Засудили убивць Віталія Ващенка

Попри заперечення обвинувачених, Зборівський райсуд дійшов правового висновку: кременецького активіста вбили на замовлення.

Нагадаю, у травні 2016 року на депутата Кременецької районної ради  Віталія Ващенка напали у райцентрі – на подвір’ї виробничого приміщення, де останній займався підприємницькою діяльністю. Від отриманих травм чоловік за лічені години помер у лікарні.

Були свідки, які бачили, як з місця події втікали двоє худорлявих постатей: один у шортах, другий у спортивних штанах. Вони сіли в «Ауді» бежевого кольору, і автівка рвонула.

Надзвичайно активна громадська позиція Віталія давала підстави стверджувати: чоловіка вбили умисно, причому не на побутовому грунті чи з хуліганських мотивів. Дружина покійного відразу заявила: розправа була спланованою та кимось замовленою.

Як стало відомо під час досудового слідства, потерпілий знав, що за ним стежать, і навіть робив спроби встановити осіб. Дружина знайшла вдома папірець жовтого кольору із записами про це, зокрема було вказано номер машини.

Ця інформація полегшила розслідування резонансного злочину, і незабаром поліцейські провели перші затримання у Запорізькій області. З’ясувалося, що причетними до вбивства є четверо місцевих чоловіків – недавніх «зеків», які відбували покарання в одній колонії. Вони – запеклі злочинці, судимі за крадіжки, грабежі, розбої, вимагання.

На початку травня вони прибули до Борисполя, що під Києвом, де невстановлена слідством особа надала їм вказівку «налякати» кременецького депутата. Очевидно, що фінансування злочину було на належному рівні. Виконавці придбали у Тернополі на ринку «Ауді», у місцевому салоні затонували вікна. Для проживання винайняли неподалік одна від одної дві квартири в обласному центрі. Також купили ноутбук, нові сім картки,  gps-трекери – пристрої для дистанційного спостереження. Упродовж кількох днів злочинці стежили за Віталієм. Але робили це так необачно, що потерпілий помітив стеження. Чолов’яги пили пиво з місцевими, навіть обмінювалися телефонами. Розповідали, що приїхали зі столиці провідати бабусю одного з них.

Після скоєння нападу злочинці швидко залишили нашу область.

Відразу після затримання підозрювані визнавали вину і на слідчому експерименті відверто говорили про замовний характер злочину. Однак у судовій залі категорично це заперечували, мовляв, обмовили себе під тиском поліцейських. За їхньою «свіжою» версією, жодного наміру вбивати Віталія Ващенка вони не мали. Нібито приїхали в Західну Україну, що придбати вживані іномарки і організувати у себе вдома службу таксі. З Віталієм виник словесний конфлікт випадково – той звинуватив їх у стеженні. Начебто підвечір вони розшукали його, щоб «з’ясувати стосунки» і «перестаралися».

Другого квітня у Зборівському райсуді проголошували вирок. Обвинувачені вислуховували цей вердикт у режимі відеоконференції зі слідчого ізолятора. Те, як вони реагували – приречено хапаючись за голови, свідчило, що тривалі терміни позбавлення волі стали для них неочікуваними.

Двох обвинувачених засуджено до чотирнадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна, у тому числі до покарання приєднано невідбутий строк за попередніми судимостями. Третього – до тринадцяти років. Четвертого суд визнав пособником в умисному протиправному заподіянню смерті іншій людині, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, на замовлення. Він виконував другорядні ролі, як от винаймав квартиру, обмінював гроші. За це його засудили до чотирьох років позбавлення волі.

Також суд частково задоволив цивільний позов дружини покійного і присудив стягнути солідарно із засуджених два мільйони гривень. Однак колишні «зеки» необтяжені статками, тож навряд чи варто сподіватися хоч на якесь відшкодування.

А от найголовніша дійова особа – замовник убивства – досі не встановлений. Кому ж так «насолив» Віталій Ващенко, хто його так боявся?.. Без встановлення цієї істини резонансний злочин не можна вважати розкритим.

Ймовірно, що у цьому кримінальному провадженні будуть апеляційні скарги, відтак справу розглядатимуть у вищих інстанціях.

 

Ольга КУШНЕРИК

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*