«Зараз люди часто хворіють на запалення органів дихання. І це все – наслідки цих пожеж. По місту літає попіл від диму, важко дихати. Про це всі говорять, а дій знову ніяких. І так щороку! Невже влада настільки безпорадна? І ми знову терпимо тих паліїв і їх витівки. Закони до них мають бути жорсткими! Влада по селах не може з цим впоратися, то хто ж? Людська байдужість до добра не приведе. Це крик душі!” – написала у мережі Фейсбук жителька області Людмила Дорош. Жінка так прокоментувала відео голови Бережанської громади, на якому видно пожежі сухої трави. Причому йдеться не про невеличкі осередки, а про палаючі гектари полів.
У нас чомусь так заведено, що селяни у весняний та осінній періоди спалюють сухостій. Вважалося, що на місці, де палили траву, краще родить урожай. Однак сьогодні екологи, вчені в один голос запевняють, це абсолютна нісенітниця.
Ба більше того, спалювання листя є прямим порушенням низки норм чинного законодавства, що тягне за собою накладення адміністративних штрафів. А окрім того, шкодить здоров’ю людей та екологічному стану довкілля.
«При спалюванні сухих рослинних решток разом із димом у повітря, а потім й у легені людини, потрапляють важкі метали, діоксини, бензопірени, окисиди азоту та найрізноманітніші канцерогенні сполуки. З листям часто горить безліч сміття, що істотно підсилює забруднення атмосфери. Нерідко при випалюванні сухої рослинності пошкоджуються полезахисні лісові смуги, виникають великі пожежі, зокрема, у прилеглих лісових масивах», – твердять у екологічній інспекції.
До того ж, спалювання листя не сприяє підвищенню родючості ґрунтів. Адже висока температура при горінні знищує всю мікрофлору, що утворюється у верхньому шарі ґрунту. Гинуть не тільки мікроорганізми, але й знищуються гнізда птахів. Від сильної трав’яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту: зайці, їжаки, плазуни, земноводні.
«Ми щороку виїжджаємо на місця, де були пожежі. Бачимо жах! Обгорілі рештки диких тварин, птахів, спалені цілі гнізда. Це все наш природний фонд. У таких пожежах, надто у заповідниках, гине чимало рідкісних, занесених до Червоної книги, живих створінь. Благаємо людей зупинитись, одуматись, та нас ніхто не чує. Цей жах продовжується з року в рік», – додали в екоінспекції.
На жаль, винуватців таких стихійних пожеж знаходять і штрафують вкрай рідко. Тому зловмисники і не бояться відповідальності.
А вона є і чимала. За самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна відповідальність. Згідно зі статтею 77(1) Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 грн до 6120 грн) і на посадових осіб – від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 15 300 грн до 21 420 грн).
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 6120 грн до 12 240 грн) і на посадових осіб – від 1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (21 420 грн до 36 тис. грн)
До слова, нещодавно, на Тернопільщині трапився курйозний випадок. 5 квітня в одній із соціальних мереж з’явився відео ролик, в якому житель Бережанської громади спалював суху траву поблизу с. Посухів.
А вже 6 квітня працівниками Бережанського відділу поліції в Тернопільській області було виявлено цього порушника разом з його товаришем, який також брав участь у спалюванні сухої трави та сміття.
На чоловіка і його товариша за спалювання сухої трави було складено 2 протоколи згідно зі ст. 152 КУпАП “Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів”. Відтак горе-палії сплатять чималий штраф.
Дорогі читачі «Свободи», управління ДСНС у Тернопільській області щодня повідомляє про пожежі в екосистемах. Щоб ви розуміли, йдеться про десятки гектарів щодня. До слова, днями через такі підпали мало не згоріли дві будівлі, цвинтар та 23 га лісу. Одумайтеся, майте совість!
Зоряна ДЕРКАЧ