У рідному місті Героя Небесної Сотні Устима Голоднюка пройшла хода, приурочена його пам’яті
Устим Голоднюк народився у Збаражі 12 серпня 1994 року. Навчався у Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут, був студентом Бережанського агротехнічного інституту. Цілеспрямований і мужній, він не скаржився на труднощі, не пив спиртного, не палив, займався спортом. Захоплювався читанням історичних та філософських книг.
З листопада 2013 року став учасником Євромайдану, а згодом – Революції Гідності. 20 лютого 2014 року загинув у Києві від вогнепального поранення в голову. Отримав його, допомагаючи забирати загиблих біля виходу станції метро «Хрещатик». Коли його доправили до готелю «Україна», лікарі вже не могли допомогти хлопцю. На той час йому було лише 20 років.
У 2014 Устиму Голоднюку присвоїли звання Героя України та посмертно нагородили орденом “Золота Зірка” за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння українському народу, виявлених під час Революції Гідності. Також героя нагороджено медаллю «За жертовність і любов до України» посмертно від УПЦ КП у червні 2015 року.
27 березня 2014 року 24 сесія Бережанської міської ради присвоїла Устиму Голоднюку звання «Почесний громадянин міста Бережани» посмертно. Депутати проголосували за те, щоб міський сквер, який розташований між вулицями Вірменська та Академічна у Збаражі, перейменувати у «Сквер Устима Голоднюка» і встановити там меморіал на честь Героїв Майдану.
31 серпня 2014 року на фасаді відокремленого підрозділу Національного університету біоресурсів і природокористування України «Бережанський агротехнічний інститут» відкрили пам’ятну дошку Устимові Голоднюку.
1 вересня 2014 року відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на його честь на стіні Збаразької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 імені Івана Франка та експозиції, приуроченої Героям Небесної сотні у шкільному музеї.
18 лютого 2015 року на могилі Устима Голоднюка відкрили та освятили пам’ятник у вигляді козацького хреста, оскільки улюбленою піснею Героя була «Мій лицарський хрест».
19 травня 2017 року у Збаразькому замку встановили погруддя наймолодших героїв Небесної сотні – Устима Голоднюка та Назарія Войтовича. Чимало поетів присвятили Устимові Голоднюку вірші та пісні, які розміщені у збірках та на сайтах у соціальних мережах.
На початку серпня у Збаражі щороку відбуваються спортивні турніри з футболу, волейболу і гирьового спорту «Героям — слава!», присвячені пам’яті Устима Голоднюка та Назара Войтовича.
З 2019 року в Львівському державному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут, де навчався Устим, започатковано і проводиться спочатку внутрішній ліцейний, а з 2020 року – Всеукраїнський турнір-меморіал з волейболу пам’яті Героя України Устима Голоднюка серед ліцеїстів військових ліцеїв та ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою.
За словами співорганізаторки заходу – ходи, приуроченої його пам’яті, Марії Багрій, її учасники пройшли від Збаразької школи №2, де навчався Устим, до пам’ятника Устиму Голоднюку та Назарію Войтовичу в сквері Героїв Небесної Сотні, а потім до могили хлопця-героя.
Галина ВАНДЗЕЛЯК