Минулого тижня трапилося те, про що вже кілька тижнів поспіль попереджали епідеміологи Тернопілля. Значна частина області потрапила до “червоної” карантинної зони. А це означає, що з 7 вересня на цих територіях запроваджують суворий карантин. Мали б зачинити усе, окрім продуктових магазинів та АЗС. А що ж відбулось насправді?
“Закон – один для всіх”
Отже, 3 вересня Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на позачерговому засіданні оновила поділ на карантинні зони. Згідно з її рішенням, міста Тернопіль, Бережани та Чортків, Бережанський, Бучацький, Гусятинський, Монастирський, Теребовлянський, Тернопільський та Чортківський райони потрапили до “червоної” зони.
Наступного дня засідала обласна комісія з питань ТЕБ та НС. Всі проголосували за те, щоб зобов’язати голів міст адміністрацій на територіях, де запровадили “червону” зону, дотримуватися встановлених протиепідеміологічних правил, зазначених у постанові уряду.
«До «помаранчевої» зони потрапили м. Кременець та Борщівський, Заліщицький, Збаразький, Зборівський, Козівський, Кременецький, Лановецький, Підволочиський, Підгаєцький, Шумський райони. Як бачимо, у «зеленій» зоні немає жодного району Тернопільської області. Ситуація в області залишається складною. Тому вкотре звертаємося до мешканців області з проханням дотримуватися вимог адаптивного карантину», – наголосив виконувач обов`язків голови обласної державної адміністрації Ігор Гайдук.
Нагадаємо, у «червоній» зоні забороняється робота громадського транспорту, відвідування закладів освіти, діяльність ТРЦ, кафе та ресторанів. Крім того, діють обмеження «помаранчевої» зони.
«Помаранчева» зона (+ обмеження «жовтої») забороняє: діяльність закладів розміщення (хостели, туристичні бази тощо), окрім готелів; діяльність розважальних закладів, ресторанів у нічний час; планові госпіталізації в лікарнях; роботу спортзалів, фітнес-центрів, закладів культури; прийом нових змін в дитячі табори; обмеження для масових заходів.
Відповідні рішення комісія скерувала головам адміністративних територій.
«Ситуація з захворюванням на COVID-19 дуже складна. В області продовжує хворіти майже чотири тисячі людей. Ми маємо наслідки ігнорування протиепідемічними заходами, в тому числі органами місцевого самоврядування, які послаблювали на своїх територіях карантин, проводили масові заходи, виводили людей на пікети. Сьогодні через таку безвідповідальність змушені діяти саме так», – зазначив голова Тернопільської облдержадміністрації Володимир Труш.
Усі навчальні заклади у районах «червоної» епідемічної зони, крім Тернополя, виконали рішення державної, регіональної та місцевих комісії ТЕБ та НС та перейшли на дистанційне навчання. Це – 243 заклади освіти, де з 7 вересня навчання відбувається онлайн.
Припинити навчання з понеділка мали б заклади загальної середньої освіти та інші заклади освіти, до яких належать дошкільні навчальні заклади та позашкільні навчальні заклади. Поліція реагуватиме на недотримання карантинних норм відповідно.
«Я розумію, що батькам нема де залишити дітей. Та, на жаль, ми не можемо пережити світову проблему невідчутно для себе. Коронавірус змінив життя мільйонів людей. І ми робимо все, щоб ці зміни були не такими болісними.
Без дотримання карантинних заходів перспектива з COVID-19 невтішна. І якщо обирати між навчанням і здоров’ям дітей, я оберу друге. Між роботою громадського транспорту і безпекою пасажирів, я оберу останнє. Я не дозволю поставити під загрозу життя людей», – додав пан Труш.
Що таке коронавірус і наскільки він небезпечний, очільник ОДА знає з власного досвіду. Адже нещодавно у нього теж діагностували цю інфекцію.
