Повідомити новину

Поширити:

Цього літа Україну сколихнули кілька гучних новин про масові харчові отруєння. У Харкові після відвідин суші-бару госпіталізували 85 людей, на Львівщині у ресторані отруїлись 24 людини, у Вінниці святкування випускного закінчилось госпіталізацією для 8 дітей та 7 дорослих. Усі ці випадки в різних закладах харчування об’єднує одне – нехтування санітарними правилами. На щастя, на Тернопільщині таких прецедентів не було. Але не варто розслаблятися, а пам’ятати основні правила як вберегтися від харчових отруєнь.
Статистика і причини
Відповідно до статистики Держпродспоживслужби (ДПСС), за пів року в Україні зареєстрували 36 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань: 26 сталися у дитячих садочках і школах, ще 6 – у кафе, ресторанах та магазинах, 4 – у побуті українців. Загалом через отруєння постраждали 427 людей, з них 319 дітей.
У 20 випадках збудниками інфекції стали брудні руки, посуд, предмети побуту несвоєчасно ізольованих хворих дітей або персоналу. Ще 11 випадків пов’язані із неякісними харчовими продуктам, а один – із вживанням неякісної питної води.
У ДПСС кажуть, що основні причини виникнення спалахів – це грубі порушення санітарного законодавства та безпечності харчових продуктів, а саме: термінів придатності та температурного режиму продуктів і готових страв, технології приготування страв, недотримання товарного сусідства продуктів, допуск до роботи працівників без медичних оглядів, порушення правил особистої гігієни осіб, які готують їжу.
«Ми закликаємо заклади громадського харчування бути надзвичайно уважними до дотримання усіх норм і правил. Утім, як показує досвід, є випадки, коли бізнес зневажливо ставиться до здоров’я своїх клієнтів. Так не має бути. Ми оперативно реагуємо на такі випадки і караємо порушників. Позиція Держпродспоживслужби безкомпромісна: безпека і здоров’я споживачів – на першому місці», – зазначила голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька.
З настанням спеки ситуація щодо захворюваності на гострі кишкові інфекції стає особливо небезпечною, наголошують експерти. За умови неправильного зберігання продукти псуються за кілька годин. В організм людини може потрапити кишкова паличка, стафілокок, сальмонела.
Контроль якості і корисні поради
Щоб убезпечити українців від небезпечних хвороб, територіальні органи Держпродспоживслужби проводять регулярні перевірки закладів харчування та торгівельних мереж. Особлива увага звертається на терміни, умови зберігання продуктів, котрі швидко псуються, наявність холодильного обладнання, забезпеченість холодною та гарячою проточною водою, виконання правил особистої гігієни та проходження медичного огляду працівниками. У службі кажуть, що проблемою залишається стихійна торгівля, де продукти продають без холодильників та дотримання санітарних умов.
У випадку встановлення порушень, фахівці ДПСС можуть призупинити виробництво або продаж продуктів, вилучити небезпечні товари. Тільки за перше півріччя 2021 року за порушення санітарних правил було складено 46 протоколів про адміністративні правопорушення, накладено штрафів на суму 147 962 грн, відсторонено від роботи 28 працівників.
Щоразу перевіряють ринки, зокрема наявність стихійної торгівлі і на Тернопільщині. У Держпродспоживслужбі розповіли про результати однієї з таких перевірок.
«З метою недопущення несанкціонованої торгівлі продуктами харчування, заборони реалізації швидкопсувних продуктів харчування  на продовольчих ринках та здійснення ветеринарно-санітарної експертизи спеціалісти відділу безпечності харчових продуктів Шумського управління Держпродспоживслужби та фахівців Тернопільської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби  за участю директора ринку та правоохоронців обстежили ринок ТОВ “Шумськ Інвест”.
Основна увага спеціалістів Держпродспоживслужби спрямована на дотримання ветеринарно-санітарних вимог під час торгівлі на ринку м’ясом, м’ясопродуктами, молокопродуктами та рибопродуктами.
В ході проведеної роботи  було встановлено, що, незважаючи на офіційне попередження про необхідність дотримання температурного режиму під час реалізації швидкопсувних харчових продуктів на ринку, окремі суб’єкти господарювання здійснювали торгівлю  ковбасними виробами та молочною продукцією без дотримання температурного режиму на етапі постачання та реалізації. Під час обстеження вилучили з реалізації 10 кг молочної та м’ясної продукції (сир, масло, м’ясні хлібці, кров’янки, ковбасні вироби),  які були без належного маркування та щодо яких неможливо встановити простежуваність.
Члени робочої групи вказали директору ринку на грубі порушення, рекомендували заборонити надання торгових місць суб’єктам господарювання, які реалізовують швидкопсувні продукти харчування без холодильних камер та попередили про адміністративну відповідальність за невиконання “Ветеринарно-санітарних правил для ринків”.
Експерти кажуть, що влітку слід бути особливо пильним із продуктами. Є кілька нескладних правил, які допоможуть захиститися від харчового отруєння як в кафе, так і вдома. Зокрема, у спекотні дні фахівці радять уникати вуличної їжі з м’ясом і рибою. Варто звертати увагу на умови приготування їжі в кафе, чистоту посуду, особисту гігієну персоналу. Вдома неодмінно мити овочі та фрукти, не розморожувати м’ясо при кімнатній температурі. Важливо стежити за терміном придатності м’ясних та молочних продуктів, не їсти їх, якщо вони виглядають зіпсованими або неприємно пахнуть. Також фахівці радять не купувати м’ясо, рибу, яйця та молоко у місцях стихійної торгівлі та на вулиці. Тож захистити своє здоров’я можна самостійно, дотримуючись простих правил гігієни.
Будьте здорові!