічні нариси», «Україна в медальєрному мистецтві» М. Загреби, «Нагороди Національної академії наук України» В. Цибаня, «Наші на карті світу: історії про людей, якими захоплюється світ» У. Скицької, «Учнівські та студентські громади – школа виховання української національної еліти» О. Збожної, «Збірник праць Тернопільського осередку НТШ» (Т. 4, 8, 9, 12).
У 2024 р. побачили світ бібліографічні покажчики «Іван Пулюй: життя в імʼя науки та України», «Наукове товариство імені Шевченка і Тернопільщина (1873–1940): Математично-природописно-лікарська секція: дійсні члени», «Література до знаменних і памʼятних дат Тернопільщини на 2025 рік», які містять біографічний нарис, бібліографію праць вченого й літературу про діяльність І. Пулюя.
Запрошуємо всіх, кого цікавить імʼя відомого краянина й вченого, який за визначенням видатного дослідника історії науки В. Форманна «належить до тих, хто в другій половині ХІХ – на початку ХХ століття формував світ».
Виставка діятиме до 28 лютого.