Повідомити новину

Поширити:

Гаряча пора у городників починається не навесні, як прийнято думати, а вже в січні – саме тоді багато хто купує насіння на розсаду. І оскільки воно недешеве, то буде прикро, якщо продукція виявиться неякісною і не дасть урожаю. Як вибрати насіння для посіву, на що дивитися під час купівлі, щоб не купити “пустушку” – розповідаємо нижче.

Як вибрати насіння для вирощування

Зараз на ринку можна зустріти велику різноманітність насіння – різні виробники, сорти, гібриди. Серед усіх цих барвистих упаковок легко розгубитися. Щоб не купити не те, що потрібно, слід під час купівлі дотримуватися кількох правил:

  • закуповувати матеріал для посіву ліпше в спеціалізованих магазинах або у фірми-виробника, якщо є така можливість, на ринку теж можна знайти якісний продукт, але більше в тому разі, якщо берете у перевіреного продавця;
  • не слід забувати, що хороше насіння не може коштувати дешево, якщо воно надто дешеве або з “космічною” знижкою, то можливо, з ним щось не те;
  • дивіться не на картинку на упаковці, а що там написано – хто виробник і яку інформацію вказано.

Що мають писати на упаковці:

  • назва (наприклад, огірки) та їхній сорт;
  • яка фірма-виробник, її адреса, e-mail, телефон;
  • партія;
  • вага насіння або скільки штук в упаковці;
  • відповідність із ДСТУ 6006:2008;
  • коли розфасовано і до якого терміну придатний продукт.

Щодо останнього пункту, то ця дата має бути проставлена штемпелем. Якщо вона надрукована друкарським способом, найімовірніше, перед вами якийсь фальсифікат, адже упаковку виготовляють раніше, і ніхто не може знати, яка партія до неї потрапить і до якого часу її потрібно висіяти.

Ще один момент, на який варто звернути увагу, – це вага насіння в упаковці або його кількість. З кількістю все зрозуміло, а ось як визначити скільки насіння, якщо вказано вагу? Тут потрібно виходити з його величини:

  • в 1 г дрібного насіння – 600-1000 шт.;
  • в 1 г середнього – 150-350 шт.;
  • в 1 г великого – до 10 шт.

Також насіння поділяють на сортове і гібридне.

Яке насіння краще купувати для розсади

Що краще взяти – сортове або гібрид? Давайте розберемося, яка між ними різниця.

Якщо на пакетику після назви написано F1 – то це гібрид (перше покоління). Його отримують при схрещуванні двох або більше сортів, він вважається більш стійкими до різних хвороб, холоду, дає великі плоди і багатий урожай.

Якщо F1 немає на упаковці, то це сортове насіння – його отримують після відбору найкращого. Відрізняється від гібридів тим, що виростити з нього абсолютно однакові, як на підбір, наприклад, огірки або помідори – не вийде. Також сортові рослини менш стійкі до захворювань.

Якщо на сортовому після назви стоїть S1, S2 тощо – це елітне насіння, а цифра – це покоління (перше – найбільш високоякісне).

У гібридів порівняно з сортом є істотний мінус: розмножити їх навряд чи вдасться, і наступне покоління, найімовірніше, не дасть такого самого врожаю і плодів (якщо дасть взагалі).

Деякі виробники додатково обробляють насіннєвий матеріал – дражують або інкрустують. Коштує такий набагато дорожче за звичайний.

Дражоване насіння (має вигляд різнокольорового драже) – це зазвичай дрібне насіння, яке покривають спеціальною захисною оболонкою. Завдяки цьому його легше сіяти, але що важливіше – у нього набагато краща схожість, більший урожай і воно захищене від багатьох хвороб і шкідників.

Інкрустоване насіння буває синього, червоного або зеленого кольору – його обробляють стимуляторами росту, і воно має практично натуральну величину.

У чому замочити насіння перед посадкою, щоб проросло в 2 рази швидше