Шкода, що газета не може передати музику. Бо, можливо, послухавши, як співають учні музичної школи села Кам’янки Підволочиського району, чиновники знайшли б гроші на музичну освіту школярів.
«У бюджеті немає коштів на фінансування чужих дітей»
Проблема виникла із процесом децентралізації влади. Коли у Підволочиському районі утворилися чотири територіальні громади, ділити почали не лише владу, але й дітей на своїх і чужих.
«Музична школа у селі Кам’янки була філією Новосільської школи. Батьки самотужки обладнали навчальні кабінети, закупили музичні інструменти для дітей. Проте з першого вересня філію закривають, учителів звільняють, а дітей позбавляють права на культурний розвиток», – розповіла вчитель вокалу Любов Кузьміна.
У музичній школі працюють лише двоє вчителів – вокалу і гри на гітарі. У першому класі – 9 учнів, у другому – 8. Раніше школу фінансували з районного бюджету. Проте з поділом на громади коштів на музику не знайшли.
«Школа опинилася між двома територіальними громадами: офіційно ми працевлаштовані у Новосільській громаді, а на роботу їздимо у сусіднє село Кам’янки, яке вже належить до Підволочиської громади. Коли постало питання про закриття школи, ми відразу звернулися в районну раду. Там за круглим столом зібралися всі сторони конфлікту і було вирішено, що половину учнів фінансуватиме Підволочиськ, а решту – Нове Село. На такі умови погодилися всі. Проте голова Новосільської громади забув про свою обіцянку. Він заявив, що у бюджеті немає коштів на фінансування чужих дітей», – продовжив викладач.
У телефонній розмові голова територіальної громади також підтвердив слова Люби Семенівни.
«Ми не маємо можливості утримувати чужі територіальні громади. Тому на сесії сільської ради розглядатимемо питання про закриття філії у Кам’янках. Проте діти не залишаться без музичної освіти. Вони зможуть відвідувати музичну школу у Підволочиську або у Новому Селі, де також є вчителі вокалу і гри на гітарі. Також іншу роботу запропонували вчителям», – повідомив Ілько Стахурський.
Думку дітей та їхніх батьків не запитали
Вирішуючи проблему чиновники забули врахувати найголовніше – думку дітей і батьків.
«Наші діти стали нікому не потрібні. Раніше вони навчалися у рідному селі і після уроків без поспіху відвідували музичну школу. Тепер їм пропонують їхати до Підволочиська. Проте не всі батьки зможуть тричі на тиждень возити дитину у районний центр. До того школярам доведеться відпрошуватися з останніх уроків, аби встигнути доїхати на заняття», – зауважила голова батьківського комітету філіалу музичної школи Ірина Курило.
Приїхали до чиновників із концертом
Про вихованців музичної школи села Кам’янки знають у всій області. Вони неодноразово представляли рідний район на обласних конкурсах, а з початком війни на сході активно допомагають бійцям. Узимку ходили з вертепом, аби заробити кошти на придбання бензопили для військових. Також неодноразово влаштовували концерти для бійців 44 бригади. Мініконцерт учні організували і в приймальні заступника голови облдержадміністрації Юрія Юрика. Чиновник пообіцяв допомогти.
«Ми знайомі з цією проблемою, однак з початку створення територіальних громад багато повноважень щодо утримання закладів освіти, охорони здоров’я перейшли на місця.
Проблема у тому, що Новосільська громада не хоче передавати кошти на зарплату вчителям, які працюють у Підволочиській громаді. Ми всіма силами намагаємося переконати голову територіальної громади змінити своє рішення, оскільки знаємо, що кошти на утримання музичної школи у бюджеті є», – прокоментував ситуацію Юрій Юрик.
Чи вдалося чиновникам облдержадміністрації знайти важелі впливу на голову територіальної громади Нового села, ми повідомимо згодом. А поки що батьки й учителі продовжують боротися. Щоб захистити права своїх дітей вони також звернулися до Управління Верховної Ради України з прав людини. Вони сподіваються, що хоча б там тернопільським чиновникам розкажуть, що не буває чужих дітей і що всі вони заслуговують на культурний розвиток.
Наталя ЛУКІВ