Повідомити новину

Поширити:

З кожним днем кількість людей, у яких підтвердили COVID-19, невпинно зростає. До прикладу, 7 жовтня в країні виявили більше 15 тисяч нових випадків «ковіду», на Тернопільщині – рекордні 610. Лікарні переповнені, для хворих з коронавірусом перепрофільовують цілі відділення. Дивним виглядає те, що на фоні цієї сумної картини, вакцинація як в нашому краї, так і в країні загалом, триває дуже повільно. Приміром, 6 жовтня на Тернопільщині щепили від коронавірусу 2300 осіб. Зокрема, першою дозою – 1 048 людей, другою  – 1 252. В Україні цього дня вакцинували 122 298 людей. Одну дозу отримали 59 428 людей, повністю імунізовані – 62 870 людей.
Від початку вакцинальної кампанії отримали одну дозу – 7 360 200 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози – 5 942 170 людей (із них двоє осіб отримали одну дозу за кордоном). Загалом провели 13 302 370 щеплень.
У МОЗі розповіли чим загрожує коронавірус, надто штам Дельта, для невакцинованих людей.
Ризик 1: тяжка форма COVID-19
Тяжка форма COVID-19 супроводжується високою температурою, ускладненим диханням або задишкою, болем у грудях, пневмонією тощо. Часто до вірусної інфекції додається бактеріальна, і це погіршує загальний стан.
Найбільший ризик захворіти на тяжку форму коронавірусу – у літніх людей і тих, хто має супутні захворювання. Часто ці категорії поєднуються, адже чим старша людина, тим вища імовірність хронічних хвороб у неї.
Статистика Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) свідчить, що серед пацієнтів старше 60 років, які були госпіталізовані з COVID-19, 97% не мають повного курсу вакцинації. Утім, саме вони потребують найбільшого захисту від хвороби.
«На сьогодні лише 20% українців 60+ вакциновані від COVID-19 принаймні першою дозою, а повністю вакцинованих – 16,6%. Доступ до вакцини вже є в найбільш віддалених куточках України, а мобільна бригада може приїхати до тих, хто не може самостійно пересуватись. Найважливіше – бажання українців захиститись від небезпечного вірусу», – закликав головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Ризик 2: постковідні ускладнення
Медики розповідають, що перемогти сам вірус для повного одужання мало. Адже інфекція впливає на інші системи організму, наприклад, викликає згущення крові й тромби. Міжнародні дослідження свідчать, що коронавірус спричинює порушення в роботі серця – міокардит, ішемію та ін.
«COVID-19 змінює перебіг майже всіх захворювань, бо має специфічний вплив на організм. Він руйнує ендотелій – внутрішню вистілку кровоносних судин. Спочатку окуповує судини легень, а потім пробирається до серця, головного мозку, нирок», – наголосив хірург Вячеслав Лазирський.
За словами лікарів, постковідні ускладнення можуть спричинити важкі патології: ураження головного і спинного мозку з розвитком деменції, інсульту, енцефаліту, мієліту, полінейропатії.
Крім того, існує так званий довгий ковід – неприємні симптоми, які тримаються місяцями. Це втома, біль у голові та суглобах, безсоння, неможливість сконцентруватися, тривога і депресія, панічні атаки тощо.
Сімейні лікарі розповідають, що людям дуже важко відійти від хвороби, тому багато пацієнтів почали звертатися за допомогою до психотерапевтів, щоб налагодити втрачений психічний баланс.
У ВООЗ стверджують, що ризик отримати довгий ковід мають люди з ожирінням та високим тиском. А в Україні, за даними ВООЗ, лише 39,6% громадян мають нормальну вагу.
Ризик 3: смерть
Найбільший ризик померти від коронавірусу мають літні люди. На летальність від ковіду впливає наявність супутніх хвороб – бронхіальної астми, діабету, гіпертонії, онкології, захворювань нирок тощо. За даними МОЗ, 82% померлих від COVID-19 за весь період в Україні – люди віком від 60 років. При цьому 98,3% з них були невакциновані.
У Міністерстві охорони здоров’я наголошують, що хронічні хвороби не є протипоказанням до вакцинації проти COVID-19. Навпаки, люди зі слабким здоров’ям мають додатково себе захистити. Не можна щепитися лише за умови важкої алергічної реакції на попередню дозу вакцини, гіперчутливості до одного з компонентів вакцини та температури тіла вище 38,5ºC.
Зараз в Україні доступні три вакцини проти коронавірусу: AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac та Comirnaty від Pfizer. Кожна з них допомагає уникнути тяжкої форми ковіду чи смерті. Вакцинуватися проти COVID-19 можна у кабінетах щеплень або центрах масової вакцинації. Повний перелік на сайті list.covid19.gov.ua.
Будьте здорові!