Повідомити новину

Поширити:

У понеділок адвокати Назарій Редьква та Андрій Гуцалюк здобули чергову судову перемогу у гучній справі рейдерського захоплення нерухомості у Тернополі на вул. Гайовій, 44. Нагадаю, у грудні 2018 року невідомі молодики захопили приміщення, які належать приватному підприємству «АМН ТРАНС». Законних власників не підпускали навіть до воріт. Останні були шоковані, викликали поліцію, звернулися до ЗМІ. Усе відбувалося, неначе у кіно. Ті, хто захопив і забарикадувався у приміщеннях, доказували, що усе це їхнє. А справжні господарі днювали і ночували під ворітьми, не йнявши віри, що у правовій європейській державі, яка сповідує непорушність права власності, у якусь мить можна позбутися геть усього. 
З того часу минуло півтора року. Увесь цей час адвокат Назарій Редьква надавав правову допомогу підприємцям, яких обікрали. 
– Пане Назарію, рейдерське захоплення приміщень тернопільського підприємства – прецедент, принаймні у межах обласного центру. Розкажіть, як взагалі таке можливе?
– Якщо коротко, рейдери озброїлися підробленим рішенням одного із судів Донецької області, на основі якого «чорний» нотаріус у Києві переоформив право власності на приміщення на вул. Гайовій на інших власників. Окрім договорів купівлі-продажу, було проведено понад 20 реєстраційних дій. Майно ділили, здавали в оренду, а згодом у суборенду. Надалі невідомі особи, відрекомендувавшись новими власниками, захопили приміщення. Це – ціле кубло пов’язаних між собою фірм, які за допомогою «чорних» нотаріусів та адвокатів де-факто і де-юре заволоділи чужою нерухомістю.
– Пригадую, коли конфлікт лише розпочинався, поліція не давала чітких коментарів, й виглядало так, що хтось не може розділити бізнес, що це внутрішня війна на підприємстві…
– Рейдери надали поліції витяги з держреєстрів, у яких чорним по білому було написано, що це їхня власність, а тому для з’ясування усіх обставин, а саме: як чужинці набули право власності тернопільських підприємців, знадобився час. Хоча кримінальне провадження завели – за фактом шахрайства, вчиненого за допомогою електронно-обчислювальної техніки. Досудове розслідування триває досі.
 Між тим, законні власники нерухомості змушені були звертатися до Міністерства юстиції, доказувати  право на майно у порядку господарського судочинства. 
– Відразу запитаю: чи законні власники мали підстави остерігатися якихось зазіхань, бо виглядала ця втрата наче сніг на голову…
– Саме так і було – раптово, неочікувано і безпідставно. Директор «АМН ТРАНС» Руслан Дрозд разом із партнером придбали корпоративні права підприємства, якому і належить спірна нерухомість за кредитні кошти. Кредит виплатили повністю і, що цікаво, не було знято банківських обтяжень на відчуження. Це – аби ніхто не міг ось так, за допомогою чорних схем та правників, відібрати майно. Однак навіть ці банківські обтяження не спинили рейдерів. 
Внаслідок рейдерського захоплення майна засновники підприємства «АМН ТРАНС» спершу звернулися в так звану антирейдерську комісію, яка діє у Міністерстві юстиції України. Комісія, розглянувши справу, скасувала усі реєстраційні дії, які були вчинені на користь рейдерів. Згодом київського нотаріуса, який  своїми нотаріальними діями фактично узаконював захоплення чужого майна, позбавили права на зайняття нотаріальною діяльністю.
Відразу скажу, що рейдери діяли професійно, можна припустити, що не вперше вони захоплювали чужий бізнес. Окрім зазіхання на нерухомість, вони увігнали законних власників у штучні мільйонні борги. Так би мовити, «вбивали» за усіма фронтами. Як це відбувалося? За підробним дорученням відкрили у банку рахунок на підприємство, періодично перераховували на нього по 149 тисяч гривень (сума, на яку ще не поширюється фінансовий моніторинг) й майже відразу перекидали гроші на рахунок іншої фірми. Так вони закумулювали борг більш, ніж на сім мільйонів гривень. А згодом заявили позов до Тернопільського міськрайонного суду про стягнення боргу. Він задовольнив позов про стягнення боргу, але в апеляційній інстанції вникнули у справу і скасували це рішення, у  касаційній інстанції теж стали на бік законних власників.
– Що відбувається зараз? Кажуть, законний власник досі не може потрапити у свої приміщення, бо там порядкують рейдери?
– Судова війна виявилася затяжною, адже доводилося відстоювати право власності і в господарських судах, і у судах загальної юрисдикції. Зокрема, ми заявили позов про визнання права власності на нерухомість та витребування майна з чужого незаконного володіння (так званий віндикаційний позов). Власне, й отримали перемогу у суді першої інстанції. Рішення ще не набуло чинності. Сумніваюся, що відповідачі оскаржуватимуть його, бо треба платити велику суму судового збору. Втім, побачимо. Як тільки рішення набуде чинності, далі – справа за виконавчою службою та поліцією. Сподіваюся, що законні власники, які ось уже півтора року не мають доступу до свого майна, врешті його здобудуть.
Назарій Редьква зазначив, що держава має унеможливлювати ось такі майнові захоплення жорсткими санкціями, зокрема кримінального законодавства. Хакерські атаки на держреєстри, присутність у правничих професіях, м’яко кажучи, недоброчесних людей робить хитким право власності і не додає довіри до держави.
 
Ольга КУШНЕРИК 
На фото зліва на право: адвокати Назарій Редьква і Андрій Гуцалюк, директор ПП Фірма “АМН ТРАНС” Руслан Дрозд.