Минулий четвер може стати знаковим днем 2016 року. У важких муках: протистоянні кланів в українській політиці, протиріччях всередині фракцій коаліціянтів, підкилимних домовленостей з олігархатом, на фоні остаточної втрати довіри суспільства до нинішніх політиків – завершився двомісячний «серіал» під куполом Верховної Ради України і нарешті знайдено, як каже нинішній міністр фінансів Олександр Данилюк: «…добрий чи не дуже добрий, але хоч якийсь вихід з політичної кризи».
На основі двох найбільших фракцій – «Блоку Петра Порошенка» та «Народного Фронту» – сформовано хоча й мінімальну, але нову парламентську коаліцію, до якої долучилися кілька інших народних депутатів. Відправлено у відставку ненависного більшості українцям прем’єра Арсенія Яценюка і його уряд. Призначено Володимира Гройсмана новим Прем’єр-міністром, а також новий уряд України – у складі 23 осіб, з яких 6 – віце-прем’єри, один із них – з питань євроінтеграції (яку минулий уряд, очевидно, провалив), інший – з питань АТО (у ці дні минуло два роки від початку так званого АТО: 9 тисяч загиблих українців, у тому числі 2700 українських бійців. А що ще нас чекає?). І, як не парадоксально, відмінено рішення ВР від 16 лютого 2016 року про визнання незадовільною діяльність Кабміну Яценюка! Усі ці питання голосувались «пакетом Яценюка – Гройсмана», за який віддали голоси 257 нардепів, з них лише 206 – члени БПП та НФ (хоч сумарно ці фракції нараховують 227 чол.), решту голосів дали депгрупи «Відродження», «Воля народу» та позафракційні.
Насторожує і те, що програму діяльності нового уряду було затверджено лише з 4-го заходу 243 голосами після відповідної «мобілізації» депутатів. За нового спікера ВР Андрія Парубія віддали голоси 284 нардепи і, знову ж таки, лише 204 від БПП і НФ. Усе це вкотре, на жаль, підтверджує тривожні прогнози про хиткість існування нової парламентської коаліції, що, безумовно, негативно впливатиме і на діяльність нового уряду, який, до речі, сповнений рішучості змінити ситуацію у державі на краще… Ось що про це говорять відомі люди.
Петро Порошенко, виступаючи у ВР, заявив, що, передусім, очікує від уряду Гройсмана «…того ж, що і все суспільство, – зростання економіки і добробуту людей. Від стратегії виживання, цілком виправданої у 2014-2015 роках, слід переходити до стратегії прискореного розвитку…»
Політолог Володимир Фесенко переконаний, що «…уряд першочергово займеться відновленням співпраці з МВФ, аби до літніх канікул отримати черговий транш. Водночас буде більше уваги приділяти соцпитанням…, судячи з того, що Гройсман провів у Мінсоцполітики свою людину (Андрія Реву), забезпечення соціальної стабільності буде одним із його пріоритетів, можливо, відбудеться корекція тарифів ЖКП! (на користь людей)…»
Іван Заєць, народний депутат кількох попередніх скликань, застерігає, що уряду працювати буде надзвичайно складно, адже новій коаліції у цьому складі буде важче приймати необхідні першочергові рішення… Усі «майданівські» фракції ВР повинні нести відповідальність за те, що відбувається. На жаль, і відповідальності немає, і навіть інстинкт самозбереження не спрацьовує…»
Представництво ЄС в Україні у своїй офіційній заяві висловлює підтримку новому Кабінету Міністрів, підкресливши, що «…призначення нового Прем’єр-міністра і нового уряду має стати позитивним імпульсом, в першу чергу, для поновлення довіри й активної життєвої позиції українських громадян… ЄС сподівається на ефективну співпрацю заради побудови сильної України, заснованої на основних реформах і відповідальному управлінні!..»
Водночас політики, які представляють Радикальну партію, ВО «Батьківщина», «Самопоміч», ВО «Свобода» і чиї фракції та нардепи не увійшли в нову парламентську коаліцію та не голосували за рішення ВР 14 квітня, заявляють, що новий уряд сформовано у результаті змови олігархічних кланів, які не хочуть реформ, бо не бажають втрачати надприбутки. Навіть протиріччя всередині нової коаліції – це кланові протиріччя… Тому єдиним виходом із ситуації залишаються дострокові вибори Верховної Ради України на новій законодавчій базі.
Олег Ляшко закликав однодумців до створення у ВР нової об’єднаної опозиції (без регіоналів) для координації дій та контролю за діяльністю нової виконавчої влади…
Уже зараз все очевиднішим є ще одна спроба зміцнити президентську владу, призначивши новим Генеральним прокурором України нардепа, керівника фракції БПП у ВР Віталія Луценка, і для цього знову ж таки будуть придумані якісь правові «новації»…
Що з цього вийде – побачимо. А наразі живемо надією, бо це останнє, що залишилось у простого українця.
Володимир БАВОРІВСЬКИЙ