Повідомити новину

Поширити:

Тернополянці Тамарі Вощило лише 19 років. Цьогоріч дівчина закінчила технічний коледж імені І. Пулюя і вже стала відомою на всю Україну. Бо створила щось неймовірне – рукавичку, яка може говорити. Винахід, який Тамара реалізувала за 200 гривень, може допомогти сотням людей, які не можуть розмовляти або ж є малорухомими.
Точний розум і творча натура
Ще зі шкільних років дівчина захоплюється лише двома речами – технікою та театром. Отож, коли прийшов час обирати, яку професію здобувати, Тамара рішуче вирішила вступати на театральний факультет. Проте доля розпорядилася інакше.
«Того року склалася така ситуація, що на театральний факультет не проводили набір студентів. Тому вибір у мене був невеликий. Вирішила пов’язати своє життя з технікою. Мій старший брат якраз навчався у технічному коледжі за спеціальністю «Обслуговування комп’ютерних систем і мереж». Я також вирішила не мудрувати і вступила туди ж», – розповідає Тамара.
Але й театр дівчина не залишила. Вона грає у Тернопільському народному драматичному театрі-студії «Сузір’я». Але надалі своє життя все ж хоче поєднати з технікою. Нині вступає на бакалаврат в ТНТУ. Згодом планує і в магістратуру.
Розумна рукавичка
Спочатку рукавиця – ISIOY («Я говорю замість тебе») була курсовою роботою дівчини, а потім – дипломною.
«Почалась уся історія на третьому курсі коледжу, – розповідає Тамара. – Я прийшла на першу пару – мікропроцесорні системи. Викладач, Андрій Недошитко, тоді сказав, що наприкінці навчального року має бути захист курсового проекту. І потрібно зробити готовий робочий макет.  Навів приклад – розумний дім, де світлом можна буде керувати через гаджет».
Викладач дав студентам кілька днів на роздуми, щоб вони визначилися з проектами. Дівчина каже, що не знала що робити, бо було безліч думок.
«У мене виникло декілька ідей, але я не знала, чи зможу їх втілити. Найкращою мені здалася ідея з розумною рукавичкою. Розповіла про неї своєму наставнику. Він погодився, тож ми почали працювати».
У курсовому проекті рукавичка була більшою (до ліктя) та мала низку недоліків. Дівчина вирішила її вдосконалити та презентувати під час захисту дипломної роботи.
«Ми розібрали стару рукавицю, бо нових деталей у нас не було. І почали створювати нову. Цього разу вона вийшла меншою за розмірами. Але і це ще не кінець. Мені є над чим працювати, проте для цього потрібні кошти. До прикладу, ціна датчика для рукавички – 700 гривень. Мені ж потрібно таких 5. Для початку я створила їх самотужки. Витратила на кожен 15-20 гривень. Але вони не довготривалого користування. Дротики ламаються. Рукавичка може цілком запрацювати за півроку. Потрібно приблизно п’ять тисяч лише на механізми, окрім власних затрат», – каже випускниця.
Принцип дії рукавички такий: вона озвучує мову жестів. Підключається до телефона через Bluetooth, і коли людина показує жест, дані з рукавички відправляються на смартфон, на який встановлено програму, що обробляє інформацію і озвучує фразу, яку позначає той чи інший жест.
«Кожна фраза має порядковий номер, телефон ці номери записує і відповідно до цифри озвучує, – каже Тамара Вощило. – Програму на телефон також писала сама. Зізнаюсь, дуже довго шукала смартфон, який міг би говорити українською мовою. І якраз за день до захисту дипломної отримала саме такий».
У планах юної винахідниці та її викладача – пристосувати цей проект для людей, в яких робоча одна рука.
Винаходом тернополянки зацікавилися високопосадовці
Хоча Тамара лише нещодавно презентувала розумну рукавичку широкому загалу, та про неї знають в усій Україні. Винаходом дівчини також зацікавився  Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Зокрема, на своїй сторінці у соціальній мережі він написав:
«Талановита молода винахідниця створила пристрій, який озвучує мову жестів, а значить, зможе допомогти людям з вадами слуху та мови спілкуватися з оточенням!
Тернополянці Тамарі Вощило тільки 19 років, а згаданий пристрій – її курсова робота у коледжі. Впевнений, ми ще неодноразово почуємо про чудові та такі потрібні людям винаходи авторства цієї дівчини!» – пише Володимир Гройсман.
Додамо, що у світі вже є кілька подібних проектів розумних рукавичок, два зробили хлопці з Донецька. Ціна, правда, від 300 до 500 доларів США. Тернополянка вклалася тільки в 30.
Наталя ЛУКІВ