«Коронавірус – не жарти, і я переконався у цьому особисто. Понад тиждень я перебував на стаціонарному лікуванні. За цей час побачив роботу галузі зсередини. І хоча усі ці місяці ми працювали над підсиленням наших лікувальних закладів, епідемія щодня вносить корективи і змінює правила гри. Нам доводиться реагувати чітко та швидко. Сьогодні з важкою пневмонією злягають цілі родини.
Дві лікарні Тернополя вже не приймають пацієнтів, і для хворих доводиться шукати місця в районах. 87 людей померли. І мені прикро спостерігати, як органи місцевого самоврядування грають на емоціях людей і провокують їх на пікети.
І ніхто з керівників не зізнається, що окремі школи не приймають дітей, бо їх там немає кому вчити. Деякі керівники міст та громад прагнуть в очах людей бути месіями, говорити те, що вони хочуть чути.
Але насправді ви граєтеся з життям людей. Ваші політичні дивіденди можуть коштувати дуже дорого. Кожен новий випадок буде на вашій совісті і відповідальності. І якщо ви не припините ці ігри, дійде до того, що розгортатимемо ліжка в приміщеннях міських рад», – каже Володимир Труш.
За його словами, Тернопільська обласна державна адміністрація активно працює у напрямку забезпечення умов для надання допомоги хворим на COVID-19.
По-перше, протягом останнього тижня в області відкрили майже тисячу додаткових ліжок для надання допомоги хворим на коронавірусну інфекцію.
Зокрема, прийнято рішення щодо збільшення кількості ПЛР-тестів у районах. Щодня до обласного лабораторного центру надходить максимальна кількість зразків від усіх контактних осіб та людей з коронавірусною симптоматикою.
В лікарнях області вдвічі збільшили кількість ліжок, які під’єднані до кистю.
На спільній нараді з керівниками районів обласна адміністрація вирішила звернутися до Тернопільського національного медичного університету ім. І. Горбачевського з проханням залучити для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 лікарів-інтернів та студентів медуніверситету.
Як наголосив голова, Тернопільщина переживає другу хвилю епідемії коронавірусної хвороби. І кожен з нас має запитати себе: а що я зробив заради того, аби інфекція не розповсюджувалась?
Тернопіль житиме у звичному режимі
У той же час в обласному центрі відбулося засідання Тернопільського оперативного штабу з протидії коронавірусній інфекції, під час якого міський голова Сергій Надал заявив, що Тернопіль, не зважаючи на “червону” зону, працюватиме у звичному режимі. За його словами, на сьогодні у місті діє рішення сесії Тернопільської міської ради, яким визнано незаконною постанову уряду, на підставі якої Тернопіль і раніше вже вносили до “червоної” зони.
Він також нагадав, що відповідно до нещодавнього рішення Конституційного Суду, Кабмін не має права встановлювати карантинні правила, які обмежують конституційні права і свободи людини та громадянина.
Міський голова Тернополя назвав рішення Кабміну “блокадою Західної України” та прирівняв уряд до продзагонів часів Голодомору.
Щодо статистики, то за попередню добу в Тернопільській області, за результатами досліджень методом ПЛР, у 7565 випадках діагноз лабораторно підтверджений (7031 випадок – дорослі, 534 випадки – діти), з них 86 летальних. Видужали 3545 осіб.
За попередню добу: видужали 68 осіб; проведено 1055 досліджень методом ПЛР; підтверджено 192 випадки зараження вірусом COVID-19.
Окрім того, у Тернопільському обласному лабораторному центрі повідомили про два нові летальні випадки. Померли 71-річний мешканець м. Теребовлі та 81-річний житель с. Дубенка Монастириського району.
Географія поширення нових випадків: м. Тернопіль (54 особи), Бережанський район (15 осіб), Борщівський район (3 особи), Бучацький район (23 особи), Гусятинський район (11 осіб), Заліщицький район (13 осіб), Збаразький район (18 осіб), Зборівський район (6 осіб), Кременецький район (13 осіб), Лановецький район (5 осіб), Монастириський район (4 особи), Підволочиський район (5 осіб), Теребовлянський район (8 осіб), Тернопільський район (8 осіб), Чортківський район (6 осіб).
Будьте здорові!