Гріхи у медичній професії – неуцтво та недбалість

вбили тернопільського хлопчика Романа Кулака. Про це свідчить звіт медичної комісії щодо вини лікарів у смерті 12-річного тернополянина.

 

Як повідомляє ІА ZIК, звіт оголосили у понеділок у департаменті охорони здоров’я Львівської ОДА і стосувався він перевірки виконання обов’язків медиками Жидачівської районної лікарні та ОХМАТДИТ. Нагадаємо, 12-річний Роман Кулак помер 27 червня 2017 року. Йому не змогли вчасно діагностувати у Жидачівській районній лікарні скрут прямої кишки. Завдяки активній позиції батька хлопчика трагічний випадок набув чималого розголосу. Нині він під особистим контролем Президента України, заступника Генпрокурора, народних депутатів, журналістів.

Висновок членів комісії зводиться до того, що персонал районної лікарні припустився низки грубих помилок, що призвели до встановлення неправильного діагнозу, втрати дорогоцінного часу та унеможливили порятунок хлопця у львівській лікарні.

Голова комісії наголосив на тому, що причиною смерті міг бути як заворот кишок, так і утворення тромбу у судинах кишківника. Також він повідомив, що таке захворювання, особливо у дітей, трапляється вкрай рідко – в однієї людини з 25 тисяч. І перебіг захворювання може бути дуже нестандартним, але все ж, проаналізувавши медичні дані, хворобу можна було чітко діагностувати.

Далі він розповів, що помилки лікарів Жидачівської районної лікарні почалися від приїзду «швидкої», коли були схильні вважати причиною недуги тепловий удар або отруєння.

Низку порушень виявили і під час первинного огляду дитини у приймальному відділенні: не було зроблено усіх необхідних обстежень та не залучено потрібних фахівців. Так, хірург оглянув лише через декілька годин і то лише поверхнево, а педіатра взагалі не  залучили. Відтак, поставили неправильний діагноз – спочатку схилялись до теплового удару, а згодом – до отруєння. І, у результаті, хлопчика скерували на лікування в інфекційне відділення з відповідним набором медикаментів, які не лише не покращували стан дитини, а у деяких моментах погіршували його.

Щодо обстежень. УЗД черевної порожнини зробили лише через декілька годин після огляду хірурга, а  результати обстеження не спонукали лікарів до швидких активних дій. А лапароскопію не зробили, бо не вважали за потрібне. Про рентген та томографію взагалі не йшлося, адже для цього треба було скеровувати в ОХМАТДИТ.

Про те, що силами районної лікарні не вдасться щось зробити, і те, що у дитини, ймовірно, скрут кишок, здогадались лише через 11 годин, коли дорогоцінний час було втрачено. Адже відмирання клітин кишківника при повному перекритті доступу крові наступає через 1,5-3 години.

Та й у цьому випадку до транспортування в ОХМАТДИТ поставилися недбало. Не викликали реанімобіля і не скоординували роботу з хірургами у Львові. А супроводжувала хворого у машині навіть не фаховий хірург чи педіатр, а звичайний фельдшер.

Лікарі ОХМАТДИТу, прийнявши дитину, відразу встановили правильний діагноз і терміново розпочали операцію. Спочатку була видалена лише частина кишківника, бо була надія на те, що решта почне працювати, але вона не справдилась, і через три години зробили наступну, коли було видалено весь кишківник.

Врятувати хлопчика не вдалося, адже почалась інтоксикація, серцева та ниркова недостатність, інші незворотні, не сумісні з життям процеси.

Батьки хлопчика та їхні адвокати відзначили, що до медиків ОХМАТДИТу не мають жодних претензій – їхні дії чітко відповідали медичному протоколу. Усі питання до фахівців з Жидачева: чому не зібрано анамнез? Чому не скликали консиліум лікарів, який необхідний у таких складних випадках, а всі медики діяли на власний розсуд? Чому до огляду не залучено педіатра, а за його відсутності не скеровано хворого до фахівця у Львові? Чому не було проведено навіть можливих у Жидачеві апаратних обстежень, а огляд хірурга, мало того, що був запізнілим, так ще й лише оглядовим? Чому історію хвороби вдалося забрати лише на 10 день від дня смерті і то з чисельними ознаками виправлень та дописувань?

Усі зауваження батьків та їхніх адвокатів були враховані комісією. Також експерти надіслали запит у поліклініку за місцем реєстрації Ромчика Кулака з метою отримати амбулаторну карту, яка має дати відповідь на запитання про відсутність захворювань, які могли б вплинути на швидкий розвиток смертельної недуги.

Слід зазначити, що це лише попередні висновки експертів. Остаточний їх варіант затвердять після долучення ще низки важливих матеріалів.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*