Тривалі новорічно-різдвяні свята порушують здоровий режим – харчування перестає бути збалансованим, збивається режим сну, активність різко знижується.
Чим шкідливе переїдання на свята
Переїдання дуже шкідливе. У найгіршому випадку воно може призвести до гострих хірургічних патологій: наприклад, спричинити гострий панкреатит (запалення підшлункової залози) чи перитоніт (запалення черевної порожнини). Переїдання навіть може стати причиною апендициту. У людей із хронічними хворобами кишково-шлункового тракту через надлишок їжі може статись загострення недуги.
Для пацієнтів із гіпертонією чи ішемічною хворобою серця також дуже шкідливі переїдання. Від якості харчування безпосередньо залежить стан судин, і ті проблеми, які можуть виникнути після свят, точно не варті зайвої тарілки олів’є.
Як покращити самопочуття після переїдання
По-перше, що варто зробити – припинити їсти. Потім налагодити питний режим: поступово випити хоча б літр води. Відтак встати з-за столу і піти на прогулянку.
Якщо вже зовсім погано, виникає нудота і переповнений шлунок не дає змоги нормально дихати – можна прийняти ферменти для травлення. Вони допоможуть організму впоратись із важкою їжею та полегшити стан.
Важливо правильно побудувати свій раціон на період свят: намагатися не їсти великими порціями і пізно ввечері, пити побільше води, не зловживати солодким.
Складати меню на святковий стіл потрібно так, щоб там були не лише жирні та калорійні страви. Не забувайте: овочеві салати теж можуть бути дуже смачними, але водночас легкими. Головне знати міру, й тоді не буде неприємних наслідків.
Як відновити нормальний режим харчування
Потрібно повернутися до звичного режиму харчування: сніданку, обіду та вечері і, якщо потрібно, невеликих перекусів між основними прийомами їжі.
Відмовитись від складних і багатокомпонентних страв, обирати простий гарнір і легкий білок. Вживати побільше овочів, квасолі, сочевиці та нуту. Також зменшити порції – вони мають бути оптимальними.
Від тваринного білка краще відмовитися на кілька днів – варто дати організму відпочити від копченостей і жирного м’яса. Або обирати біле м’ясо птиці, риби, яйця, м’який сир та йогурт.
Мінімізувати або на деякий час відмовитися від простих вуглеводів – цукор, десерти, випічка та солодощі. Крім того, не варто забувати про водний баланс – у свята часто не випиваємо достатньо води.
Дуже важливо повернутися до активних тренувань, якби складно не було змусити себе піти в зал після канікул. За тиждень-два такого режиму можна влаштувати розвантажувальний день, наприклад, на гречці та йогурті або на супах-пюре, в основі яких сочевиця.
Щедрий стіл був стресом для нашого організму, і різка відмова від їжі стане для нього ще більшим випробуванням. Розпочніть харчуватись так, як робили це до свят (за умови, якщо раціон був здебільшого здоровим), не пропускайте сніданок, зменшіть порції, і ці 2-3 кілограми (а деколи буває до 5 кілограмів) зникнуть самі.