60 років тому відомий не лише в Тернопіллі та в Україні, а й далеко за кордоном виш – Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського. Тернопільський медуніверситет гостинно відчинив двері для усіх, хто бажав здобути благородну і надзвичайно потрібну професію лікаря. Це був перший вищий навчальний заклад у мiстi. Тернопіль тоді лише починав підійматися з руїн, яких завдала нищівна Друга світова війна.
Минуло більше півстоліття, і нині Тернопільський державний медичний університет став справжньою кузнею медичної еліти. За ці роки у розвиток вишу вклали свою душу п’ять ректорів. Кожен із них докладав максимум зусиль, щоб студенти здобували якісну освіту, розвивалися, пізнавали світ.
Тож про основні здобутки ТДМУ поговоримо з ректором Михайлом Кордою.
– Я пишаюся нашим університетом і нашими здобутками. Завдяки самовідданій праці викладачів і студентів, а також працівників усіх структурних підрозділів сьогодні маємо відповідні результати. Зокрема, наш медуніверситет посів перше місце у галузевому рейтингу Міністерства охорони здоров’я України серед вищих медичних навчальних закладів у 2014 та 2016 рр., а у 2015 році – третє. А ще – перше місце у рейтингу вищих медичних навчальних закладів України за версією Міжнародного освітнього порталу «4 International Colleges & Universities» у 2016 р. Тернопільський медуніверситет став одним з кращих за показниками прозорості діяльності за версією Аналітичного центру CEDOS серед вищих навчальних закладів України. Із 2016 р. університет є одним з 10 навчальних закладів України та єдиним з медичних вишів, який бере участь у Проекті сприяння академічній доброчесності в Україні – Strengthening Academic Integrity in Ukraine Project (SAIUP). Нещодавно ТДМУ став членом Європейської Асоціації Університетів та приєднався до Великої Хартії Університетів.
– Це вражає! Як нам відомо, 92,87% викладацького складу мають науковий ступінь. Це найвищий показник серед медичних вишів в Україні. Мабуть, зі стін вашого університету вийшло чимало відомих спеціалістів у медичній галузі?
– Дійсно, ми маємо ким пишатися. Наш університет закінчували і академіки, і відомі організатори охорони здоров’я. Наприклад, міністрами охорони здоров’я були наші випускники Володимир Мальцев, Віктор Шафранський. Державним секретарем Міністерства охорони здоров’я України працював Сергій Шевчук, а випускник ТДМУ Віктор Весельський обіймав посаду першого заступника міністра охорони здоров’я України.
Випускник університету Віталій Цимбалюк – діючий президент Національної академії медичних наук України.
– І це, напевно, далеко не повний перелік шанованих випускників та викладачів вишу. Як відомо, у 1957 році у Тернопільському медуніверситеті було лише два навчальнi корпуси й два гуртожитки. Клiнiчною базою стала мiська лiкарня, яка одночасно виконувала і функцiї обласної лiкарнi. Розпочалося будiвництво морфологiчного корпусу, обласної лiкарнi та ще одного гуртожитку. В iнститутi було вiдкрито 19 кафедр, працювали 66 викладачiв. Що змінилося відтоді?
– З часу заснування навчального закладу, крім медичного, створено ще п’ять факультетів: удосконалення лікарів (1979 р.), медсестринський (1995 р.), фармацевтичний (2000 р.), стоматологічний (2004 р.), іноземних студентів (2006 р.). Згодом факультет післядипломної освіти та медсестринський факультет були реорганізовані в навчально-наукові інститути – ННІ медсестринства та ННІ післядипломної освіти.
Були також започатковані і такі навчально-наукові інститути, як медико-біологічних проблем, моделювання та аналізу патологічних процесів, морфології, фармакологiї, гiгiєни та медичної біохімії iменi М.П.Скакуна. Ліцензовано та акредитовано 46 спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців, з них: на додипломному рівні – 13, на післядипломному рівні – 33. Хочу зазначити, що ТДМУ – єдиний університет в Україні, де діє дистанційна форма навчання для іноземних і українських медсестер-бакалаврів і медсестер-магістрів.
З 1957-го в 10 разів зросла кількість студентів, в тому числі, у 8 разів – іноземних.
З 2006 року у нас запроваджено такі новітні технології навчання, як незалежне тестування знань студентів, дистанційний контроль знань на основі платформи «Moodle», матрикул практичних навичок. Через два роки запровадили об’єктивний структурований клінічний іспит.
Цьогоріч ще одним досягненням для нашого вишу стала програма отримання двох дипломів (українського та європейського) студентами навчально-наукового інституту медсестринства за освітніми рівнями «бакалавр» і «магістр».
В університеті функціонує єдиний в Україні навчально-тренувальний центр з екстреної медичної допомоги, медицини катастроф і військової підготовки. А ще минулого року ми відкрили навчально-практичний центр симуляційного навчання.
