В Україні з 29 на 30 березня о третій годині ночі стрілки годинників переведуть на літній час, на одну годину вперед – з 03:00 на 04:00.
В серпні 2024 р. депутати Верховної Ради України ухвалили законопроєкт №4201, ініційований Русланом Стефанчуком. Він передбачає скасування переведення годинників на літній і зимовий час. Згідно з цим документом, Україна мала б перейти на постійний зимовий час.
Однак наразі цей законопроєкт так і не підписав президент Володимир Зеленський. Тож ми за звичайною практикою переведемо годинники на літній час.
Історичний аспект
В Україні в період Української Народної Республіки годинники перевели вперше 16 лютого 1918 р., коли було запроваджено середньоєвропейський час. Але щорічне переведення годинників на українських територіях було запроваджено від 1981 р. (коли Україна перебувала у складі СРСР). В незалежній Україні перехід на літній час був затверджений постановою Кабінету міністрів від 13 травня 1996 року.
У 2011 р. Україна вже скасовувала перехід на зимовий час, але потім через невдоволення жителів західної частині України рішення скасували.
Через 10 років у 2021 р. народні депутати знову хотіли ухвалити документ, щоби жителі нашої країни залишилися жити за зимовим часом. У першому читанні Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який скасовував обов’язковий сезонний перехід часу. Однак у другому у депутатів не вистачило голосів для ухвалення поправок, які б дозволили встигнути підписати та опублікувати документ.
Загалом у світі годинники переводять у понад шістдесяти країнах – ця практика з’явилася на початку ХХ ст.
Забрали б «годину сонця»
Якщо би цей законопроєкт ухвалили, то у нас забрали б «годину сонця». Після скасування літнього часу найбільше незручностей було б в східних регіонах. Там сонце влітку сходило б о 3:20, а сідало о 19:30. Для порівняння в західних областях схід був би близько 4:30, а захід – після 20.30. Тобто сонце на сході піднімалося б за 5 годин до початку робочого дня, а через півтори години після його закінчення – на вулиці вже буде темно.
У Тернополі у найдовшому дні року 21 червня сонце сходило б о 4:10, а заходило – 20:28, що також для багатьох жителів Тернопільщини викликало б певні незручності.
Дискусія
До нині між прихильниками і противниками переведення годинників тиває дискусія. Прихильники переведення люблять говорити про економію електроенергії. Завдяки переходу на літній час, мовляв, робочі години більше припадають на світловий день – це економить енергію, що своєю чергою є кращим для екології. Та й населення менше споживає й відповідно менше платить за електроенергію. Окрім економічних факторів, є ще й соціальні, вважають прихильники переведення. Перехід на літній час дозволяє людям краще використовувати «світлі» години дня, а також зменшує кількість ДТП та злочинів у вечірні години.
Противники переведення наводять результати досліджень, які говорять про негативний вплив на здоров’я людини та біоритми. Зокрема, свіжі дані демонструють, що в країнах, які переводять годинники, в момент переходу збільшується кількість інсультів та викликів швидкої допомоги.