Працівники Національного заповідника «Замки Тернопілля» приєдналися до когорти фахівців зі збереження культурної спадщини, серед яких представники місцевого самоврядування та громадські активісти, і взяли участь в Українсько-польському культурному форумі «Культурна спадщина – джерело енергії для творчості та інновацій» у м. Жовква, що на Львівщині.
Захід був організований у рамках проекту «2 замки: спільна історія, спільне просування, стимул для зміцнення співпраці, туристичних потоків та економічного зростання» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020. Організатори форуму – Державний історико-архітектурний заповідник у м. Жовкві та Інститут регіонального розвитку.
Згідно з програмою форуму, перший день провели онлайн і присвятили потенціалу культурної спадщини як дієвого елементу українсько-польського прикордоння. Під час пленерної дискусії експерти, серед яких: Роберт Годек – директор департаменту культури і охорони спадщини уряду Маршалковського Підкарпатського воєводства, Агата Сарна з департаменту регіональної економіки уряду Маршалковського Подкарпатського воєводства, Володимир Герич – експерт ДІАЗ у м. Жовкві, Павло Гудімов – куратор Ya Gallery, обговорювали європейську ідентичність крізь призму історико-культурної спадщини, ділились напрацюваннями і досягненнями у сфері її збереження, промоції та ревіталізації, окреслили шляхи формування культурно орієнтованого туриста.
Презентація конкурсу дитячих малюнків «Історія рідного міста очима дітей» другого дня форуму наголосила на значимості виховного потенціалу історико-культурної спадщини, адже саме знання та розуміння культурних надбань власного народу стає підгрунтям для формування ціннісних і світоглядних орієнтацій, поглядів, переконань та ідеалів, сприяє розвитку почуття гордості за свій народ.
Третій день відзначився калейдоскопом воркшопів, що відбулися у виставкових залах замку м. Жовква та конференц-залах парк-готелю «Авкарель». Дві з половиною сотні працівників культури, туризму, музейних діячів, представників сфери обслуговування та розваг цілеспрямовано і натхненно розмовляли про сучасні підходи до промоції історичної спадщини, залучення молоді та взаємодії з владою і бізнесом. Цікавими і пізнавальними стали доповіді спікерів: письменниці Лоли Підгірної, директора Науково-методичного центру розвитку музеєзнавства і пам’яткознавства Олени Жукової, представника компанії Skeiron, що спеціалізується на оцифруванні культурної спадщини, Юрія Преподобного, експерта ДІАЗ у м. Жовква Катерини Плечій, керівника «Львів Довженко Центр» Марти Іванишин та інших.
Разом з іншими учасниками форуму ми приймали участь у світовому кафе «Як зробити історико-культурну спадщину рушійною силою для розвитку транскордонного співробітництва, економіки малих міст та покращення життя людей?» Формат заходу передбачав інтенсивне, обмежене в часі обговорення в групах визначеної проблематики з подальшою її презентацією широкій аудиторії. Обмін думками, жвава дискусія сприяли формуванню спільного бачення ситуації та перспектив її розвитку.
Цікавим завершенням форуму стали екскурсія центральною частиною м. Жовква та концерт класичної музики в костелі Святого Лаврентія у виконанні оркестру «INSO-Львів» Львівської національної філармонії.
Атмосфера творчості і доброзичливості панувала на форумі, надихаючи на нові звершення, креативність, сміливі рішення у сфері збереження і використання культурної спадщини. Щиро дякуємо організаторам за неординарний формат заходу, фахових спікерів, чудові локації та свіжі ідеї.
Тетяна ДУМСЬКА, Зоряна МАЗУРАНЧИК,
молодші наукові співробітники Національного заповідника «Замки Тернопілля»