Тернопільська університетська лікарня цьогоріч святкує 60-річний ювілей. За цей час у медзакладі отримали спеціалізовану допомогу мільйони наших краян.
Щороку до лікарні госпіталізують близько 25 тисяч пацієнтів, виконують більше 10 тис. оперативних втручань. У закладі є як хірургічні, так і терапевтичні підрозділи, понад 250 лікарів і більше тисячі осіб загального персоналу.
За останні три роки медзаклад помітно оновився. Сьогодні завдяки підтримці депутатського корпусу облради та облдержадміністрації він оснащений сучасним обладнанням за європейськими стандартами, має нові, унікальні для Тернопільщини, відділення та надає комфортні умови для лікування та перебування пацієнтів.
Окрім того, університетська лікарня готується до впровадження чергового етапу медичної реформи. Чому гальмується цей процес і чим важлива реформа для комунального закладу, а також про позитивні зміни розповів головний лікар Василь Бліхар.
У лікарню вкладають мільйонні суми
Одне із важливих надбань – відкриття кардіохірургічного центру і центру інвазивної кардіології. Тепер хворим із гострим інфарктом міокарда тут надають допомогу за найсучаснішими технологіями.
“З’явилася можливість здійснювати пересадку серцевого клапану, робити операції на відкритому серці, встановлювати стенти тощо. Наші лікарі, медичні сестри пройшли навчання у провідних клініках України і Західної Європи, – розповідає Василь Бліхар. – Хочу висловити подяку депутатам та обласній владі за сприяння. Наразі триває процес створення кардіопіти і монтаж другого ангіографа – пристрою для невідкладної допомоги пацієнтам з гострими коронарними синдромами, інфарктами. До кінця року роботи будуть завершені.
Зазначимо, що з обласного бюджету було спрямовано 21,4 млн грн на придбання обладнання і реконструкцію кардіоцентру, а також 11 млн грн на придбання ангіографа на умовах співфінансування.
Вагоме оновлення – відкриття Центру політравми. На його реконструкцію було використано 4 400 000 грн бюджетних коштів та 1 500 000 грн позабюджетних. Сьогодні Центр оснащено інноваційним обладнанням. Також облаштовано операційний блок, відділення ортопедичного стаціонару, відділи торакальної, абдомінальної, судинної та нейрохірургії тощо.
“Окрім того, ми ввели в експлуатацію новий лабораторний комплекс, оснащений надсучасним лабораторним обладнанням, що дає можливість виконувати усі необхідні лабораторні обстеження пацієнтів.
Загалом за останні три роки лікарня, на мій погляд, змінилася дуже суттєво. У нас немає відділення, у якому не було б проведено капітальних чи поточних ремонтів. Багато уваги ми приділяємо енергозбереженню: заміні вікон, дверей, утепленню. І я вдячний депутатам обласної ради, які з розумінням ставляться до проблем університетської лікарні, а також меценатам і доброчинцям, котрі зробили усе для того, щоб умови перебування наших пацієнтів відповідали вимогам XXI століття.
Гадаю, що колективу Тернопільської університетської лікарні є чим пишатися”, – зазначає головний лікар.
Роботи у медзакладі наразі не завершені. Незабаром розпочнеться утеплення офтальмологічного корпусу та ремонт пульмонологічного відділення. Обласна рада передбачила на ці потреби 1,5 млн грн та 1,8 млн грн, відповідно.
Українська медицина стає на шлях цивілізованого розвитку
Василь Бліхар вважає, що реформа системи охорони здоров’я є дуже важливою.
“Реформу розпочали з первинної ланки, основним завданням якої є профілактика”, – наголошує Василь Євгенович.
Він також зазначає, що потрібно використовувати досвід передових країн, щоби поставити медицину на шлях цивілізованого розвитку.
Медзаклади мають стати некомерційними підприємствами
Одним із важливих етапів впровадження медичної реформи є перетворення закладів охорони здоров’я у некомерційні комунальні підприємства, зазначає Василь Бліхар.
“Мета їх діяльності не пов’язана з отриманням прибутку. Надлишкові кошти будуть спрямовані на розвиток медзакладу.
А це означає повноцінно господарювати без вказівок зверху, самостійно приймати рішення щодо поточного управління, кадрової політики, укладення договорів і, що найважливіше, встановлювати рівень заробітної плати без прив’язки до тарифної сітки, що дасть можливість стимулювати співробітників, заохочувати їх, встановлюючи справедливі зарплати відповідно до особистого внеску”, – розповів головний лікар.
Наразі жодна обласна лікарня не отримала статусу некомерційного комунального підприємства. Рішення про перепрофілювання приймає обласна рада, тому Василь Євгенович сподівається на розуміння депутатського корпусу і стосовно цього питання.
“Створення некомерційного підприємства дасть змогу розпочати другий етап медичної реформи підготовленими, спроможними більш мобільно реагувати.
Реформу потрібно реалізовувати відповідно до її принципу: гроші ходять за пацієнтом. А як ці гроші можна отримати? Тільки надаючи пацієнту якісну послугу і отримуючи за неї оплату. Від того, скільки ми заробимо, залежатиме зарплата медперсоналу, майбутні ремонти у закладі, оновлення обладнання тощо”, – коментує Василь Євгенович.
Він переконаний, що новий статус дасть можливість досягти позитивних результатів у справі оздоровлення пацієнтів.
“Ми зможемо абсолютно законно надавати комерційні послуги пацієнтам, визначати структуру і необхідний штат. Окрім того, з’явиться більша відповідальність за якість надання медичних послуг.
Тому моя позиція, як головного лікаря та менеджера така: створивши комунальне некомерційне підприємство, ми зможемо зробити перший крок назустріч справжнім ринковим відносинам у сфері медицини. І це дасть нам можливість забезпечити використання передових технологій, підвищити якість надання послуг пацієнтам. Саме ці умови будуть визначальними у майбутньому існуванні лікарні”, – наголошує Василь Бліхар.