Нещодавно відкрився стоматологічний відділ університетської клініки. Висококваліфіковані спеціалісти з терапевтичної, хірургічної, ортопедичної та дитячої стоматології розпочали прийом пацієнтів. Консультація, огляд, лікування базовими стоматологічними матеріалами є безкоштовним.
– Оскільки ми – академічна установа, нашими пріоритетами є навчання студентів за високоякісними європейськими стандартами, забезпечення їх участі у наукових проектах, різних програмах розвитку і академічної мобільності тощо. Крім того, ми переймаємо досвід провідних вишів європейських держав, Канади та США.
До нас часто приїжджають професори з інших країн, читають лекції, проводять майстер-класи й тематичні тренінги для викладачів і студентів. Наші викладачі також читають лекції за кордоном.
Додам, що в університеті створено один з найкращих серед вишів України веб-портал навчальних матеріалів, що містить понад три терабайти інформаційного ресурсу. Для студентів дистанційної форми навчання розробили 1,5 тисячі відеолекцій. З часу заснування вишу співробітники навчального закладу написали понад 250 підручників, 350 навчальних посібників, 16 словників та 32 атласи, більше 250 монографій.
Ми дбаємо не лише про якісну освіту студентів, а й про всебічний розвиток особистості: створили три навчальних та три історичних музеї, активно розвиваються художня та спортивна самодіяльність. Також у нас є навчальний ботанічний сад лікарських рослин. При університеті функціонує навчально-оздоровчий комплекс «Червона Калина».
– Зі стін ТДМУ вийшло чимало світил медичної науки. Які програми діють у виші, що спонукають займатися не лише лікарською практикою, а й наукою?
– Справді, наші викладачі здійснюють цікаві дослідження і досягають неабияких успіхів у царині науки. Ми намагаємося всіляко сприяти розвитку наукових талантів. Наприклад, на базі університету проведено понад 50 Всеукраїнських студентських олімпіад, 17 Всеукраїнських навчально-методичних конференцій із стратегії розвитку медичної та фармацевтичної освіти у ВМ(Ф)НЗ України, більше 1000 наукових форумів міжнародного та всеукраїнського рівнів.
При університеті створено власне видавництво «Укрмедкнига», яке видало більше 650 одиниць книжкової продукції загальним тиражем понад 350 тисяч примірників. Виходять 12 наукових журналів, представлених на платформі Open Journal System (OJS) та включених до переліку фахових видань України.
За 60 років у стінах вишу було захищено 1000 дисертаційних робіт, у тому числі – 200 докторських дисертацій. Сьогодні у нас функціонують три спеціалізовані вчені ради з захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора наук з 8 спеціальностей, наукового ступеня кандидата наук – з 10 спеціальностей.
А ще в університеті створено п’ять атестованих науково-дослідних лабораторій, які також успішно функціонують.
У 2009 році ТДМУ взяв участь у заснуванні комунального закладу Тернопільської обласної ради «Тернопільська університетська лікарня» на базі обласної лікарні. У 2010-2011 роках відкрили п’ять навчально-практичних центрів первинної медико-санітарної допомоги, зокрема у Зарубинцях Збаразького, Гнилицях Підволочиського, Великому Говилові Теребовлянського, Увислі Гусятинського, Кокошинцях Гусятинського районів.
– Михайле Михайловичу, скажіть, як ректор такого престижного вишу якими здобутками пишаєтеся найбільше?
– Наші основні здобутки – це успіхи наших випускників! За 60 років існування диплом університету отримали 23 005 уже кваліфікованих спеціалістів: 16 886 – лікарів, 927 – лікарів-стоматологів; 2835 – провізорів та 2357 – медичних сестер.
У стінах ТДМУ диплом також отримали 2 111 іноземних студентів із більш ніж 60 країн світу, зокрема: 916 – лікарів; 172 – лікарів-стоматологів; 149 – провізорів; 874 – медичних сестер.
Також 42 тисячі лікарів і понад 10 тисяч інтернів підвищили свою лікарську майстерність і кваліфікацію на факультеті післядипломної освіти, який сьогодні функціонує як науково-навчальний інститут.
Університет успішно співпрацює з 55 закордонними партнерами з 21 країни світу. ТДМУ є учасником таких міжнародних програм, як Erasmus Mundus Medea і Erasmus+, Polonez, Horizon-2020, Cross-border Cooperation Programme Poland-Belarus-Ukraine 2014–2020, Baltic University Programme. Свого часу університет брав участь у проектах BUPAS і POLBUCAN.
Ми докладаємо багато зусиль, щоб перед нашими студентами були відчинені усі двері. А також пропонуємо працівникам і студентській молоді якомога кращі можливості та перспективи для навчання, розвитку й самовдосконалення.
Розмову вела Зоряна ДЕРКАЧ