Повідомити новину

Поширити:

Чимало українців під час війни почали працювати на неповну ставку. Громадян цікавить, як це вплине на нарахування їм стажу та на розмір майбутньої пенсії. У Пенсійному фонді розповіли, чи нарахують повний стаж людині, яка працює на півставки.

Не важливо, скільки годин ви працюєте, головне, щоб офіційна зарплата була не меншою за мінімалку (6 700 гривень), і щоб роботодавець вносив із цієї суми щомісячний мінімальний страховий внесок. У такому разі ПФУ рахуватиме повний стаж.

Якщо зарплата менша і відповідно ЄСВ менший від мінімального страхового внеску, стаж нарахують пропорційно до сплаченої суми.

Наприклад, українець працював на ставці 16 тисяч гривень, але його перевели на півставки, тобто на 8 тисяч гривень. ЄСВ все одно залишається вищим за мінімум, тому що зарплата більша за мінімалку. Якщо, наприклад, зарплата вдвічі менша від мінімалки, то за два місяці працівникові нарахують один місяць стажу.

Щоб урегулювати це питання, можна укласти договір з ПФУ про добровільне пенсійне страхування та вносити суму ЄСВ, що бракує.

Після зміни правил виходу на пенсію у 60 років деяким громадянам доведеться докуповувати страховий стаж, адже деяким із них не вистачає мінімальних 30 років стажу.

Першим способом купівлі стажу є укладання з Пенсійним фондом договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування, коли громадяни на цілком законних підставах можуть докупити у держави кількість страхового стажу. 1 рік стажу коштує 34320 гривень.

Другий вид угоди про участь у системі загальнообов’язкового державного соцстрахування дозволяє одноразово докупити страховий стаж, і відразу ж вийти на пенсію. Крім цього, подібний договір дозволяє громадянам докупувати страховий стаж як за кілька місяців, так і років. Але експерти попереджають, що ця угода двоє дорожча за попередній варіант.

Нагадаємо, українцям пообіцяли зараховувати набутий ними стаж роботи за кордоном до страхового стажу при нарахуванні української пенсії. Крім того, військова служба за кордоном прирівнюватиметься до української і теж враховуватиметься у стаж.