Пролежні — це пошкодження, а згодом некроз шкіри, яке виникає через недостатність кровотоку в певному місці через тривалий тиск.
Спочатку з’являється невелике почервоніння на ураженій ділянці шкіри (перша ознака пошкодження тканини). До патологічного процесу можуть бути залучені різні шари шкіри, м’язи та кістки. Ділянками, які особливо схильні до ризику, є крижовий відділ хребта, п’яти, лікті та лопатки
. Наразі існує багато ефективних дерматологічних засобів, які можуть запобігти ушкодженням, а в разі їх появи — вилікувати їх. Одним із таких препаратів є судокрем.
Люди, які вимушені перебувати в одному положенні та не можуть пересуватись чи рухатись через хворобу, дуже часто страждають від появи пролежнів.
Основними факторами ризику появи дефектів шкіри є:
Старіння саме по собі не є причиною пролежнів. Але під час старіння в тканинах відбуваються зміни, що збільшують ймовірність розвитку пролежнів. З віком зовнішні шари шкіри стоншуються. У людей похилого віку кількість жиру та м’язів менша, ніж у дорослих. Вони виступають амортизатором і зменшують тиск на тканини. Кількість кровоносних судин скорочується, а їхні стінки стають тоншими і легше рвуться. Усі рани, зокрема пролежні, загоюються повільніше.
У більшості людей пролежні викликають біль і свербіж. Однак для пацієнтів, чиї відчуття притуплені, навіть серйозні рани можуть бути безболісними. Пролежні поділяють на чотири стадії (від 1 до 4) залежно від ступеня тяжкості пошкодження м’яких тканин. Пролежні не завжди прогресують від легкої до важкої стадії. Іноді перші ознаки пролежнів стають помітними на 3 або 4 стадії.