Цьогорічне літо не зовсім сприятливе для збирання врожаю. Негода, що мала місце 5 серпня і найбільше поширилася південними районами області, завдала суттєвих клопотів хліборобам. На жаль, місцями майже готовий до збирання врожай знищено на 60-100 відсотках площ.
За словами директора департаменту агропромислового розвитку ОДА Володимира Стахіва, особливих втрат зазнали хлібороби колишніх Борщівського та Заліщицького районів. Тут втрачено чималі площі з хлібом та соняшником. Град, сильний дощ, вітер положив зернові і у Тернопільському, Чортківському районах. Тут, наприклад, якщо з одного поля збирають 8 тонн зерна з гектара, то з іншого – 4 тонни. Тобто втрати становлять 50 відсотків.
Як розповіла начальник відділу організації виробництва та маркетингу сільськогосподарської продукції департаменту АПК Надія Воскресенська, її залучали до роботи комісії зі встановлення втрат від пошкоджених посівів. Боляче було дивитися. Так, у Товстому погода знищила соняшник на понад 500 гектарах поля. Втрати становлять 60-90 відсотків врожаю. У селах Новосілка та Винятинці Заліщицької ОТГ озимий ріпак втрачено на 150 гектарах.
Щодо загального ходу збирання ранніх зернових і зернобобових культур, то станом на 10 серпня у всіх категоріях господарств області ранні зернові та зернобобові культури зібрано на площі 128,6 тис. га (43% до площ посіву), намолочено у початково-оприбуткованій вазі 664,1 тис. тонн зерна, середня урожайність – 51,6 ц/га (+1,4 ц/га до 2020 року).
Озиму пшеницю обмолочено на 73,6 тис. га (75%), намолочено 409,2 тис. тонн зерна, середня урожайність –55,6 ц/га (+2,1 ц/га до відповідного періоду минулого року). Ярий ячмінь обмолочено на площі 34,6 тис. га (52%), намолочено 155 тис. тонн зерна, при середній урожайності – 44,8 ц/га.
Озимий ріпак зібрано з площі 67,5 тис. га (100%), валовий збір – 197,8 тис. тонн зерна. Середня урожайність – 29,3 ц/га, (+1,3 ц/га до минулого року). Завершено обмолот озимого ячменю, намолочено 89,7 тис. тонн зерна, середня урожайність 53,4 ц/га (+0,5 ц/га до минулого року). Стовідсотково обмолочено і горох на 3,6 тис. га, намолочено 10,2 тис. тонн зерна, середня урожайність – 28,3 ц/га (+0,7 ц/га до минулого року).
Одночасно зі збиранням цьогорічного врожаю сільськогосподарські товаровиробники готуються до вирощування врожаю 2022 року. Розпочато посів озимого ріпаку на площі 1,1 тис. га.
Щодо технічного забезпечення, то в сільськогосподарських підприємствах області для збирання ранніх зернових задіяно 1132 зернозбиральних комбайнів, з них 1033 одиниць високопродуктивних комбайнів іноземного виробництва.
Додатково залучено господарствами 177 одиниць потужних комбайнів. Всього на жнивах поточного року з урахуванням додатково залучених на полях області працює-жнивує 1309 одиниць техніки, що дасть змогу прискорити збирання зернових культур. Для проведення післязбиральної доробки зерна в господарствах області є в наявності 647 зерноочисних машин (до жнив готово 98%), 235 зерносушарок (готово 97%).
Щоправда, є одна проблема. Як зазвичай, деякі комбайни з Тернопільщини поїхали збирати врожай на південь України, де хліб достигає швидше. І вони, і ті, що мали приїхали до нас жнивувати з Херсонщини, Миколаївщини, Одещини, дещо затримуються. А хлібні поля Тернопільщини уже налили стигле колосся…
Одне тішить, що погода знову повернула комбайни в поля, припинився вітер, шквали, дощ та град. Серпень на повну збирає врожай…
Галина ВАНДЗЕЛЯК