Старі у цьому місті функціонували з 1966 року, тож давно вийшли з ладу. Проект з будівництва нових підтримали як на обласному, так і на державному рівнях, і 4 липня офіційно запустили першу чергу очисних споруд.
За словами голови Тернопільської ОДА Степана Барни, наявність чистої води залишається однією із ключових проблем регіону, тому її вирішенню приділяють особливу увагу.
– Я не хочу, щоби проекти, які ми реалізовуємо на Тернопільщині, нагадували «зовнішні обгортки». Моя позиція чітка: спочатку треба ремонтувати, будувати те, що потрібне людям для повсякденного життя. Щоб воно було комфортним, і відчувалося, що ми живемо у XXI столітті. Претендуючи на чисту воду, яку дарує природа, ми так само маємо дбати, щоб і повертати її чистою. Проблема очисних споруд існує у всій області. Але за останні два роки нам вдалося її вирішити у Шумську, Збаражі, Микулинцях, а сьогодні й у Почаєві. Незабаром відкриватимемо очисні у Підгайцях, працюємо над цим у Товстому та Бережанах, – зазначив Степан Барна.
Він нагадав, що ще рік тому жителі Почаєва, а це близько 9 тис. осіб, потерпали від наслідків розкладання продуктів життєдіяльності, які зливали у річку Іква.
– Нечистотами підтоплювало і Старий Тараж. Тому відсутність очисних у Почаєві була серйозною екологічною проблемою. Але спільними зусиллями органів державної влади та місцевого самоврядування ми її вирішили. З Фонду регіонального розвитку на цей об’єкт було спрямовано понад 4 млн грн, а співфінансування від Почаївської громади становить близько 700 тис. грн, – повідомив Степан Барна.
Як уточнив міський голова Почаєва Василь Бойко, потужність очисних споруд – 200 куб. м на добу. На цей час проводять пуско-налагоджувальні роботи. Ефективність очистки господарсько-побутових стічних вод у разі застосування запроектованої технології становить 87-99 відсотків.
Технологія очистки господарсько-побутових стічних вод базується на використанні механічних (проціджування, відстоювання) та біологічних (аеробне окислення) методів. Відділення активного мулу від очищеної води здійснюється у відстійнику. Знезараження патогенних бактерій, що залишаються в очищених стічних водах, з метою зменшення небезпеки зараження водойм здійснюють гіпохлоридом натрію у контактному резервуарі. Очищену і знезаражену воду відводять у річку Іква.
Наразі Почаївська міська рада працює над виготовленням проектно-кошторисної документації на другу чергу очисних споруд, яку планують реалізувати у 2018 році.