Повідомити новину

Поширити:

60-літній ювілей відзначив відомий далеко за межами області академічний ансамбль «Надзбручанка»  обласної філармонії. Кожен номер ансамблю – справжній шедевр танцю.

За роки свого існування цей славнозвісний український колектив виконав десятки тисяч танцювальних номерів, підкоривши серця й прославляючи нашу країну по всьому світу.

Творча віддача кожного учасника, яскраві національні костюми, український колорит, виразні рухи, оригінальна інтерпретація народних стилів – належать академічному ансамблю танцю  «Надзбручанка».

Днями з  нагоди ювілею у залі філармонії відбувся святковий концерт, під час якого винуватці свята подарували шанувальника своєї творчості яскраве дійство. Тут панували незабутня та колоритна атмосфера, неймовірна запальна українська енергетика, яскраві костюми, а також віртуозність, майстерність та артистизм.

Академічний ансамбль танцю «Надзбручанка» заснований у 1959 році. Першим керівником-постановником був Віталій Дяконов. Згодом, в 1961 році, при Тернопільській обласній філармонії колектив отримав статус професійного.

Основу репертуару складають фольклорні танці Тернопілля, записані та поставлені заслуженим артистом України Олександром Данічкіним, який керував колективом впродовж 20 років. Колоритний, повний гумору танець «Вихиляс», жартівлива мініатюра «Свати», хореографічна композиція «Весілля», іскрометні «Чабани» та «Копіруш» упродовж років не сходять зі сцени.

З 1985 по 1995 рік ансамблем «Надзбручанка» керував Юрій Пац, який збагатив концертну програму постановками нових танців, таких як «Надзбручанка», «Ґандзя», жартівливий танок «Два дубки» та «Гопак», який з давніх часів є еталоном української хореографічної культури.

Не менш цікавими стали для ансамблю постановки Сергія Забутного. Це і енергійний «Буковинський танець», і колоритний закарпатський «Дуботанець».

З 2009 по 2013 роки плідно працював над рівнем ансамблю заслужений працівник культури України Ігор Николишин. Його хореографічне дійство «Вечори на хуторі біля Диканьки», танець «Дзюмбалики», поставлений на основі фольклору матеріалу Борщівського краю, додали неповторності та збагатили програму ансамблю.

Під час роботи Ігоря Олексійовича «Надзбручанка» значно підвищила свій професійний рівень та отримала звання академічного.

У 2013, 2017 роках на Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені Павла Вірського «Надзбручанка» стає лауреатом І премії.

Проте були моменти в історії ансамблю і не зовсім легкі, і для того, щоб «Надзбручанка» надалі могла дивувати свого глядача, над збереженням усіх постановок та творчих надбань, зібраних за роки існування ансамблю, працювали: Ігор Барилко, Володимир Ковальчук, Віктор Конкульовський.

З 2017 р. по вересень 2021 р. головним балетмейстером-постановником ансамблю була Юлія Якимчук. За цей час вона збагатила репертуарну палітру колективу новими постановками: «Пори року», «Метелиця», «Веснянка», «Нескорені УПА», вокально-хореографічною постановкою «Вербовая дощечка», музику до яких написав заслужений діяч мистецтв України Микола Шамлі.

Впродовж років в ансамблі танцю «Надзбручанка» змінилося багато поколінь артистів і всі вони внесли свій вклад у розвиток та популяризацію народного танцювального мистецтва краю.

Отримали почесне звання «Заслужений артист України» Володимир Бака, Віра Дікусар, Ірина Горошко, Євгенія Симотюк та Анжеліка Ковальчук.

Уже багато років плідно працює репетитором «Надзбручанки» заслужений працівник культури України Марія Лис, яка в свій час була артисткою ансамблю.

За роки своєї діяльності колектив ансамблю дарував своє мистецтво глядачам на Батьківщині і за кордоном, від Карпат до Тихого океану, від Північного Норильська до спекотного Ашхабада.

Сьогодні, оновлений молодим поповненням, академічний ансамбль танцю «Надзбручанка» продовжує дарувати радість мистецтва хореографії глядачам України та інших країн.

У різні роки оркестром «Надзбручанки» керували: Микола Шамлі, Ігор Жигайло, Анатолій Баньковський, Руслан Петрук, Яків Лірський. Нині керівником оркестру є Руслан Мищій, а головним балетмейстером – Микола Грушецький.

Присутній на святі заступник директора департаменту культури та туризму Тернопільської ОДА Ігор Кульчицький вручив учасникам творчого колективу подяки та грамоти за багаторічну творчу працю, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток хореографічного мистецтва області, а глядачі привітали колектив своїми щедрими оплесками.

 

Теги: ювілей